SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > SİYASET

Ahmet İsvan'ın ardından (1)
03 Haziran 2017
Yüksek Kimya Mühendisi Dr.Nurhan Işıkseren Yazdı...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Ahmet İsvan'ın ardından (1)
 Geçtiğimiz dönem Edirneden CHP Belediye başkanlığına aday olan Yüksek Kimya Mühendisi Dr.Nurhan Işıkseren siz değerli okuyucularımızla bu köşeden dünyada ve Türkiye’deki gelişmeleri
paylaşacaktır.

Yakınlarda ebediyete uğurlanan Ahmet İsvan, iz bırakmış bir siyasetçidir.

Ecevit'in Robert Kolej'de sınıf arkadaşı, CHP'nin 70'li yıllardaki başarısında pay sahibi, 
1973-1977 arası İstanbul Belediye Başkanı İsvan, vicdan ve sağduyu sahibi, ilkeli bir siyasetçi olarak bilinir. 
Merkezi hükümete mali açıdan bağımlı bir dönemde İstanbul Belediyesi'ni yöneten İsvan, kaynak sıkıntısına rağmen önemli projelere imza atmıştır. Bu projelerin başında, Ekmek İşverenlerinin tekelini kıran Halk Ekmek Fabrikası gelir.
İsvan'ın ayırt edici bir diğer özelliği ise, imar suçlarının üzerine kararlılıkla gitmesidir. Güç odaklarına ait kaçak binaları yıkması dikkat çeken icraatları arasındadır.
1980 darbesi sonrası DİSK davası kapsamında, 1977 1 Mayısı'nda işçilere belediye otobüslerini ücretsiz tahsis etmesi gerekçesiyle tutuklanır. Yirmi yedi ay hapis yatar.
12 Eylül'ü bir karşı devrim olarak niteleyen İsvan, bu tesbitini şu cümlelerle açar: “Türk halkının yıllardan beri elde ettiği hukuksal, siyasal, sosyal, laik, toplumsal kazanımlar 
12 Eylül 1980 darbesi ile büyük ölçüde geri alınmış ve toplumumuz, günümüzde hâlâ yürürlükte olan 1982 Anayasası ile çağdaş, özgürlükçü, katılımcı demokrasiler arasında en alt sıralara indirilmiştir.” (Başkent Gölgesinde İstanbul, İletişim, 2002)   


1980 darbesinin kötü sonuçlarını bugün iliklerimizde hissediyorsak, İsvan'ın isabetle öngördüğü gibi, halkın hukuksal, siyasal, sosyal, laik, toplumsal kazanımlarının geriletilmesi sebebiyledir.
Siyasi duruşu ve içselleştirdiği değerler itibarıyla İsvan, CHP'nin siyaset anlayışı, yönetim tarzı, dönemin siyasi pratikleri bağlamında aydınlatıcı bir karakterdir ayrıca.
Bu nedenle, anılan kitapta yer alan yaşanmışlıklara yer vereceğim yazıda. Hem o döneme, hem de günümüz CHP'sine ışık tutan önemli bilgiler bulacaksınız.  
İsvan'ın siyasette aktif olduğu döneme ve sonrasına dair mukayeseli bir analize de gireceğim. Bu bağlamda, üç kategori (elbette iç içe geçmiş bir süreklilikte) üzerinden CHP'deki siyaset anlayışı ve tarzını ele almak gerektiğini düşünüyorum. Kastettiğim tarih kesiti 1950'den günümüze olmakla beraber, ağırlık noktasını 1965 sonrası teşkil edecek.
Bildiğiniz gibi, İsmet Paşa'nın Ortanın Solu hamlesine Ecevit ve arkadaşları sahip çıkar. Sol sözcüğünden rahatsız olanlar ise Nihat Erim, Kemal Satır, Turhan Feyzioğlu ve arkadaşlarıdır. Turhan Feyzioğlu ve arkadaşları (Göbekçiler), 1967'de Feyzioğlu'nun Ecevit karşısında genel sekreterlik yarışını kaybetmesiyle CHP'den istifa ederek Güven Partisi'ni kurarlar.
Ancak dönemin belirleyici figürü elbette İsmet Paşa'dır ve parti içi siyaset onun etrafında şekillenmektedir. İsmet Paşa sadece saygı ve sevgi gören bir lider değildir. 
Ecevit ve Ahmet İsvan'ı CHP'de etkin kılan, onlara engin birikim ve deneyimiyle yol gösteren bir öğretmendir aynı zamanda.
İsvan'ın anılarından kesitler aktararak, İsmet Paşa'nın parti yönetimi üzerindeki belirleyici, didaktik tutum ve davranışlarını anlamaya çalışalım.
// Her sabah çok erken kalkıyor, Yalova'ya gelen ilk arabalı vapurdan gazeteleri alıyor, çok sıkı çalışarak basın özetini hazırlıyordum. Ucu ucuna sabah dokuz randevusuna yetişiyor ve Paşa'ya basın özetini veriyordum. Randevuya saatinde yetişmek, temiz sakal tıraşı olmak ve ayakkabıların boyalı olması konularında Paşa'nın hassasiyetini herkes gibi bildiğim halde, bir sabah dokuz çalışma randevusuna on beş dakika geç kaldım. Sonsuz ölçüde üzüntülüydüm. En içten ifadelerle özür diledim. Paşa sanki hiçbir şey olmamış gibi sevecen tavrıyla mukabele etti, çoğu zaman olduğu gibi öğle yemeğine alıkoydu. Ertesi sabah ben saatinde gittim, Paşa beni kırk beş dakika bekletti. Sonra yine hiçbir şey olmamış gibi normal çalışmamızı yaptık. Böylece ölçümün bire üç olduğunu öğrenmiştim.// 
Evet, yaz aylarını Yalova'da geçiren İsmet Paşa'ya basın özeti hazırlayan Ahmet İsvan, ilk dersini böyle alıyor. 
Paşa'nın sahiplenici ilgisini, sevgi dolu yaklaşımlarını ise geçirdiği bir trafik kazası sonucu öğrenir. 
//Bir sabah Paşa'ya giderken trafik kazası yaptım. (…) Kendime geldiğim zaman evde yataktaydım. (…) Doktorlar ve onlardan biraz sonra da İsmet Paşa evimize geldi.
Röntgen çekilmesi için Bursa'ya gitmem gerektiği anlaşıldı. (…) Bu sırada Paşa inanılmaz bir şey yaptı ve yolda şayet Hüsamettin'in arabası bozulursa diye, yedek olarak kendi arabasını ısrarla peşimize taktı, kendisi koruma polislerinin arabasına sıkışarak polislerle birlikte Termal'e döndü. Paşa'yı bu aşırı tedbirinden hiçbirimiz caydıramadık.
Bursa'da röntgenden iki kaburga kemiğimin kırık olduğu anlaşıldı ve gidebileceğim en uygun yerin Haydarpaşa Göğüs Cerrahisi Hastanesi olduğuna karar verildi. 
(…)
Paşa, Mevhibe Hanım, Bursa milletvekili Sadrettin Çanga, kardeşim Mehmet, Rahşan, Bülent, Reha ve ben Haydarpaşa'ya gitmek üzere oturma odasında bir araya geldik. 
Paşa, “Ben bir telgraf çekmek istiyorum, daktilo makinesi var mı, kim hızlı daktilo yazar? diye sordu. Cevap tartışmasız “Bülent”ti. (…) Paşa telgrafı dikte etmeye başladı. 
Telgraf hastaneye çekiliyordu. Paşa o kadar aşırı ifadeler kullanıyordu ki, ilkin Bülent, sonra ben, ifadeleri yumuşatma önerisinde bulunduk. Paşa sert bir kararlılıkla, “Efendim ben böyle yazıyorum” dedi ve ilave etti, “Sen o telgrafın suretini yapıyor musun?”
Hayır, Bülent suret yapmıyordu. Paşa, kesin bir ifadeyle “Suret yap” dedi. (…)
Kardeşim Mehmet tanık olduğu durumu şöyle özetlemişti: “Garp Cephesi Kumandanı!”    
(…)
Paşa bu telgrafı katladı ceketinin yan cebine koydu ve bahçede beklemekte olan Mehmet'in otomobilinin başına geçti; beni ve Reha'yı arkaya oturttu ve “Yastık getirin” talimatı verdi. Benim yanıma, arkama, önüme yastıklar yığdırdı. (…)
Haydarpaşa'ya vardığımız zaman geceyarısı olmuştu. Hastanenin kapısından içeri saptık ki, ne görelim. Hastane pırıl pırıl ışıklar içinde. Kapıda Dr. Siyami Ersek, başında ameliyat takkesi, yanında asistanları, hastabakıcılar, ayakta bekliyorlar. Tekerlekli ve tekerleksiz sedyeler hazır. Korktuğumuz başımıza gelmiş, Siyami Ersek, Paşa'nın aşırı uyarıcı telgrafı yüzünden alarm durumuna girmişti. Mehmet'le Bülent bana “Sen inle!” dediler. Ben, “Yahu bu adam Türkiye'nin en büyük doktoru, ben onu aldatabilir miyim?” dedim. Siyami Bey'den özürler diledik. Paşa'nın duygusal davrandığını anlattık. 
Siyami Bey çok anlayışlıydı. Ameliyata gerek olmadığına karar verdi. Durumu Paşa'ya bildirdik.//
Evet, Paşa'nın 'siyasi davranış eğitimi' verdiği, birikimlerini aktardığı yakın çalışma arkadaşlarına gösterdiği ihtimam böyle işte. Abartılı da bulunabilir. 

Ancak şurası gerçek ki, Paşa genç siyasetçi Bülent Ecevit ve Ahmet İsvan ile hem mesafeyi korumakta, hem de kurduğu sahiplenici ve sevecen ilişki üzerinden duygusal bir bağ oluşturmaktadır.
Peki, Paşa'ya kayıtsız şartsız bir bağlılıktan söz edilebilir mi?
Cevabını 1971 müdahalesi sonucu CHP'deki gelişmelerde arayalım.
Rejime müdahale eden generaller partisiz bir reform hükümeti istiyorlardı.
Genel Başkan İsmet İnönü ile Genel Sekreter Bülent Ecevit arasında, kurulacak hükümete bakan vermeme konusunda mutabakat olmasına rağmen İsmet Paşa kararını değiştirir ve CHP'den istifa ederek bağımsız hale gelen Nihat Erim hükümetine bakan vermeye razı olur.
Bunun üzerine, Bülent Ecevit genel sekreterlikten istifa eder. Paşa ile yollar ayrılmıştır.
Arabuluculuk için Ali Topuz 'la birlikte Paşa'ya giden Ahmet İsvan, şöyle anlatıyor kitabında 'ayrışma' nedenini.
//…”Fakat Paşam, müşterek kararınız darbe karşısında direnmekmiş. Siz vazgeçmişsiniz” dedim. Paşa, gayet hırslı bir ifadeyle, “Ne zannediyor bunlar, devlet adamı, büyük adam, bir kerede mi doğru karar verir? Doğru karar on kere karar değiştirilerek verilir. 
“Atatürk de böyle yapardı” dedi. Bu sözler beni etkiliyordu ama asıl, olayın bir başka yüzü olduğunu, Paşa'nın şu sözleriyle gördüm: “Bülent bana istifa etti, ben kime istifa edeyim? Ben tarihe karşı sorumluyum, Bülent tarihte yoktur, o sonra gelecek. Baktım askerler ağır basıyor; parlamentoyu kapatacaklar. Kaç yıl için? Bülent bunu biliyor mu? Bir daha parlamento nasıl açılacak? Ne zaman?//
Sonrası malum. Paşa ile Ecevit arasında uzlaşma sağlanamaz ve kurultaya gidilir.
Ecevit kazanır ve genel başkan olur. İsmet Paşa, ceketinin düğmelerini ilikler ve Ecevit'i kutlar.  
Ahmet İsvan, Ecevit'in yanında yer almıştır. Paşa'ya sevgi ve saygıda kusur etmeden ama 'eyyamcı bir davranış' içinde de olmadan tercihini 'yeni dönem'den yana yapmıştır. 
Ali Topuz, Turan Güneş, Deniz Baykal, Besim Üstünel, Cahit kayra, Haluk Ülman, Ahmet Yücekök, Orhan Birgit, İbrahim Öktem, Kamil Kırıkoğlu, Ecevit'in yanında yer almış diğer isimlerdir.
İdeoloji temelli bir kadro çalışması sonucu yeni dinamikler kazanan CHP, Ecevit'in genel başkanlığında 1973 genel seçimlerinde yüzde 33 oranında oy alarak tarihi bir sıçrama yapar.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SİYASET Haberleri

Başlık Tarih
 
ÇAPSIZ SİYASETÇİLER BİZİ SUSTURAMAZ!07 Aralık 2021
AFFETMEK- ÖZELEŞTİRİ- HUKUK- HELALLEŞMEK18 Kasım 2021
HELALLEŞMEK Mİ YOKSA YÜZLEŞMEK Mİ?15 Kasım 2021
Özgür gazeteciyim “susmam susturamazsınız!”03 Kasım 2021
İmam Ekrem’i Ben Yazdım…Kara’yı Bu İşe Katmayın 01 Ekim 2021
Yurt sorununu çözemeyen TBMM Kürt sorununu çözemez22 Eylül 2021
Sen bu iktidara ne kadar daha sessiz kalacaksın?03 Ağustos 2021
CHP BU BAYRAMIN AYIPLISI, KAFATASÇISIDIR21 Temmuz 2021
Sivas şehitlerinin önünde saygıyla eğiliyorum...01 Temmuz 2021
“Ülkemizin umudu olmak için yola çıktık” 29 Haziran 2021
CHP AKP’leşti yok birbirinden farkı27 Haziran 2021
İBB’den AKP’li İlçe Başkanına kıyak ihale 23 Haziran 2021
Kanlı ve kirli elleriniz kırılsın17 Haziran 2021
Hem ısmarladı, hem parasını istedi16 Haziran 2021
Ercan, İyi yola geçti16 Haziran 2021
Bayraktaroğlu’ndan Göksu’ya sert eleştiri!14 Haziran 2021
Kifayetsiz muhteris ne demek?14 Haziran 2021
Ercan: Tüm görevlerimden istifa ediyorum 12 Haziran 2021
NAZIMI ANMAKTAN KORKAN CHP’LİLER10 Haziran 2021
Eren: 39 ilçe binasının kirasını ödeyeceğim10 Haziran 2021
Devlet-siyaset-mafya ilişkisinin araştırılması AKP ve MHP oylarıyla reddedildi02 Haziran 2021
HALK DEVRİMCİ YURTSEVERİ UNUTMADI01 Haziran 2021
Kaplan “Böyle belediye yönetilmez”31 Mayıs 2021
Göksu’ya kim beddua etti? 29 Mayıs 2021
Başkan Yardımcısı Gökçebaş istifa etti29 Mayıs 2021
Bardağın boş tarafı….!27 Mayıs 2021
BİZ HELALLEŞMEK DEĞİL HESAPLAŞMAK İSTİYORUZ15 Mayıs 2021
GELECEK DEMOKRATİK SOSYALİZMDİR07 Mayıs 2021
USTA: AZIZ HATIRALARI KARŞISINDA SAYGIYLA EĞİLİYORUM07 Mayıs 2021
O bildiriye bende imzamı atıyorum…07 Nisan 2021
İBB’DE İŞE GİRMEK- TORPİL- LİYAKAT 26 Mart 2021
Ahlaksızlara tepki koymayanlardan “8 Mart” anması08 Mart 2021
Muhalefet Rehin Üniversiteye Kelepçe -Pranga 05 Ocak 2021
İsyanım CHP Yönetenlerine - "Eline, Beline, Diline Sahip Ol"28 Aralık 2020
CHP’li Sahte Kabadayı Şaban Bak Ben Kimim 07 Aralık 2020
​Ertürk Merkez Partiye Danışman oldu.05 Aralık 2020
Aziz Milletimizin Kıymetli Evlatları;23 Kasım 2020
Muhalefet iktidar olmak ister – Kılıçdaroğlu ne istiyor?14 Kasım 2020
Mesut Yılmaz hayatını kaybetti30 Ekim 2020
Erkan Baş'tan ve SODEV’den Erdoğan'a "Sen kimsin?"23 Ekim 2020
Siney-i Millet!16 Ekim 2020
İBB Meclisi’nde kavga17 Eylül 2020
CHP Esenler İlçe Başkan Yardımcısının Oğlu Beni Kandırdı11 Eylül 2020
İyi Bir Ülke Yönetimi mi - Doğalgaz ve Petrolünüz mü?22 Ağustos 2020
CHP’de “Tek yol sağ particilik- Tek yol post ve dost”18 Ağustos 2020
İNCE ve genel merkeze küfreden zavallıları kınıyorum…13 Ağustos 2020
“Ne çabuk unuttunuz” CHP Örgütü birbirini yiyor…06 Ağustos 2020
CHP’de Yeni Parti Meclisi Belli Oldu27 Temmuz 2020
CHP bir genel başkan değil bir “lider” beklemektedir13 Temmuz 2020
Kurultaya Giderken… “Delege Demokrasi Direnişi İçinde Olmalı”12 Temmuz 2020
CHP Kurultayı ve Sosyal Demokrasinin İlkeleri05 Temmuz 2020
Fatih’in Panosu Kurtuluş mu- Kuruluş mu? Bir Acayip Ülkeyiz28 Haziran 2020
Bir Süreliğine Yokum… Pandemi Arası 26 Haziran 2020
CHP’de FETÖ’cü Hayranlığı –Davutoğlu – Babacan Sevdası26 Mayıs 2020
Ersel, Sen “Suyun Altından Saman Yürütürsün”22 Mayıs 2020
Olmadı İmamoğlu… Saraylılara cevap bu değil 15 Mayıs 2020
Halit Çelenk-Deniz-Yusuf – Hüseyin - Zor bir yazı…06 Mayıs 2020
Vazgeçmek zor olsa da vazgeçtim…27 Nisan 2020
Kanayan Toplum Vicdanı – İnfaz Yasası17 Nisan 2020
Virüs Kapitalizmi Yerle Bir Etti –Sosyalistler Direniyor07 Nisan 2020
Sosyal Devlet Olmaya Çağrı! Yarın Değil Hemen Şimdi!26 Mart 2020
Koranavirüsü Yenmek Kolay, Cehaleti Yenmek Zor!!!21 Mart 2020
CHP Esenler gençliği için gezinin ne önemi var19 Şubat 2020
YA DEMOKRASİ YA DA DEMOKRASİ BAŞKA SEÇENEK YOK…06 Şubat 2020
Kalemini ve Kişiliğini Satan Emlakçi- Gazeteci 05 Şubat 2020
Haberimiz Ulusalda Ses Getirdi- Kuzu Gerçekten Dolandırıcı mı? 14 Aralık 2019
Esenler CHP Delegasyonu- Feodal Ağalık25 Kasım 2019
Bay Gazeteci Kaç Paraya, Kaç Paralık İlçe Başkanına Satıldın…02 Kasım 2019
CHP Esenler’den Plaket- Rüşvet- Cemaat- Tarikat Dörtlemesi 11 Eylül 2019
Liyakatsiz Sosyalistler & CHP’liler25 Ağustos 2019
Ekonomik Kriz Bayramı Zehir Etti11 Ağustos 2019
Makyavelizm beyinli Şovenizm kafalı Oportünist BAŞKAN07 Temmuz 2019
Korkusuz Üç Gazetecinin Yazdığı 16 Haziran05 Temmuz 2019
“YUNAN” AKP’yi Bitiren Beş Harfli Kelime 29 Haziran 2019
BAY ÜTEBAY… İmamoğlu’na Konuşulmuşsa Sen Cevap Vereceksin 26 Haziran 2019
Barışın, Kardeşliğin Egemenliğini Kuralım20 Haziran 2019
Esenler İYİ Partili Dörtlü- AKP’nin Dümencileri10 Haziran 2019
Ekrem İmamoğlu Açık Farkla Bir Kez Daha Kazanacak29 Mayıs 2019
Esenlerde Irkçılar İmamoğluna Yunanlı Sloganı Attılar26 Mayıs 2019
Eeyy Göksu Efendi Sen Önce Haddini Bileceksin24 Mayıs 2019
Anne Dünyadır- Anne Vatandır “Her şey güzel olacak “13 Mayıs 2019
Bakırköy'de Bayram Değil Öfke Vardı02 Mayıs 2019
Helalinden Oy - Helalinden İstanbul18 Nisan 2019
İmamoğlu Tamam- Esenler’de İttifaka Oy Vermeyeceğiz28 Mart 2019
İttifaklarınızı Alın Başınıza Çalın… BİZDEN-SİZE OY YOK…28 Şubat 2019
Esenler’in STK’larına Basının Cevabı 24 Şubat 2019
CHP’yi Sağ- Sağı İktidar Yapma Mücadelesi Veriyorlar08 Şubat 2019
CHP Esenler Beşik Gibi Sallanıyor- Yıkıldı Yıkılacak 25 Ocak 2019
CHP’nin Şeyhülislâmcıları – Dinçi Gericileri19 Ocak 2019
Neden Meclis Üyesi Olacaksınız???03 Ocak 2019
Çölaşan-Sirmen-Doğru Bana Çok Şey Öğretti 16 Aralık 2018
CHP’de Paşan ve Feodal Ağababan Varsa ADAYSIN14 Aralık 2018
Başaramazsınız Solu Yok Sayarak, Sağcı Devşirmelerle08 Aralık 2018
Gerçekten bu durum normal bir durum değil27 Kasım 2018
CHP İl ve İlçe Başkanları otoriteye boyun eğmemeli24 Kasım 2018
İnsan Müsveddeleri Ne Kadar Çokmuş Yahu…21 Kasım 2018
CHP Düzene Muhalif Değildir… 31 Ekim 2018
İttifak -İmamın Kayığı- Siyası Mezarlık 24 Ekim 2018
Her Şeye Eyvallah Diyorsan Adam Değilsin17 Ekim 2018
CHP İlçe Başkanı Huzur Toplantısında Neden Konuşmadı…08 Ekim 2018
Ütebay’a Göre Gülmek Devrimci Eylemmiş 14 Eylül 2018
Düzenin Balans Ayarcıları-İkisi de Sol Değil05 Ağustos 2018
Değişmek ve Yenilenmek Devrimcinin Kişiliğidir28 Temmuz 2018
Koltuk Sevdalısı CHP’liler Kötülük Yapıyorsunuz23 Temmuz 2018
Değişim Ama Evrimleşerek Değişim ​21 Temmuz 2018
ŞİMDİLİK ELVEDA DEMOKRASİ!..18 Temmuz 2018
CHP’de Kazanmadan Bölüşenler Rahatsız04 Temmuz 2018
CHP’li Fosillerin El Yordamı- AKP ve MHP26 Haziran 2018
Yerel Basın Kaşık, Çatal Aramaz-Haber Arar10 Haziran 2018
Yoldaş Dediklerim Kıvırtınız…30 Mayıs 2018
Ana Muhalefet Çadırı Karıştı22 Mayıs 2018
Solcular Ezilen Halkların Mücadelesini Verir 19 Mayıs 2018
24 Haziran Sonrası Faturayı Sen Ödeyeceksin08 Mayıs 2018
Yani Dünyanın En Tuhaf Mahlukusunuz30 Nisan 2018
AKP’lilerin, kıblesi ve ABD karşıtlığı 17 Nisan 2018
CHP Esenler İlçe Başkanı Parti Sucu İşlese de “AFERİN” 13 Nisan 2018
Umudu Yarınlara Taşımak Zorundayız…12 Nisan 2018
Olmuşuz Enayi Bir Toplum, Olmuşuz Ahlak Yoksunlarının Kuklası29 Mart 2018
KAFTANCIOĞLU: MÜCADELEYİ BUNDAN SONRA DA SÜRDÜRECEĞİZ21 Mart 2018
CHP “HAYIR” Birleşenlerine Kulak Vermeli16 Mart 2018
Yurtsever Yoldaşım Çare Sen Olacaksın 01 Mart 2018
TÜRKİYE'YE CHP, CHP'YE SOL KANAT19 Şubat 2018
Millilik Yoksulun Hakkını Peşkeş Çekmek Midir? 18 Şubat 2018
"ÖSO’yu donat YPG’yi yarat" kandırıldık diye hava at.30 Ocak 2018
Muhalefet “Ben Savaşa Karşıyım” Diyemez23 Ocak 2018
CANAN, Devrimcidir, Korkusuzdur, Yalnız Değildir.17 Ocak 2018
2018’de yakamızdan düşün…31 Aralık 2017
CHP’nin İçinde Kim Mezhepçi- Ben Değilim…27 Aralık 2017
Bay Ütebay… Ser Vermek Kolay mı zannediyorsun?19 Aralık 2017
Ben Sizi Adalete ve Yüce Örgüte Havale Ettim04 Aralık 2017
CHP’yi sol, solu ise iktidar yapalım…17 Kasım 2017
Eleştirenlere “CİHAT” ilan edenler…03 Kasım 2017
Katil ABD'den dost olmaz…22 Ekim 2017
Sizi Örgütün Vicdanına Havale Ettim12 Ekim 2017
Ben Korkusuz Ve Zor Birisiyim28 Eylül 2017
Hilafet Karanlığı ve İŞİD Kafalılar19 Eylül 2017
Yüreğiniz Yetiyorsa Çıkın Karşıma07 Eylül 2017
CHP Delegesi Bin Defa Düşünmeli23 Ağustos 2017
Her şeyi Usta’dan bekliyorlar 16 Ağustos 2017
AKP’nin Müfredatında “Mustafa Kemal” Yok24 Temmuz 2017
FKF'den 'Cumhuriyet' çağrısı: Bizim davamız Cumhuriyet'tir!23 Temmuz 2017
Kılıçdaroğlu Maltepe’de Tarih Yazdı12 Temmuz 2017
Adalet Yargıç Cüppesi Giymiş AKP Militanları Eli İle Katledilmektedir!17 Haziran 2017
Katlettiğiniz Adaleti Arıyoruz17 Haziran 2017
MİT TIR'ları davasında karar çıktı: CHP'li vekil Enis Berberoğlu tutuklandı14 Haziran 2017
Düşün artık çocuklarımızın yakasından28 Mayıs 2017
Saray’dan Düğmeye Basıldıysa… 08 Mayıs 2017
CHP Devşirme Aday Arayışını Terk Etmelidir07 Mayıs 2017
Üç Fidanımız Yaşıyor…07 Mayıs 2017
Devrimci Gençlik: Yasaklarınızın hükmü yok, biz kazandık!02 Mayıs 2017
Faşizm İşçi Sınıfını Yendi...30 Nisan 2017
Yolumdan dönüp mahrum mu kalayım!21 Nisan 2017
HAYIR Demeliyiz… Çünkü…31 Mart 2017
AKP Hollanda’dan Daha Beterini Yaptı13 Mart 2017
İktidar yalakası gazeteci müsveddeleri24 Şubat 2017
CANIM ÇOK SIKKIN…NAMUSUN VE ŞEREFİN ÜZERİNE YEMİN12 Şubat 2017
Gelecek HAYIR’ dadır07 Şubat 2017
Bu Zihniyet “İSTİKRAR” Getiremez Ayrıştırır04 Şubat 2017
Faşizmin Ayak Sesleri02 Şubat 2017
Kula Kulluğa HAYIRRRR…25 Ocak 2017
ÜLKENİN TEMELİNE DİNAMİT KONULUYOR...13 Ocak 2017
Ben hayır diyorum… Ya siz…13 Ocak 2017
Başkanlık !!Tek kelimeyle…12 Ocak 2017
Unutmayın… Gazetecilik hep yaşayacak02 Ocak 2017
AnlamadınızBaşkomutan ATATÜRK’Ü24 Aralık 2016
Bir gün ABD’ye bir gün Rusya’ya Bel Bağlamışız21 Aralık 2016
Jölesiz Oda Başkanı Jöleliye Taş Çıkarıyor09 Aralık 2016
Yurtsever ÖğretmenlerimizinGünü…22 Kasım 2016
Yazıyorum Ama İstemeyerek Yazmak Zorunluluğumdan14 Kasım 2016
CHP’nin içindeki Kumpasçılar31 Ekim 2016
Yanlışları Eleştirmezsem,Kendimde Eksiklik Hissediyorum18 Eylül 2016
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Tarık Akan mesajı16 Eylül 2016
Darbeyle adam gibi yüzleşmelisiniz02 Eylül 2016
Darbeyi kazdıkça FETÖ çıkıyor AKP çıkıyor12 Ağustos 2016
Yazacağımız yazılar var sular durulsun hele04 Ağustos 2016
FETO’nun kim olduğunu gördünüz mü?21 Temmuz 2016
Yine terörün altında kaldık…30 Haziran 2016
Erdoğan: Teröristler kadar onurlu olmazsak büyük bir kırılma olur25 Haziran 2016
Meydanı boş buldular “At oynatıyorlar”20 Haziran 2016
Kurşunu bırakan bu dallama…08 Haziran 2016
Kravatlı, Takım Elbiseli Emek Hırsızları06 Haziran 2016
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'den İstanbul'un Fethi konusunda sürpriz bir çıkış geldi28 Mayıs 2016
CHP'den Emek Büroları Hamlesi 23 Mayıs 2016
CHP’de Kılıçlar çekildi-Muhalefet bayrak açtı 22 Mayıs 2016
Bak Sen Şu Çın Fikirli Kılıçdaroğlu’nun Planına21 Mayıs 2016
CHP'li Eren Erdem:'Bu Meclis’e yönelik demokrasiye yönelik bir darbedir”20 Mayıs 2016
“Ağabeyimin söyledikleri uygulansaydı bugün çocuklar ve kadınlar ölmeyecekti”18 Mayıs 2016
İsmail Türk MHP Erdoğan’ı Başkan Yapıp 4 Bakanlık Alacak!18 Mayıs 2016
“Geldikleri gibi gidecekler”13 Mayıs 2016
Ben Yok’um Bakırköy’de, Ben Devrimciyim27 Nisan 2016
CHP; Gazi Osman Paşa Örgüt Toplantısını Yaptı16 Nisan 2016
Gaddarlaştık… Vahşileştik!12 Nisan 2016
CHP'li Aksünger'den Davutoğlu'na Kimlik Bilgileri Cevabı12 Nisan 2016
Kılıçdaroğlu'ndan Tepkilere Cevap07 Nisan 2016
Ümit Yurdakul “ Sağlık Yandaş İş Adamlarına Pazarlanıyor.”26 Mart 2016
Soysal “kötü gidişe dur demeliyiz"26 Mart 2016
CHP İstanbul İstiklalde Terörü Kınadı22 Mart 2016
Cahil İle Konuşursan Dönersin Merkebe21 Mart 2016
TİMES ERDOĞAN’I BÖYLE ÇİZDİ09 Mart 2016
Arınç’tan Erdoğan’a... 02 Mart 2016
Nasreddin Hoca İki Eşli Miydi?02 Mart 2016
CHP’li Gök Süleyman Soylu’yu Terletti! 01 Mart 2016
Vahşileşen bu sistemi yıkalım… 22 Şubat 2016
Erdem, “Twitter'ı Engelleyeceğine Terörü Engelle"18 Şubat 2016
Kılıçdaroğlu: Baykal AKP'nin can simidi oldu17 Şubat 2016
Baykal’dan Savaş Çığırtkanlığı!16 Şubat 2016
Yeni AKP Hareketi Doğuyor!15 Şubat 2016
Türkiye 14 yıldır çok kötü yönetildi07 Şubat 2016
Kılıçdaroğlu, yeni Merkez Yönetim Kurulu’nu belirledi24 Ocak 2016
Göksu çalıştı, AKP Esenler ödülleri aldı19 Ocak 2016
Ütebay PM’ne seçildi19 Ocak 2016
Kılıçdaroğlu 990 oyla 4. kez Genel Başkan17 Ocak 2016
Yarınların aydınlığını değil karanlığını hazırlıyorlar16 Ocak 2016
Reklamlar meyvesini veriyor08 Ocak 2016
Meclis, Göksu’ya protokol yetkisi verdi07 Ocak 2016
CHP’li Sağ’ı darp edenlere 9’ar yıl hapis istendi 07 Ocak 2016
Esenler’de 1 ay içerisinde 19 kez aşıldı05 Ocak 2016
AKP'liler kendi üyelerine güvenmedi04 Ocak 2016
“Ezildik, dışlandık ve yorulduk”04 Ocak 2016
Meclis bugün toplanıyor04 Ocak 2016
Askeri alan projesi 2027’de bitecekmiş01 Ocak 2016
“Yoksulluğun ve yolsuzluğun olmadığı bir yıl diliyorum” 31 Aralık 2015
“Yeni yıl adaletin ve bereketin yılı olsun”31 Aralık 2015
“CHP’nin iktidarında mutlu olurum” 31 Aralık 2015
CHP’den kentsel dönüşüm önergesi28 Aralık 2015
MHP’de adaylar “ortak imza” için anlaştı28 Aralık 2015
Kaymakçı en çok yaptığı ayak oyununa kendi geldi28 Aralık 2015
CHP’nin İl Başkanı Canpolat oldu28 Aralık 2015
Tamaylıgil: İktidarda kalmak değil; İtibarda kalmak önemlidir25 Aralık 2015
CHP’li Usta’ya saldırana ceza25 Aralık 2015
“CHP’de bu yapı sıfırlanmalı”24 Aralık 2015
CHP İl Başkanı’nı örgüt iradesi değil, lobiler belirliyor 22 Aralık 2015
Göksu’ya açık davet22 Aralık 2015
Türk: Önceliğimiz hayat kurtarmak22 Aralık 2015
Tüm ezilen halklara “Mutlu müreffeh seneler” 21 Aralık 2015
Yedekçi’den Ütebay’a ziyaret20 Aralık 2015
Muhalefetin Alkışladığı Tek AKP'li Vekil!17 Aralık 2015
CHP’de ilk görev dağılımı yapıldı17 Aralık 2015
CHP'li vekil Eren Erdem: Ölüm tehditleri alıyorum!16 Aralık 2015
İstanbul il kongresinden bir şey çıkmaz…14 Aralık 2015
“AKP’li belediyenin yaptığı her şey yanlıştır…”12 Aralık 2015
CHP İstanbul'da ilk Kadın il başkan adayı Koza yardımcı11 Aralık 2015
CHP’den Meclis’e çıkarma11 Aralık 2015
Ütebay: Onurlu göreve layık olacağız10 Aralık 2015
CHP Esenler örgütü “Ayar”ı veremedi09 Aralık 2015
Ütebay mazbatasını aldı09 Aralık 2015
Yüksel Kılıç’ı yedi09 Aralık 2015
Erdoğan’dan Osmanlı Ocakları’na ağır suçlama09 Aralık 2015
CHP'nin İstanbul Yeni İlçe Başkanları08 Aralık 2015
CHP’den istifa etmese, ihraç edilecekti 08 Aralık 2015

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH