SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > YAŞAM

Kanser ile ilgili yanlışlar
16 Nisan 2012
Hemen hepimiz çağımızın hastalığı kansere yakalanmamak için neleri tüketmemiz, nelerden uzak durmamız, nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Peki kanser olmuş, kemoterapi gören hastaların nasıl beslenmesi gerektiğinden haberimiz var mı? Uz. Dr. Betül Öztürk’ten kemoterapi süreci beslenmesini ana hatlarıyla öğrendik. İlk kural, kemoterapi sürecinde hastalığın seyrine olumlu olacak bir beslenme tarzı edinmek. Bunun için de onkololoji uzmanından destek alınmalı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%Kanser ile ilgili yanlışlar

Tedavisi için geceli-gündüzlü çalışılan kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunu.

1-7 Nisan, Kanser Haftası. Bilim insanlarının tedavisi için üzerinde geceli-gündüzlü çalıştığı kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri. Kanserden korunmayı bilmek güzel ama yetmiyorBir kez yakalandıktan sonra nasıl davranacağımız, ne yiyip içeceğimiz de önem taşıyor. İşte bu yüzden Prof. Dr. Metin Çakmakçı kanserle ilgili yanlışları-doğruları söylerken Uz. Dr. Betül Öztürk de hastalığa yakalananlar için altın değerinde olan beslenme önerilerinde bulundu

Bedenimizde çok sayıda hücre var. Bu rakam; tahminlere göre 100 trilyon civarında. Bu hücreler oluşurken tüm özellikleri, nasıl çalışacakları, nasıl değişecekleri, hatta nasıl ölecekleri, DNA’larındaki genetik koda yazılıyor. Ayrıca, bu hücreler, her gün bazı dış etmenlere maruz kalıyor. Bu dış etmenler, hücrelerin DNA yapısı üzerinde de olumsuz etkiler oluşturabiliyor. Bedenimizin doğasında hatalı hücre davranışlarını onarabilme yeteneği var ama onarım mekanizması bozulduğunda kanser ortaya çıkabiliyor. Tıbbi teknoloji ve tedavi yöntemlerinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte, kanserle ilgili olumlu haberler duyuluyor. Yanı sıra birçok doğru bilinen yanlış bilgi de ortaya atılıyor. Prof. Dr. Metin Çakmakçı kanser konusundaki ‘mit’leri şöyle sıraladı.

1-Kanser bulaşıcıdır: Bu önyargıyı şöyle düzeltmek mümkün; kanserli hasta ile iletişime geçmek, yakınında bulunmak, elini sıkmak bulaşma konusunda risk yaratmaz. Ancak seyrek de olsa, virüslerin neden olduğu bazı kanser türleri var. Belli durumlarda bu virüsler bulaşabilir. Bunların başında HPV virüsüyle gelişen rahim ağzı kanseri geliyor. Bu da aşı ile son yıllarda azaldı.

2-Kanser hastası olan ebeveynin çocuğunda da kanser gelişir: Bu bilgi de genel anlamda doğru değil. Bazı kalın bağırsak kanserlerinde kalıtsal yatkınlık ve genetik geçiş söz konusu. Ama genelleme yapılamaz. Bazen de ailesel yatkınlıklar söz konusu. Örneğin, meme kanserlerinin yüzde 5-8’inin kalıtsal olduğu biliniyor. Yani, çok özel durumlar dışında, ebeveynin kanser olmasına bağlı olarak çocuklarında da kanser görüleceği yolunda bir kural yok.

3-Saç boyası, parfüm gibi dış etkenler kanser yapar: Her türlü toksik maddenin vücudumuzdaki hücreler ve onların DNA’sı üzerinde etkisi vardır. Toksik maddelerden ne kadar uzak durursak o kadar sağlıklı yaşayabiliriz. Bununla birlikte, saç boyası ve deodorant gibi kozmetik maddelerin kanser gelişmesiyle ilişkisi kanıtlanmadı.

4-Pozitif düşünceyle kanser yeniliyor: Kanser tedavisinde pozitif düşünce son derece önemli olsa da tek başına yeterli değil. Önemli olan, tedavi süresince hastaların hem fiziksel hem ruhsal sağlığının korunabilmesi. Özellikle de cerrahi girişim, ilaç tedavisi ve radyoterapi sırasında hastanın psikolojik durumu korunup pozitif düşünceye sahip olması sağlandığında sonuçlar çok daha iyi oluyor.

5-Kanser olduğu hastaya söylenmemeli: Hasta yakınlarının “morali bozulur, daha kötü olur” inancıyla hastadan tanıyı saklamaya çalışması yanlış bir düşünce. Akli yetileri yerinde olmak koşuluyla, hastaya tüm gerçek, kendisinin talep ettiği kadar ve doğru şekilde verilmeli, tedavi seçenekleri paylaşılmalı ve yapılacaklar için rızası alınmalıdır.

6-Erkekler meme kanseri olmaz: Bu da yanlış bir inanış. Her 100 meme kanseri hastasından biri erkek. Ailelerinde kalıtsal meme kanseri olan erkeklerde bu durum daha sık görülür. Bu nedenle erkekler de memelerinde bir kitle fark ettiklerinde zaman kaybetmeden hekime gitmeli.

7-Cerrahi işlemler hastalığın yayılımını artırır: Bu da son derece yersiz bir inanç. Birçok kanser türünde en etkini, cerrahi tedavidir. Hastalıklı organın ya da tümörün çıkarılması, hastanın çok daha uzun süre yaşamasını ve yenileme riskinin azalmasını sağlıyor.

8-Biyopsi, kanseri yayar: Biyopsi, hastalığın tanısını koymak ve tedavisini planlamak için olmazsa olmaz girişimdir. Biyopsi yüzünden hastalığın sıçradığı, kötüleştiği ya da dağıldığına ilişkin korkuları destekleyen bilimsel çalışmalar bulunmuyor.

9-Bir kez kanser olunca işe dönmek zordur: Yanlış. Birçok hasta, tedaviden sonra yaşıtları kadar yaşam şansına sahip oluyor. Örneğin meme kanserinde, özellikle erken evrede yakalandıysa, tedavi tamamlandıktan sonra hastalığın tekrarlama olasılığı çok düşük. Tiroid ve deri kanserinde de tam şifa sunmak mümkün.

10-Kronik kabızlık çekenler kolon kanseri olur: Sadece söylenti. Kabızlık ile kolon kanseri veya rektum kanseri arasında herhangi bir neden-sonuç ilişkisi olduğunu gösteren bilimsel bir çalışma yok. Bununla birlikte, bağırsak alışkanlıklarının nedensiz yere değişmesi bir kalın bağırsak kanseri belirtisi olabileceği için dikkat edilmelidir

Beslenme önerileri

Hemen hepimiz çağımızın hastalığı kansere yakalanmamak için neleri tüketmemiz, nelerden uzak durmamız, nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Peki kanser olmuş, kemoterapi gören hastaların nasıl beslenmesi gerektiğinden haberimiz var mı? Uz. Dr. Betül Öztürk’ten kemoterapi süreci beslenmesini ana hatlarıyla öğrendik. İlk kural, kemoterapi sürecinde hastalığın seyrine olumlu olacak bir beslenme tarzı edinmek. Bunun için de onkololoji uzmanından destek alınmalı.

Bağışıklık sistemi güçlensin

Meyan kökü, organik bal, papatya çayı gibi bitkisel besinlerin, tedaviye zararı olmaz. Ihlamur çayı, yeşil çay, günde 2-3 bardak siyah çay içilebilir. Çayınıza bir tatlı kaşığı pekmez veya bal atabilirsiniz. Elma, ayva, limon kabuğu ve böğürtlen yaprağı karışımına parça halinde tarçın ekleyerek çay hazırlamanın da yararı var. Zerdeçal ve çörek otunu yemeğin üstüne serpin. Kabızlığı önlemek için keten tohumu kullanmakta yarar var. Nar, domates ve havuç suyunu bir bardakta karıştırıp bir damla zeytinyağı ekleyerek her gün içebilirsiniz. Günde 2 kez avuç içi kadar taze badem ve ceviz tüketmekten geri kalmayın. Ancak ısırgan otu veya tohumu gibi ürünlerden uzak durun.

Her renkte meyve-sebze tüketin

Kansere karşı olumlu etki eden sebze ve meyveler, her gün 2 öğünde tüketilmeli. Mesela: Kabuklu elma, armut, muz, ananas, kivi, portakal, çilek, kayısı, limon şeftali, siyah üzüm, brokoli, ıspanak, lahana, soğan, marul, yer elması, karnabahar, sarımsak, havuç, salatalık, domates, kırmızı biber, turp. Bu sebzelerı zeytinyağı ile günlük pişirip günde 5-6 porsiyon yiyebilirsiniz. Mide şikayeti olmayan hastaların salatayı çiğ yemesinde sakınca yok. Sebzeler yenmeden önce 4-5 kaşık elma sirkesi konulmuş suda bekletilmeli. Pişirme sırasında da soğan ve sarımsak çok iyi kıyılmalı.

Bulantı ve kötü tada karşı...

Kemoterapi tedavisinden sonra mide bulantısını ve kusmayı önleyen ilaçlar verilir. Böylece sorun çözülür ama kemoterapi ve radyoterapinin ağızda yol açtığı tat bozuklukları, hastaya kendini kötü hissettirir. Bu tadı gidermek için meyve buzları kullanılabilir. Bunun için komposto ya da meyve suyunu buzluklara koyup dondurarak kullanın. Hasta bunu ağzına aldığında kötü tat yok olur. Hastanın ağzında yaralar varsa, Asitli ve baharatlı yiyecekler yerine çiğnemesi ve yutması kolay gıdalar tercih edilmeli. Tedavi yüzünden ağzı kuruyan kişiler de sakız çiğneyerek tükürük salgısını artırabilir.

Bol su içmek önemli

Kemoterapi alan hastalar, az su içtikleri için ciltlerinin kurumasından şikayet edebilir. Bol su içme, ilaç etkilerinin vücuttan daha hızlı atılmasına yardım ettiği için yararlıdır. Günde kışın 2, yazın 3 litre su tüketmek önemli. Kusma ve ishal şikayeti olan hastalar daha da fazla su içmeli. Bazı hastalar suyun tadından rahatsız olabilir. Bu hastalar bitki çayları tüketebilir.

UZAK DURUN!

- Kırmızı et miktarı azaltılmalı. Protein; beyaz et, peynir, baklagil gibi diğer kaynaklardan alınmalı.
-Günde 1-2 bardaktan fazla süt, kan şekerini ani düşürüp yükseltir. Bu yüzden süt tavsiye edilmez. Onun yerine 250-500 gram kadar yoğurt veya ayran önerilir.
-Aşırı yağlı ve ağır yemeklerden kesinlikle uzak durulmalı.
-Şeker oranı yüksek gıdalar tercih edilmemeli.
-Yüksek dozda vitamin kullanılmamalı, daha önce doktora danışılmalı.
-Greyfurt, kemoterapi alan hastalarda, ilaçlarla etkileşime gireceği için kullanılmamalı. Portakal ve mandalinayı serbestçe tüketmek mümkün.
-Meme tümörlü hastalar soya ve keten tohumu kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı.
-İçeriği bilinmeyen karışımlar asla tüketilmemeli

Spora engel yok

Kemoterapi sürecinde hastaların spor yapmasında kesinlikle sakınca yok. Yeter ki ağır sporlardan kaçınsınlar ve uygulamaktan zevk alsınlar. Kemoterapi gören hastalar;

-Barfiks, şınav ve halter gibi ağır sporlardan kaçınmalı.
-Sporda nabız kontrolü de çok önemlidir. Aktivite sırasında nabzın bir buçuk katına çıkması, kabul edilebilir. Bunu dengede tutmak için, yarım saatte bir 10 dakika ara ile nabız sayısı kontrol edilerek aktiviteye devam edilmeli.
-Haftada 3 gün 30-45 dakika hafif doğa sporları yapmalı.
-Spor, yemeğin üzerinden en az 2-3 saat geçtikten sonra yapılmalı.
-Yürüyüş, yüzme gibi vücudun hastalığa karşı direncini artıran sporları tercih etmeli. Masa tenisi, dans gibi sporlar da yapılabilir.
-Başta tenis olmak üzere partnerli sporlar, teşvik açısından yararlı

( 07.04.2012 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır. )


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YAŞAM Haberleri

Başlık Tarih
 
SOLUN DUAYENLERİNDEN FEHMİ ABI HAKKA YÜRÜDÜ29 Eylül 2021
Dedeoğlu ailesinin acı kaybı14 Eylül 2021
Zeki Yılmaz’dan Taziyede Bulunanlara Teşekkür Mesajı…16 Ağustos 2021
‘Yoğun bakımdaki genç hastaların yüzde 100’ü aşısız’06 Ağustos 2021
CHP ESENLER ESKİ GENÇLİK KOLU BAŞKANININ MUTLU GÜNÜ04 Temmuz 2021
HALİL ÖZDEN BAŞKANIMI RAHMETLE VE ÖZLEMLE ANIYORUZ04 Haziran 2021
TTB'den çok önemli Marmara açıklaması: "Hastalar sedyelerde bekletiliyor"08 Aralık 2020
CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi’ye başsağlığı…05 Kasım 2020
Ortak Yaşamdan Ayrımcılık ve Hak İhlallerine Karşı Proje!31 Ekim 2020
Daş Ailesinin Acı Günü28 Eylül 2020
Türk Toraks Derneği: Sağlık Çalışanları Mağdur Ediliyor…17 Ağustos 2020
Sağlık Bakanlığı Sürekli İşçi Alımına 35 Yaş Sınırı Koydu! 26 Mart 2020
Aile hekimleri, "Bakanlık bizi gözden mi çıkardı?"25 Mart 2020
Özdil, “Deprem vergileri ve sarayı hatırlattı…”25 Ocak 2020
“5 milyon yurttaş sağlık hizmeti alamayacak”02 Ocak 2020
Bana Hayat Veren Şifalı Diyar: Kazdağları- Bayramiç10 Eylül 2019
İşte Mucize Besin Kiraz ve Şaşırtan Faydaları...07 Temmuz 2019
Hayalleri Gerçek Oldu! Terim ve Muslera...12 Nisan 2018
Kamer Genç, özlemle ve rahmetle anıldı 22 Ocak 2018
Gezi Direnişi sırasında gözünü kaybeden yurttaşa, bilirkişi harcamalarını ödettiler19 Kasım 2017
Sancak ailesinin acı günü08 Eylül 2017
Sağlıkta çağ atladık’ yalanı çöktü23 Ağustos 2017
Yoldaş, Bülent Uluer yaşamını yitirdi23 Ağustos 2017
Eski Bakan Mehmet Moğultay yaşamını yitirdi06 Temmuz 2017
Zeytin Hayattır03 Haziran 2017
Gazeteci Meslektaşımız Sait Yılmaz’ın Acı Günü25 Mart 2017
Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Mert’in ve ailesinin açı günü11 Aralık 2016
Birer ve Çapar Ailesinin Muhteşem Düğünü26 Eylül 2016
25 yaşını geçmemek kaydıyla, GSS prim borçları silinecek09 Haziran 2016
SGK Başkanı: Dört Yanımızı Yolsuzluk Sardı!14 Nisan 2016
Plajda Sigara Yasağı!02 Nisan 2016
Sigara İçen Kanserli Hastaya SGK İlacını Ödemeyecek17 Şubat 2016
Yeni Kimliklerde Din Hanesi Yok16 Şubat 2016
Cerattepe Halkı Toprağı İçin Direnişte!16 Şubat 2016
Diş Eti Hastalığının Nedenleri Nelerdir?09 Şubat 2016
Yılmaz Ulusoy: Maalesef Mustafa Koç hayatını kaybetti21 Ocak 2016
Esenler’de iş kazası18 Ocak 2016
Sıcaklık 12 derece birden düşecek14 Ocak 2016
"İstanbul’da 600 bin kişi bonzai kullanıyor" 12 Ocak 2016
İşadamı Çirci, çalışanlarıyla geleceği konuştu04 Ocak 2016
Kurtuluş ailesinin acı günü03 Ocak 2016
“Herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum” 03 Ocak 2016
Fidan’dan örnek davranış01 Ocak 2016
Özdemir ailesinin acı günü30 Aralık 2015
Emekliye Müjde Meclis'ten geçti24 Aralık 2015
Esenler’in 5 yıldızlı projesi23 Aralık 2015
Aile Boyu Fişleme Geliyor23 Aralık 2015
B. Evler Şirinevler bölgesinde 1 yıl sürecek yol çalışması başladı22 Kasım 2015
Gürses ailesinin acı günü12 Kasım 2015
Esenler yoksullukta 3’ncü10 Kasım 2015
Tecavüzcüye 'saygın tutum' indirimi!04 Kasım 2015
Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı03 Kasım 2015
Esenler’de sahte içki operasyonu29 Ekim 2015
Türk Telekom’da 200 işçi ücretlerin iyileştirilmesi için iş durdurdu28 Ekim 2015
Yorgun demokrat kalbine yenik düştü14 Ekim 2015
Emecan ailesinin acı günü14 Ekim 2015
Ünlü işadamı hayatını kaybetti23 Eylül 2015
Boyoğlu ailesinin acı kaybı 21 Eylül 2015
Akosy’u sevenleri yalnız bırakmadı 18 Eylül 2015
Gazze’ye var da Hopa’ya yok mu?28 Ağustos 2015
Emeklilere fark ödemesi ne zaman yapılacak?22 Temmuz 2015
AKP'nin 'Sağlık Devrimi'!01 Temmuz 2015
Yalçınkaya’nın annesi vefat etti 13 Haziran 2015
Koç ameliyat oldu12 Haziran 2015
Belediyelerin “Tır”ları gelmeye başladı10 Haziran 2015
Çöpte buldu ve…19 Mayıs 2015
AKP’nin Sağlık Politikası İflas Etti…28 Nisan 2015
Kahveci Ailesinin Acı Günü13 Nisan 2015
SGK'da Yapılan Değişiklik 550 bin Bağ-Kur’lu İçin Kötü Haber16 Mart 2015
Avuç İçi Taramasına İptal!31 Ekim 2014
Madende Sert Tepkiyle Karşılaştı30 Ekim 2014
SGK'lı Olmayanın Vay Haline!17 Eylül 2014
HES projelerini savunanlar bu görüntülere baksın13 Eylül 2014
Rize’de içme suyuna HES’e iptal!02 Eylül 2014
Kadın işçilerin yüreği, Filistinli, Rojavalı, Şengalli kadınlarla!21 Ağustos 2014
Siner ailesine geçmiş olsun27 Haziran 2014
Faşizme Karşı Mücadelenin “Dayı”sı Yaşamını Yitirdi20 Haziran 2014
Saklı Cennet İDA - Külcüler Koç Termal15 Haziran 2014
Yorgun Ve Bitkinlikten Kurtulabiliriz13 Haziran 2014
Kötü nefesle mücadelede 11 yol10 Haziran 2014
Cerrahpaşa’da can tehlikesi!05 Haziran 2014
Önerbayların Acı Günü02 Haziran 2014
Meclis’in sevilen ve renkli ismi-gözyaşlarıyla uğurlandı17 Mayıs 2014
CHP milletvekili Aslanoğlu yaşamını yitirdi!16 Mayıs 2014
Facia "Güzel Ölüm" Sözünü Hatırlattı14 Mayıs 2014
Kaldıkları Yerden Çadırları Yakılarak Kovuldular29 Nisan 2014
Emeklilere hastalanmak 'yasak'29 Nisan 2014
Dersim'de Jandarma Müdahalesi27 Nisan 2014
Otistikler Engellere Rağmen Yürüdüler!21 Nisan 2014
Marquez yaşamını yitirdi18 Nisan 2014
Grevdeki İşçilere Polis Müdahalesi10 Nisan 2014
MİNİK MUHAMMED EREN KALP NAKLİ BEKLİYOR10 Mart 2014
Şavşatlı Çetin Ailesinin Acı Günü19 Aralık 2013
03 Aralık "Dünya Engelliler Günü" Kutlu Olsun…02 Aralık 2013
Genel sağlık sigortasının kapsamı daraltılıyor…07 Kasım 2013
CHP’liler Aydoğdu Ailesinin Acısını Paylaştı...03 Temmuz 2013
ESENLER HACI BEKTAŞ’TAN KUR’AN-I KERİM KURSU14 Haziran 2013
Zekeriya Hoca Herkesi Üzdü.08 Mayıs 2013
Tunceli'de bir mağara dolusu kemik!06 Mayıs 2013
Marmara sinyal veriyor29 Nisan 2013
Faruk Aydın`ın Acı Günü16 Nisan 2013
PTT emekçileri bugün grevde!27 Mart 2013
AKP, 13 Yaşındaki Ahmet'in Hesabını ver!16 Mart 2013
EKMEĞİMİZE DE GÖZ KOYDULAR.19 Şubat 2013
Doğalgaz faturalarında yeni dönem12 Şubat 2013
Mutfak Hijyeni ve Güvenilir Gıda için "5 Anahtar01 Şubat 2013
SAĞLIK RAPORU TİCARETİ29 Ocak 2013
Dersimlilere ve Yaşam Savunucularına güzel bir haber21 Ocak 2013
GEÇMİŞ OLSUN DR.AHMET METİN17 Ekim 2012
Sabunda büyük tehlike!15 Ağustos 2012
Gözyaşları sel oldu10 Ağustos 2012
İşte o 114 ürün04 Ağustos 2012
Pilotlara ulaşıldı!04 Temmuz 2012
Kolada yok yok!28 Haziran 2012
Rüşvetin Meşrulaştığı Yer25 Haziran 2012
Trabzonlu İşadamından Bayramiç’e Dev Yatırım.19 Haziran 2012
1 kiloda 1 tanesi zehirleyebilir18 Haziran 2012
Esenler “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” 05 Mayıs 2012
HÜSEYİN KOÇ YAZDI!14 Nisan 2012
Gülyüz Ailesi’nin acı günü11 Nisan 2012
VEFAT04 Nisan 2012
Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürüne Baş Sağlığı03 Nisan 2012
Saatler 1 saat ileri alınacak21 Mart 2012
Göksu Ailesine Geçmiş Olsun01 Mart 2012
İstanbul Sağlık Hakkı Meclisi kuruldu29 Şubat 2012
Ölüm Sana Yakışmadı!27 Ocak 2012
Bekârlığa Veda20 Aralık 2011
Eyüp'te Trafik Kazası: 6 Yaralı11 Aralık 2011
Tekin'in annesi defnedildi07 Aralık 2011
Kolesterol Artık Sorun Değil19 Kasım 2011
Geçmiş Olsun…12 Kasım 2011
Bu kez satacak ineği yok18 Ekim 2011
Foça, doğasına sahip çıkıyor17 Ekim 2011
Sonbahar için ilaç gibi çaylar15 Ekim 2011
Jandarmanın ardından polis de su işine girdi.11 Ekim 2011
Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan vefat etti07 Ekim 2011
Aspirinde Büyük Tehlike05 Ekim 2011
OKUDUK DA HATA MI YAPTIK..!25 Eylül 2011
İncir Yiyen Yaşadı!23 Eylül 2011
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi artık daha güçlü09 Eylül 2011
Sol hareketin çınarı yaşamını yitirdi16 Ağustos 2011
TERAVİH NAMAZINA SON NOKTA…13 Ağustos 2011
EYÜP’ÜN SABRI TAŞTI…03 Ağustos 2011
Küçük Türkan Saylan02 Ağustos 2011
METRO VE TRAMWAYLAR SAAT 01.00’E UZATILDI…29 Temmuz 2011
JET İMAMLARA GEÇİT YOK…29 Temmuz 2011
‘Beni öldükten sonra mı koruyacaksınız sayın savcım?’ 10 Temmuz 2011
Kenelerin bulunabileceği alanlara dikkat!09 Temmuz 2011
Cilt Kanseri Tedavisinde Büyük Başarı 27 Haziran 2011
Kayısı ölüme deva oluyor!23 Haziran 2011
ÇEK BİR ÇAY DOMUZ KANLI OLSUN...21 Haziran 2011
KARPUZUN TADINI KAÇIRMAYIN19 Haziran 2011
BABALARIMIZIN GÜNÜ KUTLU OLSUN... 18 Haziran 2011
Zeytinyağdaki BÜYÜK MUCİZE18 Haziran 2011
ERDOĞAN AKSU HABER; ESENLER İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ İLE…06 Haziran 2011
LYS SINAVA GİRİŞ BELGELERİ AÇIKLANDI…03 Haziran 2011
TÜRKAN SAYLAN'I YAŞATACAKLAR!19 Mayıs 2011
ESENLER ENGELLİLERİ ENGEL TANIMIYOR15 Mayıs 2011
ALTIN ÇİLEK MUCİZE Mİ?29 Nisan 2011
LYS BAŞVURULARI ALINIYOR…29 Nisan 2011
TÜRKİYE İKİNCİ…26 Nisan 2011
BEDRİ BAYKAM’DAN BASIN TOPLANTISI…26 Nisan 2011
PASKALYA KUTLANDI…25 Nisan 2011
BAHARDA KIŞI YAŞAMAK…18 Nisan 2011
ESENLERDE KADINLAR BU EVDEN ÇIKMIYOR02 Nisan 2011

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH