SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > FİNANS

ADABANK GÜR’ÜN…
29 Temmuz 2011
Beşinci kez ihaleye çıkan Adabank'a tek talip Başbakanın yakın arkadaşı işadamı Remzi Gür’ün ortağı olduğu GE Capital Danışmanlık AŞ. 75 milyon dolar teklif verdi…
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

 

 

 

 

 

 

ADABANK GÜR’ÜN…

Beşinci kez ihaleye çıkan Adabank'a tek talip Başbakanın yakın arkadaşı işadamı Remzi Gür’ün ortağı olduğu GE Capital Danışmanlık AŞ. 75 milyon dolar teklif verdi…  

1984 yılında Uzan aile tarafından kurulan Adabank İmar Bankası skandalı ile TMSF'ye geçmişti. 2006 yılında TMSF tarafından 60 milyon muhammen bedelle satışa çıkartılan Adabank’ın, 5 ihalesi de bu gün gerçekleştirildi..

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından satışa çıkarılan ' Adabank Ticari ve İktisadi Bütünlüğü' için GE Capital Danışmanlık A.Ş. 53 milyon dolarlık teklif verdi.

TMSF tarafından, amme borçlularından haczedilen, Adabank A.Ş'nin yüzde 99,99647 oranındaki hisselerinden oluşturulan, Adabank Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, 75 milyon dolar muhammen bedelle TMSF Konferans Salonu'nda satışa çıkarıldı.

Kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle gerçekleştirilen ihale için Dubai merkezli GE Capital Limited'in Türkiye'de kurduğu şirket olan ve Ramsey'in sahibi Remzi Gür'ün de ortak olduğu GE Capital Danışmanlık A.Ş. 53 milyon dolar teklifte bulundu.

Teklif, muhammen bedelin altında kaldığı için pazarlık aşamasına geçildi. Firma, verilen aranın ardından teklifini 56 milyon dolara çıkardı. İhalede son gelen rakam ise 75 milyon dolar

İhalenin ardından Bloomberg HT canlı yayınına katılan GE Capital ortağı Remzi Gür, "Uzun zamandan beri TMSF'nin elinde bulunan banka satılıktı. Birkaç ay önce bize gelip sordular. Biz de şirketimizin uluslararası açılımını sağlaması ve Körfez sermayesinin buraya ilgisini gerçekleştirmek açısından olumlu karşıladık" açıklamasında bulundu.

Bankayı katılım bankasına çevirme gibi bir planları olup olmadığı sorusuna Gür, "Şu anda banka. Daha ileride yol haritasını belirleyeceğiz" yanıtını verdi.

Kendilerinin Gürmen Grubu olarak konsorsiyumda yüzde 50 ortak olduklarını söyleyen Gür, "BDDK'nın zorunlu koyduğu sermayenin dışında ekstra sermaye koyacak mısınız" sorusuna " Bankacılığın gerektirdiği herşeyi yapacağız. Kurumsal bankacılık yapacağız" yanıtını verdi.

BDDK'nın önceki ihalelerde istediği rakamı göz önüne alarak rakamı bu seviyeye çektiklerini söyleyen GE Capital yetkilileri daha önce birçok kez Adabank'ın satışına onay vermeyen BDDK'nın karar süreci için "Biz BDDK kararlarının müdahil değiliz. BDDK ne karar verirse odur" açıklamasında bulundu. Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer FİNANS Haberleri

Başlık Tarih
 
Bakın vergide kaçıncı sırada? 26 Haziran 2015
Tüketici Fiyat Endeksi, Ocak 201404 Şubat 2014
AB’DEN STK PROJELERİNE 6.150.000 MİLYON AVRO DESTEK… 13 Kasım 2013
Hükümetin zam teklifi memuru şoke etti!14 Mayıs 2012
Öğrenim kredisini ödemeyene e-haciz şoku04 Nisan 2012
BELEDİYEDEN RAMAZANDA ZAM…13 Ağustos 2011
CARİ AÇIK 72,5 MİLYAR DOLAR…11 Ağustos 2011
KEMAL DERVİŞ ÖNDE…20 Mayıs 2011
KEMAL DERVİŞ ADAYLAR ARASINDA…21 Nisan 2011

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH