SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > TEKNOLOJİ

YAĞMUR ORMANLARI YOKEDİLİYOR…
29 Nisan 2011
Tarihçilere göre 130 milyonluk yaşıyla Amazon ormanlarından bile 70 milyon yıl daha yaşlı olan Borneo adası yağmur ormanlarının son 60 yılda yüzde 50'den fazlası yok edildi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

 

 

 

 

YAĞMUR ORMANLARI YOKEDİLİYOR…

Tarihçilere göre 130 milyonluk yaşıyla Amazon ormanlarından bile 70 milyon yıl daha yaşlı olan Borneo adası yağmur ormanlarının son 60 yılda yüzde 50'den fazlası yok edildi.

Yüzölçümü 743 bin kilometre kare olan Borneo adası, dünyanın üçüncü büyük adası konumunda. Adada, kuzey ve batı tarafında Malezya’ya bağlı Sabah ve Sarawak eyaletleri ile ikisinin arasında 400 bin nüfuslu Brunei Sultanlığı ve Endonezya’ya bağlı Kalimantan bölgesi olmak üzere üç ülkenin toprakları bulunuyor.

Nüfusu 18,5 milyon olan Borneo’da yaşayanların çoğunluğu Müslüman. Adanın derinliklerinde, yüksekliği 70 metreyi bulan menggaris ağaçlarının arasında 15 bin farklı bitki türüne rastlanıyor. Her geçen gün yeni bitki türleri ve hayvanların keşfedildiği adada, sadece son 25 yıl içinde ormanların yüzde 20’sinden fazlası insanlar tarafından yok edildi.

Kısa adı WWF olan Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfının verilerine göre, Borneo’da yağmur ormanları hızlı bir şekilde azalıyor. Özellikle adanın yüzde 72’lik bölümünü oluşturan Kalimantan tarafında 90’li yıllardan sonra orman kıyımı yaşandı. 1992 yılına kadar Kalimantan’da yağmur ormanlarının kapladığı alan 1 milyon 200 bin hektarken bugün bu rakamın sadece 200 bin civarında olduğu belirtiliyor.

adanın en büyük gelir kaynağını yağ palmiye yetiştiriciliği oluşturuyor. Bio yakıttan kozmetik sanayine kadar birçok sektörde kullanılan palmiye yağı üreticiliğinin Borneo ekonomisinde önemli bir yere sahip olması nedeniyle, her geçen gün yağmur ormanları yok edilerek yerine yağ palmiyesi dikiliyor. Kereste için ağaç kesimi, yangınlar ve diğer tarım ürünleri için Borneo yağmur ormanları yok ediliyor.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer TEKNOLOJİ Haberleri

Başlık Tarih
 
KIYAMET KAPININ EŞİĞİNDE…27 Haziran 2011
ÇERNOBİL’İN 25.YILI…26 Nisan 2011
UZAYDA OLAĞANDIŞI PATLAMA…25 Nisan 2011
ŞEFFAF SANDIK…21 Nisan 2011

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH