SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > YAŞAM

Bu kez satacak ineği yok
18 Ekim 2011
Köylüler terörist ilan ediliyor
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

 

 

 

www.7-24esenlerhaber.com

Ambarlık HES projesi için bakanlığın verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararını ineğini satarak iptal ettiren yurttaş Kazım Delal, bu kez yine aynı bakanlığın aynı proje için verdiği ‘ÇED Olumlu Raporu’na karşı dava açtı. Yürütme durduruldu. Ancak Delal’in giderleri karşılayacak başka bir ineği yok

 

 

Kazım Delal Rize’ye bağlı Salarha Vadisi üzerinde Andon (Küçük çayır) köyü sınırları içinde yapımı planlanan Ambarlık 1-2 Regülâtörü ve HES projesine karşı dava açtı. Delal’in açtığı dava sayesinde Rize İdare Mahkemesi ‘Keşif ve bilirkişi incelemesi’ yapılmasına karar vererek ‘ÇED olumlu raporunun yürütmesini durdurdu. Mahkeme 2 yıl süren dava sürecinde toplam 4 bin 500 lirayı bulan mahkeme giderlerinin yatırılması için 67 yaşındaki Kazım Delal ve arkadaşlarına 7 gün süre verdi.


Kazım Delal / Andon

Delal’in dava açtığı Ambarlık HES projesi daha önce Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ raporu ile başlatılmıştı. Delal, Rize İdare Mahkemesi’ne açtığı davayla projenin iptalini sağlamıştı. Ancak proje için firma değişikliğine gidildi.

Aynı proje için bakanlık “ÇED gereklidir” kararı verdi ve nihayetinde “ÇED olumlu raporu” verdi. Kazım Delal aynı projenin iptali için yeni bir dava açtı, “ÇED olumlu kararı”nın yürütmesinin durdurulması aşamasına gelindi. Mahkeme, ara kararın ardından bölgede ‘Yerinde keşif ve bilirkişi incelemesi’ yapılmasına hükmetti.

Keşif ve Bilirkişi incelemesi giderlerine karşılık Delal’in 4 bin 500 lirayı 7 gün içerisinde yatırılması bekleniyor. Delal’e gönderilen sonuç yazısında, keşif avansının yatırılmaması durumunda dosyadaki bilgi ve belgelere dayanarak karar verileceği de bildiriliyor.

Kazım Delal ise “yürütmenin durdurulması” ve “Kefiş ve bilirkişi incelemesi”ne hükmedilmesinin kendisini daha da cesaretlendirdiğini ve HES mücadelesinden hiçbir koşulda vazgeçmeyeceğini söylüyor.

 

 

Bizim lobimiz yok
Delal, “Ancak bu kez ahırımızda satacak ineğimiz de yok! Önceki mahkememizde verilen ‘iptal’ kararının ardından Mahkeme, yaptığımız masrafların davalı idarece tarafımıza ödenmesine hükmetmişti.

Harçlarla birlikte 4 bin 500 liraya yakın bir ücret yatırmamıza karşın bize geri dönen yaklaşık 2 bin 600 lira gibi bir miktar oldu. Bunu da bu davanın bilirkişi ücretleri için ayırmıştık. Kimseden bir yardım talebimiz olmadı. Hiçbir şekilde hiçbir kurumdan, kuruluştan veya dışarıdan bir destek veya yardım da almadık.

HES firmaları gibi kimseler de bize kredi vermiyor. Onlar gibi hiçbir lobimiz veya lobicilik faaliyetimiz de yok. Bu konudaki en büyük destekçim ve lobicim eşim. Bağımızda bahçemizde ürettiği ürünleri satarak biriktirdiği harçlıklarla, maneviyatıyla en büyük destekçim oluyor. Davamızın avukatlığını üstlenen Sayın Remzi Kazmazın, akrabalarımız ile bu mücadeleye gönül vermiş yürekli insanların da katkısı ile bu ücreti zamanı içerisinde yatıracağım.

Mahkeme ilginç bir şekilde ve hatta bizim durumumuzu gözetmeyerek, adaletsiz bir şekilde 7 günlük kısa bir süre tanıdı bize. Yine de hukukun üstünlüğüne ve yargının bağımsızlığına olan inancımızı kaybetmiyoruz.Vaatlerle, baskılarla yolumuzdan döndürmek istiyorlar
Yargıya ve hukukun üstünlüğüne güveniyoruz. Bazıları davadan vazgeçeceğimizi ve bu ücreti yatıramayacağımızı düşünüp, türlü baskılarla üzerimize gelmeye çalışıyor.

Araya hatırlı insanları sokup, çeşitli vaatler ve adeta baskı kurarak geri durmamız isteniyor. Biz dönüşü olmayan bir yola çıktık. HES’ler sularımızı borulara, tünellere hapsederek, bizi gelecekte susuz bırakacak, yaşam alanlarımızdan göçe zorlayacak, geri dönüşümü olmayan zararlar veren yıkım projeleri olarak karşımızda duruyor.


Yaşamış, görmüş, duyarlı insanlar olarak biz bunlara karşı duyarsız kalamayız. Gelecek nesillerin emaneti olarak koruyup kolladığımız bu yaşam alanlarımıza, devletimizin, devlet adamlarımızın, bu yönde sorumluluğu olan tüm yetkililerle bakanlıklarımızın da sahip çıkmasını bekliyoruz. Sadece bizim köyümüzdeki bu proje değil, bizim köyümüz gibi bütün köylerde, vadilerde, ovalarda, yaylalardaki HES projeleri de iptal edilmelidir. Bunların verdiği zararlar artık görülmelidir. Birkaç firmanın, sermaye sahibinin insafına terk etmesinler bizi. Bizi, köylülerimizi, insanlarımızı kandırarak devletimizle, kendi evlatlarımız olan güvenlik güçlerimizle karşı karşıya getirmesinler bizleri. Görüyoruz Hopa’da olanları, Gerze, Solaklı ve Tortum’da olanlar bunların en açık göstergesidir. Belki daha satacak ineğimiz yok ama yüreğimiz var. Sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız. Kimse bizi bu mücadelemizden vazgeçiremez” dedi.

 

Hukuk literatürüne girecek kararlar
Davanın avukatı Remzi Kazmaz ise, Kazım Delal’in bütün ülke genelinde HES’lere karşı örnek ve dirençli bir mücadele örneği sergilediğini, yurttaşlık görev ve bilinci ile doğal yaşam alanlarına sahip çıkarak suyuna, deresine, toprağına, tarihi, kültürel ve sosyal değerlerine sahip çıktığını belirterek; “Önceki davada önemli bir ‘iptal’ kararı aldık. Mahkeme Bakanlığın verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını iptal etti. Ancak öyle hukuksuzluklar ve öyle yasa dışılıklar oldu ki, yasalara ve hukuka aykırı bir şekilde firma değişikliği oldu, ÇED süreci başlatıldı ve ÇED Raporu onaylandı. Şimdi de aynı hukuksuzluklar devam ediyor. Önceki davayı kazanmamızın ardından ilk kez HES davalarında bize geri ödenen bir masraf karşılığı oldu.

Tamamen gönüllülük esasına dayanarak yürüttüğümüz bu davalardan avukatlık ücreti talep etmek bize göre değil. Bu mücadelenin fiilen içerisinde olan insanlar ve hukukçularız. Elbette bizlerin de bir sürü masrafları oluyor. Ancak bu dava oldukça ayrıcalıklı ve önemli bir dava! Bu nedenle belki Yurttaş Kazım’ın ineğini yerine getirmeyecek ama Bakanlıkça bize ödenen masrafların önemli bir bölümünü Kazım Delal’e geri gönderdik. Zaten önümüzde yeniden bir bilirkişi incelemesi ve keşif kararı var. Bununla ilgili mahkeme giderleri söz konusu, bununla da bir nebze olsun Kazım Delal’e katkı sağlamış olduk.

Bu mücadeledeki hukuksuzluklar, yasalara aykırılıkların yanında uluslararası anlaşmalara, Anayasaya aykırılıkları da tarihe not olarak düşülmektedir. Mahkemelerin vermiş olduğu bilimsel rapor ve manifesto niteliğindeki kararların ibret vericiliği bir gün hukuk fakültelerinde ders olarak okutulacak ve hatta dünya hukuk literatüründe yerini alacaktır” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Köylüler terörist ilan ediliyor
Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan ise konuya ilişkin değerlendirmelerinde, HES mücadelesi veren köylülerin ve halkın taleplerinin gözardı edildiğine dikkat çekti. Şan, doğasıına sahip çıkan köylülere ‘terörist’ muamelesi edildiğini söyledi. Şan ayrıca “Yurttaş Kazım” diyerek bahsettiği Kazım Delal’in mücadeleleri içinde bir nefer olduğunu ve birlikte mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.


 

 

 

 

 

 Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YAŞAM Haberleri

Başlık Tarih
 
SOLUN DUAYENLERİNDEN FEHMİ ABI HAKKA YÜRÜDÜ29 Eylül 2021
Dedeoğlu ailesinin acı kaybı14 Eylül 2021
Zeki Yılmaz’dan Taziyede Bulunanlara Teşekkür Mesajı…16 Ağustos 2021
‘Yoğun bakımdaki genç hastaların yüzde 100’ü aşısız’06 Ağustos 2021
CHP ESENLER ESKİ GENÇLİK KOLU BAŞKANININ MUTLU GÜNÜ04 Temmuz 2021
HALİL ÖZDEN BAŞKANIMI RAHMETLE VE ÖZLEMLE ANIYORUZ04 Haziran 2021
TTB'den çok önemli Marmara açıklaması: "Hastalar sedyelerde bekletiliyor"08 Aralık 2020
CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi’ye başsağlığı…05 Kasım 2020
Ortak Yaşamdan Ayrımcılık ve Hak İhlallerine Karşı Proje!31 Ekim 2020
Daş Ailesinin Acı Günü28 Eylül 2020
Türk Toraks Derneği: Sağlık Çalışanları Mağdur Ediliyor…17 Ağustos 2020
Sağlık Bakanlığı Sürekli İşçi Alımına 35 Yaş Sınırı Koydu! 26 Mart 2020
Aile hekimleri, "Bakanlık bizi gözden mi çıkardı?"25 Mart 2020
Özdil, “Deprem vergileri ve sarayı hatırlattı…”25 Ocak 2020
“5 milyon yurttaş sağlık hizmeti alamayacak”02 Ocak 2020
Bana Hayat Veren Şifalı Diyar: Kazdağları- Bayramiç10 Eylül 2019
İşte Mucize Besin Kiraz ve Şaşırtan Faydaları...07 Temmuz 2019
Hayalleri Gerçek Oldu! Terim ve Muslera...12 Nisan 2018
Kamer Genç, özlemle ve rahmetle anıldı 22 Ocak 2018
Gezi Direnişi sırasında gözünü kaybeden yurttaşa, bilirkişi harcamalarını ödettiler19 Kasım 2017
Sancak ailesinin acı günü08 Eylül 2017
Sağlıkta çağ atladık’ yalanı çöktü23 Ağustos 2017
Yoldaş, Bülent Uluer yaşamını yitirdi23 Ağustos 2017
Eski Bakan Mehmet Moğultay yaşamını yitirdi06 Temmuz 2017
Zeytin Hayattır03 Haziran 2017
Gazeteci Meslektaşımız Sait Yılmaz’ın Acı Günü25 Mart 2017
Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Mert’in ve ailesinin açı günü11 Aralık 2016
Birer ve Çapar Ailesinin Muhteşem Düğünü26 Eylül 2016
25 yaşını geçmemek kaydıyla, GSS prim borçları silinecek09 Haziran 2016
SGK Başkanı: Dört Yanımızı Yolsuzluk Sardı!14 Nisan 2016
Plajda Sigara Yasağı!02 Nisan 2016
Sigara İçen Kanserli Hastaya SGK İlacını Ödemeyecek17 Şubat 2016
Yeni Kimliklerde Din Hanesi Yok16 Şubat 2016
Cerattepe Halkı Toprağı İçin Direnişte!16 Şubat 2016
Diş Eti Hastalığının Nedenleri Nelerdir?09 Şubat 2016
Yılmaz Ulusoy: Maalesef Mustafa Koç hayatını kaybetti21 Ocak 2016
Esenler’de iş kazası18 Ocak 2016
Sıcaklık 12 derece birden düşecek14 Ocak 2016
"İstanbul’da 600 bin kişi bonzai kullanıyor" 12 Ocak 2016
İşadamı Çirci, çalışanlarıyla geleceği konuştu04 Ocak 2016
Kurtuluş ailesinin acı günü03 Ocak 2016
“Herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum” 03 Ocak 2016
Fidan’dan örnek davranış01 Ocak 2016
Özdemir ailesinin acı günü30 Aralık 2015
Emekliye Müjde Meclis'ten geçti24 Aralık 2015
Esenler’in 5 yıldızlı projesi23 Aralık 2015
Aile Boyu Fişleme Geliyor23 Aralık 2015
B. Evler Şirinevler bölgesinde 1 yıl sürecek yol çalışması başladı22 Kasım 2015
Gürses ailesinin acı günü12 Kasım 2015
Esenler yoksullukta 3’ncü10 Kasım 2015
Tecavüzcüye 'saygın tutum' indirimi!04 Kasım 2015
Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı03 Kasım 2015
Esenler’de sahte içki operasyonu29 Ekim 2015
Türk Telekom’da 200 işçi ücretlerin iyileştirilmesi için iş durdurdu28 Ekim 2015
Yorgun demokrat kalbine yenik düştü14 Ekim 2015
Emecan ailesinin acı günü14 Ekim 2015
Ünlü işadamı hayatını kaybetti23 Eylül 2015
Boyoğlu ailesinin acı kaybı 21 Eylül 2015
Akosy’u sevenleri yalnız bırakmadı 18 Eylül 2015
Gazze’ye var da Hopa’ya yok mu?28 Ağustos 2015
Emeklilere fark ödemesi ne zaman yapılacak?22 Temmuz 2015
AKP'nin 'Sağlık Devrimi'!01 Temmuz 2015
Yalçınkaya’nın annesi vefat etti 13 Haziran 2015
Koç ameliyat oldu12 Haziran 2015
Belediyelerin “Tır”ları gelmeye başladı10 Haziran 2015
Çöpte buldu ve…19 Mayıs 2015
AKP’nin Sağlık Politikası İflas Etti…28 Nisan 2015
Kahveci Ailesinin Acı Günü13 Nisan 2015
SGK'da Yapılan Değişiklik 550 bin Bağ-Kur’lu İçin Kötü Haber16 Mart 2015
Avuç İçi Taramasına İptal!31 Ekim 2014
Madende Sert Tepkiyle Karşılaştı30 Ekim 2014
SGK'lı Olmayanın Vay Haline!17 Eylül 2014
HES projelerini savunanlar bu görüntülere baksın13 Eylül 2014
Rize’de içme suyuna HES’e iptal!02 Eylül 2014
Kadın işçilerin yüreği, Filistinli, Rojavalı, Şengalli kadınlarla!21 Ağustos 2014
Siner ailesine geçmiş olsun27 Haziran 2014
Faşizme Karşı Mücadelenin “Dayı”sı Yaşamını Yitirdi20 Haziran 2014
Saklı Cennet İDA - Külcüler Koç Termal15 Haziran 2014
Yorgun Ve Bitkinlikten Kurtulabiliriz13 Haziran 2014
Kötü nefesle mücadelede 11 yol10 Haziran 2014
Cerrahpaşa’da can tehlikesi!05 Haziran 2014
Önerbayların Acı Günü02 Haziran 2014
Meclis’in sevilen ve renkli ismi-gözyaşlarıyla uğurlandı17 Mayıs 2014
CHP milletvekili Aslanoğlu yaşamını yitirdi!16 Mayıs 2014
Facia "Güzel Ölüm" Sözünü Hatırlattı14 Mayıs 2014
Kaldıkları Yerden Çadırları Yakılarak Kovuldular29 Nisan 2014
Emeklilere hastalanmak 'yasak'29 Nisan 2014
Dersim'de Jandarma Müdahalesi27 Nisan 2014
Otistikler Engellere Rağmen Yürüdüler!21 Nisan 2014
Marquez yaşamını yitirdi18 Nisan 2014
Grevdeki İşçilere Polis Müdahalesi10 Nisan 2014
MİNİK MUHAMMED EREN KALP NAKLİ BEKLİYOR10 Mart 2014
Şavşatlı Çetin Ailesinin Acı Günü19 Aralık 2013
03 Aralık "Dünya Engelliler Günü" Kutlu Olsun…02 Aralık 2013
Genel sağlık sigortasının kapsamı daraltılıyor…07 Kasım 2013
CHP’liler Aydoğdu Ailesinin Acısını Paylaştı...03 Temmuz 2013
ESENLER HACI BEKTAŞ’TAN KUR’AN-I KERİM KURSU14 Haziran 2013
Zekeriya Hoca Herkesi Üzdü.08 Mayıs 2013
Tunceli'de bir mağara dolusu kemik!06 Mayıs 2013
Marmara sinyal veriyor29 Nisan 2013
Faruk Aydın`ın Acı Günü16 Nisan 2013
PTT emekçileri bugün grevde!27 Mart 2013
AKP, 13 Yaşındaki Ahmet'in Hesabını ver!16 Mart 2013
EKMEĞİMİZE DE GÖZ KOYDULAR.19 Şubat 2013
Doğalgaz faturalarında yeni dönem12 Şubat 2013
Mutfak Hijyeni ve Güvenilir Gıda için "5 Anahtar01 Şubat 2013
SAĞLIK RAPORU TİCARETİ29 Ocak 2013
Dersimlilere ve Yaşam Savunucularına güzel bir haber21 Ocak 2013
GEÇMİŞ OLSUN DR.AHMET METİN17 Ekim 2012
Sabunda büyük tehlike!15 Ağustos 2012
Gözyaşları sel oldu10 Ağustos 2012
İşte o 114 ürün04 Ağustos 2012
Pilotlara ulaşıldı!04 Temmuz 2012
Kolada yok yok!28 Haziran 2012
Rüşvetin Meşrulaştığı Yer25 Haziran 2012
Trabzonlu İşadamından Bayramiç’e Dev Yatırım.19 Haziran 2012
1 kiloda 1 tanesi zehirleyebilir18 Haziran 2012
Esenler “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” 05 Mayıs 2012
Kanser ile ilgili yanlışlar16 Nisan 2012
HÜSEYİN KOÇ YAZDI!14 Nisan 2012
Gülyüz Ailesi’nin acı günü11 Nisan 2012
VEFAT04 Nisan 2012
Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürüne Baş Sağlığı03 Nisan 2012
Saatler 1 saat ileri alınacak21 Mart 2012
Göksu Ailesine Geçmiş Olsun01 Mart 2012
İstanbul Sağlık Hakkı Meclisi kuruldu29 Şubat 2012
Ölüm Sana Yakışmadı!27 Ocak 2012
Bekârlığa Veda20 Aralık 2011
Eyüp'te Trafik Kazası: 6 Yaralı11 Aralık 2011
Tekin'in annesi defnedildi07 Aralık 2011
Kolesterol Artık Sorun Değil19 Kasım 2011
Geçmiş Olsun…12 Kasım 2011
Foça, doğasına sahip çıkıyor17 Ekim 2011
Sonbahar için ilaç gibi çaylar15 Ekim 2011
Jandarmanın ardından polis de su işine girdi.11 Ekim 2011
Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan vefat etti07 Ekim 2011
Aspirinde Büyük Tehlike05 Ekim 2011
OKUDUK DA HATA MI YAPTIK..!25 Eylül 2011
İncir Yiyen Yaşadı!23 Eylül 2011
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi artık daha güçlü09 Eylül 2011
Sol hareketin çınarı yaşamını yitirdi16 Ağustos 2011
TERAVİH NAMAZINA SON NOKTA…13 Ağustos 2011
EYÜP’ÜN SABRI TAŞTI…03 Ağustos 2011
Küçük Türkan Saylan02 Ağustos 2011
METRO VE TRAMWAYLAR SAAT 01.00’E UZATILDI…29 Temmuz 2011
JET İMAMLARA GEÇİT YOK…29 Temmuz 2011
‘Beni öldükten sonra mı koruyacaksınız sayın savcım?’ 10 Temmuz 2011
Kenelerin bulunabileceği alanlara dikkat!09 Temmuz 2011
Cilt Kanseri Tedavisinde Büyük Başarı 27 Haziran 2011
Kayısı ölüme deva oluyor!23 Haziran 2011
ÇEK BİR ÇAY DOMUZ KANLI OLSUN...21 Haziran 2011
KARPUZUN TADINI KAÇIRMAYIN19 Haziran 2011
BABALARIMIZIN GÜNÜ KUTLU OLSUN... 18 Haziran 2011
Zeytinyağdaki BÜYÜK MUCİZE18 Haziran 2011
ERDOĞAN AKSU HABER; ESENLER İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ İLE…06 Haziran 2011
LYS SINAVA GİRİŞ BELGELERİ AÇIKLANDI…03 Haziran 2011
TÜRKAN SAYLAN'I YAŞATACAKLAR!19 Mayıs 2011
ESENLER ENGELLİLERİ ENGEL TANIMIYOR15 Mayıs 2011
ALTIN ÇİLEK MUCİZE Mİ?29 Nisan 2011
LYS BAŞVURULARI ALINIYOR…29 Nisan 2011
TÜRKİYE İKİNCİ…26 Nisan 2011
BEDRİ BAYKAM’DAN BASIN TOPLANTISI…26 Nisan 2011
PASKALYA KUTLANDI…25 Nisan 2011
BAHARDA KIŞI YAŞAMAK…18 Nisan 2011
ESENLERDE KADINLAR BU EVDEN ÇIKMIYOR02 Nisan 2011

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH