SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > TEKNOLOJİ

ÇERNOBİL’İN 25.YILI…
26 Nisan 2011
1986 yılında Çernobil nükleer santralindeki bir reaktör güvenlik kontrolleri sırasında patlamış, açığa çıkan radyasyon Avrupa'nın büyük bölümüne yayılmıştı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

 

 

 

 

 

 

ÇERNOBİL’İN 25.YILI…

1986 yılında Çernobil nükleer santralindeki bir reaktör güvenlik kontrolleri sırasında patlamış, açığa çıkan radyasyon Avrupa'nın büyük bölümüne yayılmıştı.

Kaza sonrasında Ukrayna, batı Rusya ve Belarus'ta yüz binlerce kişi tahliye edildi. Santralin çevresindeki 30 kilometre çapında bir bölgeye girmek hala yasak. Patlamada 31 kişi öldü, santralden yayılan radyasyon yüzünden kansere yakalanan binlerce insan hayatını kaybetti. 

Çernobil’in yıldönümü törenleri, Japonya depreminde zarar gören Fukuşima nükleer santrali dolayısıyla dünyada nükleer enerjiye ilişkin kaygıların arttığı bir döneme denk geliyor

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Çernobil faciasının 25'inci yılında, nükleer reaktörün yeniden yalıtılması için yardım çağrısını tekrarladı. Yanukoviç, yaptığı yazılı açıklamada, "Hiçbir ülkenin, bu büyüklükteki bir facianın sonuçlarını tek başına atlatmasının mümkün olmadığını" belirtti.

26 Şubat 1986'daki kazayla büyük bir felakete yol açan Çernobil nükleer santralinin 4 numaralı reaktörünün yeniden yalıtılması amacıyla gerekli parayı toplamak için geçen hafta Kiev'de Uluslararası Bağışçılar Konferansı yapılmıştı. Konferansta hedeflenen 740 milyon Euro’nun 550 milyonunun toplandığı açıklanmıştı.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer TEKNOLOJİ Haberleri

Başlık Tarih
 
KIYAMET KAPININ EŞİĞİNDE…27 Haziran 2011
YAĞMUR ORMANLARI YOKEDİLİYOR…29 Nisan 2011
UZAYDA OLAĞANDIŞI PATLAMA…25 Nisan 2011
ŞEFFAF SANDIK…21 Nisan 2011

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH