SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > YEREL

Mustafa Usta’dan Manifesto, İktidara ve Muhalefete Eleştiri…
17 Ekim 2019
CHP’nin teknik konularda en bilgili, tek bilgili eski Belediye Meclis Üyesi İnşaat Müh. Mustafa Usta, bu dönem Esenler Belediye Meclis üyesi adayı olmadı ama belediye çalışmalarını yakinen takip ederek muhalefetine Esenlerle ilgili hazırladığı raporla devam ediyor. İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası Bölge Sorumlusu da olan Mustafa Usta Esenler Bölgede İlk Haber gazetesinin sorduğu sorularına net cevap verdi. Usta, hem AKP’li belediye başkanını, AKP meclis üyelerini, hem de muhalefet belediye meclis üyelerini uyararak bilgilerini paylaştı ve sert eleştirilerde bulundu.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Mustafa Usta: 5393 Sayılı Yerel Yönetimler Yasası gereği her yeni yönetim stratejik planını hazırlar ve meclis üyelerine açıklama yapar. Bu yasal bir zorunluluk olduğu için bütün belediyeler bu uygulamayı yapar ve hazırladıkları stratejik planları Belediye meclisine sunarlar. Eskiden 1580 Sayılı Yerel Yönetimler Yasası vardı. Orada böyle bir şart yoktu. İsteyen hazırlar, isteyen hazırlamazdı. Tevfik Göksu' da yeniden seçildiği için 5 yıllık stratejik planını hazırlayıp sunmak zorundaydı, sundu, bizde basından takip ettik ve daha önceki seçim kazanımlarında hazırladığı 5 yıllık planlardan pek bir farkı olmadığını gördük. Genel geçer laflarla, (kim gelirse gelsin Esenler’i ben geliştireceğim, ben kalkındıracağım der.) havasında bir sunum yaptı. Sayın Göksu. Ne diyor? “Bizim projelerimiz paydaş analizlerine göre ortaya çıkan sonuca baktığımızda Esenler Belediyesi’ne verdikleri ortak puan ortalaması 92,6 olmuş”.  Bunu neye göre söyledi, elinde resmi bir veri var mı? Yok.
 
“GÖKSU’NUN KARŞISINDA CİDDİ BİR MUHALEFET YOK!”
Sn. Göksu reklamı ve uçuk sayılar söylemeyi çok sever. Hep uçar.  Karşısında ciddi bir muhalefet olmadığı için onun söylediği verileri analiz edecek, onun karşısında ona cevap verecek ciddi ve bilgi sahibi bir muhalefet olmadığı için bu veriler söylendiğiyle kalır.
 Ne demiş başka Başkan Göksu? “Kurumsal, kentsel ve toplumsal gelişim altında kendi dijital altlığı Türkiye’de en iyi olabilecek belediyeyiz”. Bu genel geçer bir laf. Türksat ile böyle bir çalışma başlatmış. Güzel… Bizim zamanımızda protokol yapma yetkisi vermiştik, onu yapmış. Bu zaten yasa çerçevesinde bütün ilçe belediyelerine gönderilmiş bir yazıydı. Bizim meclisimize de geldi, biz de yetkiyi verdik. İletişim alt yapısını kurmak. Bu zaten olağanüstü durumlarda yerel yönetimlerin Türksat altyapısından azami derecede faydalanmayı gerektirmesi gereken bir projeydi. Depremde kilitleniyor bütün iletişim ağları. Bunun kilitlenmemesi için altyapı çalışması yapılması gerekiyordu. Göksu, “özel bir çalışma başlattık” demiş. Eee çalışma başlattın da 26 Eylül’de yaşadığımız depremde bütün iletişim ağları çöktü. Sadece WhatsApp ile iletişim sağlandı. Muhalefet meclis üyeleri bununla ilgili tek laf etmemiş…
 
“ALTYAPI İÇİN KENDİLERİNE OY BİRLİĞİ İLE YETKİ VERMİŞTİK”
Mustafa Usta: Sen eğer ilçendeki nüfusuna göre altyapıyı hazırlarsan, vericiyi ona göre güçlendirirsen Esenler genelinde böyle bir sıkıntı yaşamazsın. Lokal bazda yaşamazsın. Türkiye’nin her tarafında Türksat hizmeti vermeye çalışıyor. Ama bir de alacak altyapının olması lazım. Biz o altyapıyı burada kursun diye böyle bir protokol izni vermiştik. Ama o altyapı hala hazır değil ki iletişim ağı çöktü. Şimdi bütün iletişim firmaları aralarında bir anlaşma yaptılar geçenlerde protokolü yayınladılar. Deprem anında tek bir hattan iletişim sağlayalım, hepimiz birlikte iletişim sağlayalım dediler. Bütün telefon firmaları aynı hat üzerinden çalışsın iletişim kopukluğunu minimuma indirelim dediler.
 
“GÖKSU ARSA SATARAK BÜTÇE YAPIYOR – ESENLER’İN BORCU HER YIL ARTIYOR”
Mustafa Usta: Kentsel dönüşüme geçmeden önce belediyemizin bütçesinin 330 milyondan 410 milyona çıktığını söylemeliyim. Geçen seneki bütçenin 108.5 milyonu (yaklaşık %33’ü)  arsa satışından elde edilecek gelir diye gösterilmişti. Bu arsa satışı da Oruçreis Mahallesi’ndeki 544 parselin kar payı paylaşımıyla müteahhit firmanın yapıp satacağı yapılardan elde edeceği gelirdi.  O da olmadı. İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntılardan dolayı müteahhit battı. Şu anda o 544 parseli yapan müteahhit de battı, konkordato ilan etti. Daha o bütçeyi tamamlayamamışsın 410 milyon TL’lik bütçeyi ne ile sonuçlandıracaksın?  % 50’sini dahi sonuçlandıramaz, ben inanmıyorum. Esenler’in geliri yok. Bir deprem gerçeği var önümüzde. İstanbul depremini bekliyoruz.
 
“YAPILARIMIZIN YÜZDE 80 RİSKLİ, BİNALARIN % 80 İ DEPREME DAYANIKSIZ ”
Kentsel dönüşüme gelince… ‘16.500 riskli konutun transfer edileceği bol yeşil alanlı, yatay mimariyle yapılacak Türkiye’nin ilk akıllı ve güvenli şehri vs.’ söyleniyor. Esenler yaklaşık 26.000 bina bulunuyor.  Bu da 125.000 bağımsız bölümden oluşan bir yapı stoğu. Esenler’deki bu yapı stoğunun % 80 i depreme dayanıksız yapılardan oluşuyor. Bununla alakalı hiçbir çalışma yok. Tek çalışma 8.5 milyon metrekarelik askeri alanın rezerv konut alanı olarak bize devredilmesiyle alakalı çalışma. Burası Esenler Belediyesi’ne devredildi. Fakat buraya daha bir plan çalışması yapılmadı. Bizim binlik planlarımız 2013 yılında onaylandı. 2002 yılında 1/5000 Nazım İmar planlarımız yapılmıştı. Yaklaşık 11 sene sonra 1/1000 Uygulama İmar planlarımız onaylandı. Yasa gereği 12 ayda binlik imar uygulama planlarının yapılması gerekiyor. Eğer yetiştiremezseniz 6 aylık ek süre alırsınız. Bu ek süre içiresinde de yetiştiremezseniz suç işlemiş olursunuz.
 
Engel değil, onlar binlik uygulama planlarını yapamazlardı. Çünkü yasaya göre kişi başına 7 metrekare donatı alanı koymaları gerekiyordu imar planına. Bu donatı alanlarıyla Esenler’in maksimum nüfusu 360.000 olacaktı. Ama mevcutta 480.000 nüfusumuz var. 480.000 nüfusu 360.000 nüfuslu plana nasıl yerleştireceksin? Yerleştiremediğin için bu planlarınız yasa dışı olacaktı, yasaya aykırı bir plan olacaktı. Nitekim yapılan binlik uygulama planı da yasaya aykırıydı.
 
“HİÇ OLMAZSA BİR PLANIMIZ OLSUN DİYE DAVA AÇMADIK “
Ancak biz dava açmadık. Hiç olmazsa bir planımız olsun diye dava açmadık. Bu planla şu anda Esenler'de yapılaşma sürüyor. Askeri alan rezerv konut alanı olarak bize devredildiğinde biz dedik ki, Esenler içinden acil yıkılması gereken binalar tespit edilmeli. Donatı alanlarında imar planı yapılırken mevcut donatıya bakılmaz. Yasa gereği 7 ile 15 metrekare arası donatı alanı koymanız gerekiyorsa o imar planı içerisinde mevcut yapılaşmaya bakmadan donatı alanlarını yerleştirirsiniz. Belediye hizmet alanıydı, park alanıydı vs. alanları yerleştirirsiniz. Bu yerleştirilen alanların kamulaştırılması lazım. Buraların kamulaştırma maliyeti yaklaşık 2.5 - 3 milyon dolar. Esenler’in böyle bir parası olmadığı için kamulaştırmayı bize yapabilecek bir alt yapı, bir rezerv kaynak gerekiyordu. Bu kaynağı da nerede bulduk? Askeri alanda. 8.5 milyon metrekare.
 
“ASKERİ ALAN İÇİN CHP GRUBU OLARAK BİZ DE DESTEK VERDİK”
Bu askeri alanların bize verilmesi bedava sermayedir. Bu bizim de desteklediğimiz bir olaydı. Nitekim o protokol yapıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Esenler Belediyesi’nin beraber yapacağı bir planla, üçlü protokolle bu yer bize verildikten sonra biz dedik ki; donatı alanlarının yapılaşmanın olduğu bölgelerdeki insanlarla anlaşalım. Oradaki insanları yeni yapılaşacak bölgeye taşıyalım. Bu mantıklı bir çözümdü, CHP grubu olarak biz de destekledik, oy birliğiyle geçti. Ama yapılaşmanın olması için önce imar planı olması lazım askeri alanın.  İmar planı yok. Bu imar plan çalışmasıyla alakalı yine protokol yapma yetkisini Tevfik Göksu’ya verdik. Dedi ki, “Biz Kiptaş vasıtasıyla buradaki konutları yapacağız”. Önce bu yetkiyi seçimden önce verdik. İBB’yi CHP alınca KİPTAŞ ile yapmaktan vazgeçti. “Ben TOKİ ile yapacağım” dedi. Bütüncül planlar yapılması gerekiyordu, parçalı planlar yapıldı. Bunları da 6306 sayılı yasayla bizim itirazımıza rağmen Bayındırlık İl İmar Müdürlüğü’nden geçirdi. Böylece 15 Temmuz Millet Bahçesi’nin olduğu kısma parçacıl bir imar planı onaylandı.
 
“GÖKSU SÖZ VERMİŞTİ, NÜFUS YOĞUNLUĞU ARTMAYACAK DİYE”
Onaylanan bu imar planıyla orada şu anda başlayan 9.500 konutluk inşaatın protokolünü yaptı. 5.000 konut TOKİ’ye, 4.500 konut da bize kalacak.  İyi ama Tevfik Göksu’yla rezerv konut alanının alınmasıyla ilgili çalışmalar başladığında konuşmamız Esenler nüfusunun 500 binin üzerine çıkmaması üzerineydi. Bu konuda mutabık kaldık. Her türlü desteği de vereceğiz size dedik. “Söz, nüfusu 500 binin üzerine  çıkarmadan bu transferi gerçekleştireceğiz” dedi. Ama uygulamaya bakılınca böyle değil. Duyumlarımıza göre de yaklaşık 150 bin nüfus artışını sağlamayı planlıyorlarmış.
“ESENLER’İN TAMAMINA 5 BİNLİK NAZIM PLANI YAPILMALI”
Mustafa Usta: Olması gereken; 2002 yılında yapılmış olan 5 binlik planlar askeri alan düşünülmeden yapılmış planlardı. Şimdi askeri alanla yani mücavir alan dışındaki yapılaşmamış alanla yapılaşmış alan hamur yapılarak Esenler’in tamamını ilgilendiren yeni bir 5 binlik nazım planın yapılması gerekiyor.  Acilen Esenler’de imarların durdurulması gerekiyor. Bu plan yapıldıktan sonra yeni 1/1000’lik imar uygulama planları yapılacak. Uygulama planlarında konut yapılmış yerlere eklenmiş olan donatı alanlarının tespiti yapılacak. Yani Esenler’in doğru dürüst envanterinin çıkarılması gerekiyor. Bu envanterden sonra yeni plandaki donatı alanlarının sahipleriyle yeniden protokol imzalanacak. TOKİ’ye verdiği kat karşılığında konuta karşı konut iyi ama siz burada nüfusu arttırırsanız Esenler yaşanmaz bir yer haline gelir. Aynı buradaki mücavir alanı oraya taşımış olursunuz. Esenler Türkiye’deki  en yoğun yapılaşmanın olduğu kent. Yoğunluk 1 deriz biz buna teknik manada. Aynı yoğun yapılaşmayı rezerv konut alanıyla verilen yerde de yaparsanız o zaman bunun kentsel dönüşümle ne alakası kalır. Bu mudur sizin kentsel dönüşüm anlayışınız? Biz teknik olarak bunun olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Ben İnşaat Mühendisleri Odası Bölge Sorumlusuyum.  Mühendisler Odası olarak da görüşümüz böyle. Kentsel dönüşümü yeni rant alanları oluşturmadan yapmak lazım.
 
“ASKERİ ALANA ESENLER’DEN 40 BİN KONUT TRANSFER EDİLMELİ”
Burada yaklaşık 15 milyar dolarlık bir yatırım olacak. Yaklaşık 200 bine yakın nüfus taşınacak oraya. Esenler ilçesinden 40 bin konut transfer edilecek. 10 bin konut da diğer ilçelerle bağlantı yollarının yapılmasıyla alakalı kamulaştırılacak alandan gelecek. Toplamda yaklaşık 50 bin konut gelecek. Çünkü askeri alanda 2.5 milyon metrekare şehir parkı olacak.  İstanbul’un tamamına hizmet edecek bu şehir parkına ulaşım gerekiyor. O ulaşım yollarının da diğer ilçelerle bağlantısında 10 bin konutluk civarında da donatı alanı çıkacak. Bu donatı alanı da transfer edilecek yani onlara da konut verilecek. Oradan yollar genişleyecek, o yolların genişlemesinden bazı binalar yıkılacak. O bina sahiplerine de oradan yer verilecek. Böylece ne olacak? Yaklaşık 200 bin civarında bir nüfus yaşayacak orada.
 
“6306 SAYILI YASA FIRSATÇI ZİHNİYETLE ÇIKARTILMIŞ”
Mustafa Usta: Biz diyoruz ki; konuta konut olarak vermeyelim müteahhitlere. Yani 40 bin, 50 bin konut ne ile yapılacak? Bir o kadar da müteahhide vereceğiz ve 90 bin konut yapılacak. Bir zamanlar biliyorsunuz Davutoğlu Başbakan iken projeyi Dörtyol Meydanı’nda tanıtmış ve 90 bin konutu seslendirmişti. Ama bu yanlış. Siz burada iş yeri karşılığında konut yaptırarak müteahhide nüfusu arttırmadan da bunu çözebilirsiniz. Çünkü yaklaşık 200 bin nüfus yaşayacak orada. Bu nüfusun alışveriş merkezlerine ihtiyacı olmayacak mı? Dükkanları müteahhitlere verirsiniz konut size kalır. Bir AVM karşılığında 20 bin konut yapar. Çok zor şeyler değil. Böyle bakarsanız burada nüfusu arttırmadan dönüştürebilirsiniz, çağdaş bir kent haline getirebilirsiniz.  Orayı çağdaş bir kent haline getirirken burayı da boşaltırsınız. Nüfus boşalır.  Ne trafik problemimiz kalır, ne donatı, ne de yeşil alan problemimiz kalır. Bütün yeşil alanları oradaki alana koyarsanız buradaki insanlar çocuğunu Halkalı’daki parka mı götürecek?  
3194 sayılı İmar Yasası’nda plan yapma şartları vardır. Bu kriterler içerisinde yaparsanız çağdaş bir kent oluşturursunuz. Ama siz fırsatçı zihniyetle çıkartılmış 6306 sayılı yasayı temel alarak Belediye Meclisi’ni, Büyükşehir Belediye Meclisi’ni devre dışı bırakarak imar planı yapıp Bayındırlık İl Müdürlüğü’nde askıya asıp insanlardan bunu kaçırarak plan yapmaya çalışırsanız şehirleşme yapmaya, kentsel dönüşüm yapmaya çalışırsanız çok şey çıkar. Ne oldu Havaalanı Mahallesi? “Kentsel dönüşüm projesi, herkes bizi örnek alıyor” dedi Tevfik bey.
“DÖNÜŞÜM DEĞİL, RANSTSAL PAYLAŞIM YAPIYORLAR”
Mustafa Usta: 2012 yılı Aralık ayında kentsel dönüşüm paneli yaptık biz Esenler CHP olarak. Ben orada anlattım. Yaklaşık 1.90 yoğunluğu olan bir kente 8.6 yoğunluklu bir kent oluşturdun bu mu kentsel dönüşüm? Mal sahiplerine 45’şer 50’şer metrekare konserve kutusundan daireleri yaptın. Araya bir bariyer çektin (Bulvar olarak nitelendiriyor Sayın Tevfik Göksu). Müteahhitlere kalan kısımlara havuzlu rezidansları yaptın. O konut sahipleri o konutlarda ya kapıcı olur ya da temizlikçi. Bu şekilde yapılan kentsel dönüşüme kentsel dönüşüm mü denir? Ben bunun rantsal paylaşım olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde Havaalanı Mahallesi’nde yapılan sistemin bir daha gelişmişi askeri alanda yapılacak. 15 milyar  dolarlık rant. Bir dönem de  Katarlılardan alınan 4 milyar dolar karşılığında buradan konut verileceği söylentileri vardı.
“PLAN YAPILDIKTAN SONRA ASKIYA ÇIKARTILIR”
Mustafa Usta: Şimdi duyuyorum ki Göksu diyormuş ki (biz planları yaptık, askeri alanın tamamının planını yaptık). İyi de bu planlar nerede? Hani askıya da asılmadı. Sizin odanızdaki plandan bizim haberimiz yok. Planda aleniyet şartı vardır 3194  sayılı yasada. Diyorum ya imar plan yapma şarları, kriterleri vardır. Plan yapılana kadar gizlilik esastır. Plan yapıldıktan sonra askıya çıkartılır ve vatandaşın itirazları değerlendirilir. İtiraz edecek insanlar partililer, vatandaş, o parsellerde hak sahibi olanlar, etkilenen kesimler, STK’lar.  Bunların hepsinin bu planları eleştirmesi gerekiyor. Olumlu ya da olumsuz bu süreç tamamlandıktan sonra bu plan yürürlüğe girer. Plan bir bütün olmalı.
Peki bu konutlar, gerçekten kentsel dönüşüm için mi, yoksa bütçe açığını kapatmak veya sadece bahsettiğiniz gibi rant elde etmek için mi?
Mustafa Usta: Burada soru işaretleri hiç kapanmıyor.  Hareket halinde sorular, bu soruların cevaplarının verilmesi gerekiyor. Ben yapılmışa bakarak yapılacakları gözlemlerim. Ne yaptı? 9.500 konutu kısmi olarak hemen imara açtı. TOKİ ile sözleşme yaptı verdi. 4.500 konut bize kalacak, 5.000 konut TOKİ’nin olacak. Bu sözleşmede TOKİ’nin konutlarının Esenler halkına satılacağıyla ilgili bir müeyyide koydun mu? Yok. TOKİ kime satacak bu konutları? Parayı kim verirse ona satacak. 5 bin konut yasa gereği konut başına 4 kişi diye hesaplanır ilave 20 bin nüfusu ekledik. Sana kalan 4.500 donatı alanlarının transferiyle ilgili vatandaşla sözleşme imzalayarak devrediyorsun ki ayrı tartışılması gerekiyor. 
VATANDAŞ NE ALACAĞINI BİLMİYOR
Kafadan 20 bin konut arttırdın geri kalan 4.500 konuta gelince sen bunları nasıl transfer yapacaksın? Protokol metni var mı önünde vatandaşa açık? Böyle bir metin yok. Diyor ki, (vatandaş müracaat etsin bize, yerimi belediyeye veriyorum, karşılığında oradan bana bir şey versin). Ne verecek? Basit bir arsanız varsa kat karşılığı verirken bile inşaatın kaç metrekare olacağı, kaç kat olacağı, müteahhidin ne kadar istediği, size hangi kalitede, kaç tane konut vereceği her şey nettir. Gider noterde anlaşırsınız ona göre sözleşmenizi yaparsınız, tapunuzu verirsiniz. Alacağınız da bellidir, vereceğiniz de. Ama Esenler Belediyesi uygulamasına bakarsak vatandaşa talep formu gönderiyor. Esenler Belediyesi’nin alçağı belli ama vatandaşın alacağı belli değil.
 
Aynı Havaalanı konutlarında da öyle oldu. Dedi ki (100 metrekare daireye 100 metrekare daire vereceğiz). Sonra iş değişti. 80 metrekare daire vereceğiz. Sonra dediler ki bu parasız da olmaz.  Yaklaşık rakamlar söylüyorum, 30’ar milyon(Eski Parayla) daha ekstra para aldı ki o zaman 600 liraydı inşaatın metrekare maliyeti Bayındırlık birim fiyatlarıyla. Verdiği daireler 55’şer metrekare. 25 metrekare nerede? 25 metrekare otoparkınız dedi. 3+1 dairesi varken vatandaşın 1+1 dairesi oldu. Ne oldu vatandaş mağdur oldu. Otoparkları da şu anda kullanamıyorlar. Kat irtikafında da Yönetim Planında otoparkın kullanımı iş yerlerine verilmiş. Bu mudur kentsel dönüşüm? Vatandaşa söyledikleri kentsel dönüşüm bu. Ama rezidanslar var diğer tarafta. (Siz aidatlarını ödeyemezsiniz o yüzden size yapmadık havuzlu rezidans) dediler.  Yaptığınız bu. Onun için yapacağınızın ne olduğunu tahmin edebiliyorum. Bana kötü yönde  tahmin edecek şansı vermeyecek eylemlerde bulunacaksınız ki kötü düşünmeyeyim. Devletin bu rezerv alanı vermesi bir şans, bir çıkış yolu.Yoksa Esenler’deki bu donatı alanlarını kamulaştırıp orayı kullanıma açmanın maliyeti 2,5- 3 milyar dolar. Esenler’in böyle bir bütçesi yok. Askeri alanın verilmesi bir sermayedir Esenler için. Bunu kötü yönde kullanmamak gerekiyor. 500 bin nüfuslu, çok çocuklu, fakir işçi ailelerinden oluşan bir kent Esenler. Esenler’in sanayisi yok, Esenler’in insanı çevre ilçelerde çalışıyor. Esenler’de iş yeri yok. Esenler’de 10.000’e yakın iş yeri var. Bunların 9.800 tanesi kaçak, iskânsız. Bu iş yerlerinin sahipleri de Esenler’de oturmuyor. Çoğu çevre ilçelerde oturuyor. Bunların ekonomisini nasıl düzelteceksiniz.   Bu insanlara (eski dairenizi alıyorum, yeni daire vereceğim) diyeceksiniz. Vatandaş öyle bekliyor
Bütün bu dediklerinizi belediye meclisinde dillendirebilecek, teknik altyapı ve bilgi donanımına sahip meclis üyeleri var mı?
Mustafa Usta: Şu anda meclisin yapısı, bilgi sahibi olmayan insanlardan oluşuyor. Siyasi partiler yasasının, seçim yasasının eksikliğinden kaynaklanıyor. Partide destekçilerin varsa bir yere geliyorsun. Ama bilgin var mı, yok mu hiç önemli değil. Esasen Siyasi Partiler Yasası’nda, Seçim Yasası’nda meclis üyelerinin belli bir niteliği olması gerekiyor. En azından şart koşulması gerekiyor. Her siyasi parti ilk üçe bir tane inşaat mühendisi, mimar, avukat ve mali müşavir gibi mesleklerden aday koyması gerekiyor.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YEREL Haberleri

Başlık Tarih
 
Esenler DİSK/ Emekli-Senden Muhteşem Kahvaltı21 Ekim 2021
ÜMİT ÖZDAĞ, GÖKSU’YA ve MÜSLÜMAN KARDEŞLERE KARŞI21 Ekim 2021
CHP’nin “SAHTE KABADAYILARI” Çakıcıyı Mahkemeye verinde görelim20 Ekim 2021
ORTAK YAŞAM; YİTİRDİĞİ DEĞERLERİNİ ÖZLEMLE ANDI 20 Ekim 2021
Göksu’dan Esenlerin Fesli Kadir’ine Fırça17 Ekim 2021
Ortak Yaşam vakfı “Genç bilim insanı ödüllerini” verdi17 Ekim 2021
İBB ve Esenler Belediyesi Zabıtalarının Yetki Kavgası15 Ekim 2021
Memleket Partisi Avcılar İlçe Başkanı Boztepe'nin Acı Günü14 Ekim 2021
Bu Filimin Benzerini Başka Mahallelerde Gördük13 Ekim 2021
Esenler’de Çocuk parkı muhtarlık binası yapılıyor13 Ekim 2021
ESENLER’DE SURİYELİLERİN YATAKHANELERİNE OPERASYON!11 Ekim 2021
Esenler Belediyesinden çocuk parkına ruhsatsız inşaat!11 Ekim 2021
TİP HER YERDE… HALKLA EL ELE…10 Ekim 2021
“DEVRAN DÖNECEK AKP HALKA HESAP VERECEK” 10 Ekim 2021
TİP, BEHİCE BORAN'I SAYGIYLA, ÖZLEMLE ANDI10 Ekim 2021
Esenler’in Öğrenci Velileri: Sesimizi Duyun, Soyuluyoruz!08 Ekim 2021
İLÇE BAŞKANINA “FESLİ- ŞOVMEN- YALANCI” DEDİLER08 Ekim 2021
Esenler 2023’de ya çorbacı- ya helvacı yılı olacakmış08 Ekim 2021
İhsan Ayar Vefat Etti…07 Ekim 2021
ESENLERİN EĞİTİMİNİ BAKIN KİM NASIL TİCARİLEŞTİRMİŞ? 07 Ekim 2021
ESENLER GELECEK PARTİSİYLE ARAMIZDAKİ BUZLAR ERİDİ07 Ekim 2021
Kara: Jet Hızıyla Kazdılar Suçu İBB’ye Attılar…06 Ekim 2021
Gazeteci Suat Türkoğlu’nun Tuana’sından Demokrasi dersi… 05 Ekim 2021
DİSK EMEKLİ-SEN HÜKÜMETİ PROTESTO ETTİ05 Ekim 2021
İmam Ekrem Yüzünden Esenler Üçyüzlü Trafiği Felç04 Ekim 2021
Gelecek Esenler’de Kaplanla devam dedi04 Ekim 2021
Gelecek İstanbul Basınıyla Buluştu04 Ekim 2021
ESENLER İYİ PARTİDEN İLHAN AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI03 Ekim 2021
İBB ve Esenler Belediyesi birlik oldu- YS Parkını Peşkeş Çektiler 30 Eylül 2021
Kent Konseyi gibi bir şey- EKM’DE TOPLANTI 30 Eylül 2021
ADIYAMANLI CİNER AİLESİNİN YASLI GÜNÜ30 Eylül 2021
İyi Parti İstanbul Milletvekili Nuhoğlu Esenler’de28 Eylül 2021
ZORU BAŞARDI… Bursluluk Sınavı Birincisi Esenler’den28 Eylül 2021
İBB’NİN İMAMININ ESENLER’DE ŞÖVU “BİR YUMURTA YAPAN TAVUK GİBİ”28 Eylül 2021
Esenler’de yıkılan okulun faturasın velilere kesiliyor27 Eylül 2021
CHP'li Hasan Akgün: İBB Yönetimi Karabat’ın Üstüne Gitmezse Vatan Hainidir26 Eylül 2021
BİR ÖLÜR BİN DOĞARIZ...23 Eylül 2021
7-24 Esenler Haber Bir Davayı Daha Kazandık…22 Eylül 2021
Saadet Partisi Esenler “TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE” için yola çıktı20 Eylül 2021
Sahtekar CHP’li Meclis Üyesi –Yanlış İşler Mahkemede Çözülür18 Eylül 2021
Kaplan’dan Kamil Ayata’ya,” SİYASİ NEZAKET NEREDE KALDI?” 17 Eylül 2021
Esenler Yan Yol Atışalanı Mevkinde Trafik Kazası16 Eylül 2021
Göksu, “Biz iyi yönetemiyoruz” der mi?16 Eylül 2021
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANININ ARACINI MEYDANA SOKMADILAR15 Eylül 2021
Esenlerin AKP’li Belediyesi Esnafı Çileden Çıkardı15 Eylül 2021
İYİ Partili Özkan: Göksu, İETT soygununu kartonlarla gizliyor14 Eylül 2021
Kılıçdaroğlu Tekstilcilere söz verdi 12 Eylül 2021
Ülkenin en Temiz ve Ahlaklı Masası mı?12 Eylül 2021
12 Eylül’e ve Darbeye Kucak Açan Zihniyete Lanet Olsun!12 Eylül 2021
KARA: DOĞACAK GÜNEŞ HERKESİN ÜSTÜNE DOĞACAK11 Eylül 2021
Şerali Ailesinin Acı Günü10 Eylül 2021
Göksu, Esenleri betonlaştırarak akıllı şehre koşuyor!10 Eylül 2021
Esenler meclisinin ve CHP’lilerin umurunda değil 9 Eylül09 Eylül 2021
HASİP DİNÇSOY İLKOKULU’NDA NELER OLUYOR !!!09 Eylül 2021
ESENLERİN EĞİTİMCİLERİ SINIFTA KALDI 08 Eylül 2021
ESENLER MECLİSİNDE ETİK DEĞERLER YOK SAYILDI 07 Eylül 2021
Karapınar konuştu Esenler meclisi karıştı06 Eylül 2021
Tacizle suçlanan CHP Erzurum İl Başkanı istifa etti. İstifa etmeyen şerefsizler görev başında06 Eylül 2021
UCUZ OKUL KIYAFETİ SATAN MAĞAZALARA AKIN ETTİLER05 Eylül 2021
Mustafa Kaplan, Göksu’ya Fena Çaktı05 Eylül 2021
ESENLER MECLİSİ 06 EYLÜL PAZARTESİ SAAT: 15. 00'DE04 Eylül 2021
HDP ESENLER’DEN BARIŞ MİTİNGİNE DAVET03 Eylül 2021
TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ ESENLER’DE SAHAYA İNDİ 02 Eylül 2021
Yüksel Kılıç'tan Yediden Yetmişe Aşıya Davet02 Eylül 2021
AKP Esenler Meclis Üyesi ’ne kıyak ihale 01 Eylül 2021
CHP’NİN İNFAZCISI CANPOLAT SAHNEYE ÇIKTI…31 Ağustos 2021
İYİ PARTİNİN MEŞALESİNİ ÇALAN CHP’NİN KADEHCİLERİ 31 Ağustos 2021
Koç, Günboyu Gazetesi Esenler temsilcisi oldu31 Ağustos 2021
Esenler’de “Zafer yürüyüşü”31 Ağustos 2021
Tekstilkent’te isyan bitmiyor31 Ağustos 2021
Kara: Cumhuriyeti yaşatacak ve yükseltecek bizleriz30 Ağustos 2021
ESENLER HDP AŞURE DAĞITTI29 Ağustos 2021
Esenler Ortopedik Engelliler Derneği Yeniden Yapılanıyor29 Ağustos 2021
Alirıza Güzel’in babasının 40 lokmasına katılım yoğundu28 Ağustos 2021
Taşçı’nın yükselişi28 Ağustos 2021
Esenler’de vizyon düşüyor mu?28 Ağustos 2021
Kara: Cuma hutbesi ve Atatürk karşıtlığı “Yazıklar Olsun”27 Ağustos 2021
“Esenler eğitiminde çeteleşmeler var”27 Ağustos 2021
Bu alan birilerine peşkeş mi çekildi?26 Ağustos 2021
Esenler’de 30 Ağustos siyasi partilere yasak 26 Ağustos 2021
İBB’nin muhabiri sağlık çalışanlarına mı saldırdı? 25 Ağustos 2021
Özel: Bu bayrağı en ileriye taşıyacağız24 Ağustos 2021
TDP Esenler’den hasta ziyareti24 Ağustos 2021
Belediyede sürpriz atama24 Ağustos 2021
MHP Esenler İlçe Başkanı Özel, Görevine Başladı23 Ağustos 2021
Şahin ve Budak ailelerinin mutlu günü23 Ağustos 2021
Esenler Pir Sultan Cemevi’nin aşuresine yoğun ilgi23 Ağustos 2021
İyi Parti Esenler’den “Vira” çalışma23 Ağustos 2021
Göksu, “Ehlibeyt Soyunun Yeni Neferi” Aleviler Çok Mutlu22 Ağustos 2021
HDP ESENLER ÖRGÜTÜNÜN YASLI GÜNÜ22 Ağustos 2021
HDP’li Dilek Kızılay Ulaş’ın tabutunu kadınlar taşıdı22 Ağustos 2021
Esenler İyi Parti: Korkmuyoruz, Susmayacağız, Hesap Soracağız!20 Ağustos 2021
BUĞRA KAVUNCU’YA SALDIRI20 Ağustos 2021
TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ ESENLER’DE ÖRGÜTLENİYOR19 Ağustos 2021
Kadıgil,: Sorumlulardan Mutlaka Hesap Sorulmalı18 Ağustos 2021
ESENLER KURA ÇEKTİ- NOTER HUZURUNDA 531 KONUT18 Ağustos 2021
GÖKSU’YA, Selzededen TEPKİ15 Ağustos 2021
İYİ PARTİLİLER ESENLERİN MUHTARLARINI DİNLEDİLER14 Ağustos 2021
Trabzon/ Köprübaşı’lı Yılmaz Ailesinin Acı Günü14 Ağustos 2021
İYİ PARTİ ESENLERİ KARIŞ KARIŞ GEZİYOR13 Ağustos 2021
​ÖZDEMİR: BİZİM ÖTEKİMİZ YOK!13 Ağustos 2021
BU İŞİN ŞAKASI YOK! NE OLUR SAĞLIĞIMIZI TEHDİT ETME13 Ağustos 2021
ŞOVMEN GÖKSU, HALKI DÜŞMANLAŞTIRIYOR10 Ağustos 2021
MHP ESENLER'DE YENİ İLÇE BAŞKANI BELLİ OLDU09 Ağustos 2021
Esenler Cemevi’nde Muharrem’in ilk lokması Hüneroğlun’dan09 Ağustos 2021
DOLANDIRICI KUZU, ÖLMEDİ ÖLDÜRÜLDÜ09 Ağustos 2021
​ Esenler Son Durak Fena Karıştı…08 Ağustos 2021
Taban İmamoğlu’ndan Şikayetçi…08 Ağustos 2021
İBB ve İlçe belediyelerinin yangınla mücadelesi06 Ağustos 2021
CHP Esenler İlçe Başkanı örgütünü kime pazarlıyor!03 Ağustos 2021
Esenler’in Her Karışında Emeği Olanlar Konuştu01 Ağustos 2021
GAZETECİ YILDIRAY YILMAZ’IN ACI GÜNÜ!31 Temmuz 2021
YÜKSEL KILIÇ’TAN CHP ESENLER’DE TOPLU İSTİFALARA TEPKİ 30 Temmuz 2021
Esenler'de askeri alanda korkutan yangın30 Temmuz 2021
Bu Afganlılar- Talibanlar ; CHP’li Torun’un seçmeni mi?28 Temmuz 2021
CHP’li “sığınmacı dostu” Seyit Kendi halkına yabancı 27 Temmuz 2021
​Cumhur İttifak’ı MHP İlçe Başkanlarını Bir Bir Yiyor27 Temmuz 2021
Esenler Menderes Mah. Haftanın üç günü mezat 27 Temmuz 2021
Esenler MHP ilçe başkanı istifa etti! Sosyal medya hesabından duyurdu!26 Temmuz 2021
ESNLER’İN DELTA VARYANTINDAN DAHA TEHLİKELİ ÜÇLÜSÜ25 Temmuz 2021
ESENLER’DE NÖBETÇİ ECZANE ÖNÜNDE UZUN KUYRUK 23 Temmuz 2021
Erkan Baş: Kurtulacağız bunlardan, böyle giderse böyle gitmeyecek!21 Temmuz 2021
Kıbrıs'ın kurtuluşunun 47’ıncı yılı 20 Temmuz 2021
Siyasi parti liderlerinin Bayram mesajları20 Temmuz 2021
Yabancılar Esenler’e akın ediyor19 Temmuz 2021
MAÇKALI ÖZTÜRK AİLESİNİN YASLI GÜNÜ18 Temmuz 2021
Esenler'e kırgınım...17 Temmuz 2021
Dört Yaka projesi bitiyor 17 Temmuz 2021
100 Milyonluk yatırım yapıldı mı?17 Temmuz 2021
Listesi kabul edilmedi17 Temmuz 2021
“Bir yerlere kendini pazarlıyor”15 Temmuz 2021
15 Temmuz şehitleri dualarla anıldı15 Temmuz 2021
Esenler halkı açıklama bekliyor15 Temmuz 2021
Serbest kaldı…15 Temmuz 2021
Göksu’nun nostalji hayranlığı “Ne varsa eskilerde var''14 Temmuz 2021
Tekstilkent’te büyük rant13 Temmuz 2021
Çıldırlı balıkçılar perişan 13 Temmuz 2021
Neler oluyor?13 Temmuz 2021
Kara’dan “Rezidans ve AVM” iddiası12 Temmuz 2021
Nostalji treni projesi iptal mi oldu?12 Temmuz 2021
Aranan 61 kişi Esenler’de yakalandı12 Temmuz 2021
BALO: CEMEVLERİ BELEDİYELERİN ARKA BAHÇESİ OLMASIN!11 Temmuz 2021
ESENLER ANA FATMA CEMEVİ KONGRESİNİ YAPTI11 Temmuz 2021
BELEDİYE 10 MİLYON KREDİ ALIYOR10 Temmuz 2021
ESENLER’DE SAHTE İÇKİ OPERASYONU10 Temmuz 2021
TOZKOPARAN'LILARA HELAL OLSUN- DİRENE DİRENE KAZANDILAR10 Temmuz 2021
Ruhsatı var mı?09 Temmuz 2021
Esenler’de silahlı saldırı08 Temmuz 2021
CHP’li İlçe Yöneticileri: “Kaymakçı istifa etmeli” 08 Temmuz 2021
Ekmeğe rekor zam yolda…08 Temmuz 2021
İBB, Yavuz Selim Mahallesi için geliyor 08 Temmuz 2021
“5 Çocuğumun rızkını çaldılar”08 Temmuz 2021
Maaşı 3’e katladı07 Temmuz 2021
Esenler’de rehine operasyonu07 Temmuz 2021
Esenler'de uyuşturucu operasyonu06 Temmuz 2021
“Sende feragat et”06 Temmuz 2021
“Başkan görevinden feragat etmelidir”05 Temmuz 2021
Bu değirmenin suyu nereden? 05 Temmuz 2021
“Ahlaksız arıyorsa aynaya baksın”05 Temmuz 2021
“Para değil, sekreter istiyoruz” 05 Temmuz 2021
Esenler Pir Sultan Sivas Katliamını Lanetledi04 Temmuz 2021
İhaleleri değil, hikaye anlattı03 Temmuz 2021
Özkan: Onu ve ne söylediğini kale almıyorum03 Temmuz 2021
Kim haklı?03 Temmuz 2021
“Bisikletli Kurye” Esenler’de02 Temmuz 2021
Esenler'deki havuz ve spor salonları ihaleye çıktı 01 Temmuz 2021
Bir babası, bir oğlu alıyor01 Temmuz 2021
Kara: Gelsin belediyecilik nasıl yapılır gösterelim30 Haziran 2021
"Karataş ve Şenden'i harcayacak"29 Haziran 2021
Göksu, Ütebay’ı havuzda yüzdürecek28 Haziran 2021
Göksu: Süreci iyi yönetemedik28 Haziran 2021
İnşaatlar yeterince denetlenmiyor mu?28 Haziran 2021
Göksu, “İlçe Başkanlarıyla sohbet edeceğiz” 26 Haziran 2021
“Esenler'de uyuşturucu ve ahlaksızlık en üst seviyede" 26 Haziran 2021
Göksu’yu kim veya kimler hedef aldı?25 Haziran 2021
Göksu: Vazgeçmeyeceğim25 Haziran 2021
Göksu: Yürekleri yetmedi25 Haziran 2021
Kaplan: Bu Çılgınlığa Son Vermek İçin Buradayız25 Haziran 2021
Esenler’i bıraktı Filistin’e açıldı24 Haziran 2021
Veliler: “Başkan Göksu bize sahip çıksın” 24 Haziran 2021
Esenler siyaseti hareketlendi23 Haziran 2021
Parkları için imza kampanyası başlattılar23 Haziran 2021
İttifakta davet krizi!23 Haziran 2021
Aksu ve Şahin’e büyük tepki23 Haziran 2021
ESENLER’DE YOKSULLUK ve İNTİHAR GİRİŞİMİ!22 Haziran 2021
GAZETECİYSEN DARP ve HAPİSLE NİKAHLISIN22 Haziran 2021
Sessiz lütfen “Zabıta uyuyor”22 Haziran 2021
Yeşilyurt’a kendi üyelerinden büyük tepki 21 Haziran 2021
Kaftancıoğlu provokasyona gelmedi21 Haziran 2021
İyi Parti’den Trabzonlulara ziyaret21 Haziran 2021
Esenler’de beleş banyo21 Haziran 2021
SAHTE KABADAYILAR PANKARTLARIN PARASI KİMDEN?20 Haziran 2021
İyi Parti’den muhtarlara kahvaltı19 Haziran 2021
HDP Esenler'den: Denizlerimiz Bitmeyecek- Poyrazımız Esecek19 Haziran 2021
Şahin: İktidara yakın esnaflar istediğini aldı18 Haziran 2021
Esenler analizi…18 Haziran 2021
Esenler’de pankartlı komedi18 Haziran 2021
Part-time millet bahçesi18 Haziran 2021
Esenler Radyo kime gönderme yaptı? 18 Haziran 2021
GÖKSU ODATV'YE KONUŞTU17 Haziran 2021
Kaplan: Ateş ve Özışık'a ' yaptırdıkları etkinlik neden silindi?16 Haziran 2021
İBB, Göksu’nun revizyon planına itiraz edecek16 Haziran 2021
Esenler Müftüsü Yazıcı: Biz üzerimize düşeni yaparız16 Haziran 2021
'SEN BOSTAN KORKULUĞU MUSUN?'16 Haziran 2021
Trabzonlular'dan bir kütüphane daha 15 Haziran 2021
İNCE, İSTANBUL’DAN ERDOĞAN’A YÜKLENDİ13 Haziran 2021
Esenler’de sahte ilaç operasyonu12 Haziran 2021
Ev alırken iki kez düşünün... 12 Haziran 2021
Çetinkaya’ya hangi birimler bağlı?12 Haziran 2021
İnce’nin Memleket Partisi İstanbul İl Binası Miting Havasında açılıyor 11 Haziran 2021
Çetinkaya: Her pozisyonumuzu çekiyorlar11 Haziran 2021
İyi Partili Karapınar: 20 yılda siz niye çözmediniz? 11 Haziran 2021
AKP’li Çetinkaya, Kılıçdaroğlu’nu savundu11 Haziran 2021
Başkan Yılmaz’dan siyasilere nota!11 Haziran 2021
Esenler’de uyuşturucu operasyonu10 Haziran 2021
Esenler’de cinsel güç artırıcı ürün satan şebekeye baskın10 Haziran 2021
ŞÜKRÜ ŞAHİN’DEN MÜSRİFLERE ÖRNEK DAVRANIŞ!09 Haziran 2021
Esenler İBB’nin “Sokak’ta Sanat Var” etkinliği ile moral buldu09 Haziran 2021
Otopark ücretlerine büyük zam yolda 09 Haziran 2021
Esenler Sondurak mevkiinde yangın korkuttu…08 Haziran 2021
MHP’Lİ Başdoğan: “Atatürk bu ülkenin ortak değeridir08 Haziran 2021
TDP Esenler İlçe Başkanı Şükrü Çapkan oldu 08 Haziran 2021
Üsküplü Demiroğlu son yolculuğuna uğurlandı07 Haziran 2021
Esenler Meclisi’nde imama tepki 07 Haziran 2021
Esenler’de yasaklardan sonra ilk Cuma namazı04 Haziran 2021
Esenler’de uyuşturucu yaşı 15’e mi indi?04 Haziran 2021
“Zabıta işini yapmıyor”04 Haziran 2021
Esenler’de kayıtsız nüfus artıyor mu? 03 Haziran 2021
Esenler’de silahlı saldırı02 Haziran 2021
Aranan 48 kişi Esenler’de yakalandı02 Haziran 2021
Muhalefet uyuyor, Göksu geziyor02 Haziran 2021
Esenler’e hayırlı olsun02 Haziran 2021
Göksu’nun “Planları” değişti01 Haziran 2021
Teslim etmeyeceğimizi/ Gezide Söylemiştik!31 Mayıs 2021
Esenler'de 4 aylık hamile kadın otomobilden yola atıldı30 Mayıs 2021
“GÖKÇEBAŞ’IN İSTİFASINI SAMİMİ BİR ŞEKİLDE AÇIKLAYIN”30 Mayıs 2021
Göksu’nun Esenler’inde gençlerin bıçaklı kavgası30 Mayıs 2021
“Esenler, 4 Milyon 394 bin 875 TL’ye “Yeşilleniyor”28 Mayıs 2021
"Yatacak yerim yok”28 Mayıs 2021
KARTAL AİLESİNİN ACI GÜNÜ27 Mayıs 2021
ESENLER BELEDİYESİ ZABITASINDAN YALAN HABERE KINAMA27 Mayıs 2021
İMAMOĞLU BAKKALLARA BORCU OLANIN BORCUNU ÖDEYECEK!27 Mayıs 2021
Esenler Nüfus Müdürlüğünde Şok Olay26 Mayıs 2021
Aysel Gülden, Sma hastası Talha Bebek için yardım çağrısı yaptı 24 Mayıs 2021
CHP İL BAŞKANI ESENLERİ KAFASINDAN SİLMİŞ- AMA…22 Mayıs 2021
ESENLER MECLİSİNDE KİM KASABA SİYASETÇİSİ?21 Mayıs 2021
Esenler'de “kimsesizlik ve yoksulluk” bir kadın evinde ölü bulundu21 Mayıs 2021
ÇİN’İN YAPTIĞI MEZALİMİN HESABINI SORMALIYIZ20 Mayıs 2021
ESENLER’DE 19 MAYIS SÖNÜK GEÇTİ19 Mayıs 2021
ESENLER’DE DÜN GECE KORONA BİR CAN DAHA ALDI18 Mayıs 2021

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH