SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > GÜNCEL

Yiğit Aksakoğlu hakkında tahliye kararı verildi.
25 Haziran 2019
Gezi Parkı davasında yargılanan Yiğit Aksakoğlu hakkında tahliye kararaı verildi. Davanın kilit isimlerinden İş insanı Osman Kavala içinse mahkeme, tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Gezi Davası'nın ilk duruşmasında tutuklu sanıklar Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu ile tutuksuz sanıklar Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Hakan Altınay savunma yaptı.

30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden yargılamanın ikinci gününde ise Taksim Dayanışması’ndan avukat Can Atalay ve Şehir Plancısı Tayfun Kahraman, savunma yaptı. 

İddianamenin esas olarak toplumun en önemli olaylarını karalama örneklerinden biri olduğunu söyleyen Atalay, "Böylesine bir iddianame de savcılık bizile ilgili müebbet istiyor" dedi.

'SAVCILIĞIN ANAYASAL DÜZENDEN NE ANLADIĞINI BİZ ANLAYAMADIK'

Taksim Dayanışması'ndan Can Atalay, savunmasına şöyle devam etti:

"Sizin (heyet) dünkü yumuşak tavrınız, bu iddianamenin ağırlığını ortadan kaldırmıyor. Burada toplumsal hayata müdahale için yargının araçlaştırılmasını izliyoruz. Bunu Fethullahçı çetenin AKP ile nasıl yaptığını biliyorum. Karşı karşıya kaldığımız tehlikenin farkındayım.

İddianame esas olarak en onurlu toplumsal olaylarını karalama örneklerinden biridir. Bence bu, suç işleyen AKP-FETÖ suçunun en önemli kanıtlarından biridir. İddianame yamalı bohçadır. Savcılığın anayasal düzenden ne anladığını biz anlayamadık. 

Anayasanın 8. Maddesi o tarih itibariyle son derece maharetli yazılmış bir madde. İddianame, anayasal düzenin diğer unsurlarıyla ilgilenmediği gibi hükümetin yükümlülükleriyle de ilgilenmemiş ve hiçbir şey dememiştir. Anayasal düzenden bahsederken 25. maddeyi, 28. maddeyi 33. maddeyi konuşmayacak mıyız? Anayasanın 2. ve 5. Maddesini konuşmayacak mıyız? Anayasanın maddesinin 26. Maddesini konuşmayacak mıyız? Anayasanın 33. maddesini, 34. Maddesini konuşmayacak mıyız? Anayasal düzenden bahsederken bu maddelerden konuşmayacak mıyız? Anayasanın 54. Maddenin bahsetmeyecek miyiz?

Anayasal düzenden bahsedeceksek, herkesin düşünce ve kanaatlerini yayma özgürlüğünü, örgütlenme özgürlüğünü konuşmayacak mıyız? Gezi direnişinin ortaya çıkmasına vesile olan en önemli bahislerden birisi olan sosyal güvence hakkından bahsetmeyecek miyiz? Anayasanın 60 maddesinden bahsetmeyecek miyiz? Mücella Yapıcı açısından kültür varlıklarını korumakla geçmiştir. Sendika kurma hakkı, sosyal haklar tamamıyla tavsiye edilmiştir. Sıradan vatandaşın hakkından bahsetmeden anayasal haklardan bahsetmek mümkün değildir."

'ORADA BULUNAN İNSANLARA TAARUZ EDEN POLİSLERDEN BAHSEDEN YOK'

Böylesine bir iddianame de savcılık bizile ilgili müebbet istiyor. Kendi tezinde cebir ve şiddet o kadar az ki türkiyenin dört bir tarafında kırılan camın öldürülen hayvanların cezasını bize kesmeye çalışıyor. 312. Maddeden beraat etsek bile bu nedenlerle 30-40 yıl ceza almamız isteniyor. 

27 Mayıs 2013’te 2911 sayılı yasanın unsurları oluşmamıştır. Neden biliyor musunuz, çünkü yapmak istedikleri inşaat kaçak. Bizim itiraz ettiğimiz proje kaçaktır. İmar planı iptal edilmiştir. Yayalaştırma projesi dedikleri projede şirketin çalışanlarını memur haline getirip ağaçları kökünden söktüler. Mücella Yapıcı’ya saldıran o polis kimdi? O polisler kimdi? O polisler bugün nerede? Kimliği belli olmayan 50 erkek kimdi? İnsanlar buna itiraz etti. Kimlikleri belli değildi. Orada bulunan insanlara taaruz eden polisler ortada yok. Bunlardan bahseden yok. 

Kusuruma bakmayın ama bana biri kıymetlendirme diye bir ifade gösterin. Savcılığın kıymetlendirme hakkı yoktur. Savcı bugün isterse ara kararda bunu açıklayabilir. Yeniden kıymetlendirme kabul edilebilir bir usul değildir. Ağırlaştırılmış müebbet isteyen bir savcı, hukuk fakültesi mezunuysa TMK7/2'nin unsurları oluşmamışken bize, Taksim Dayanışma'na ağırlaştırılmış müebbet isteyemez.İddianamede bir tane TMK7/e oluşmuştur diyebilir misiniz? Diyemezsiniz. Tek bir örnek gösteremezsiniz.

Bu kadar önemli bir toplumsal olayda onurla görevini yapmış olan, kuvvetle sözlerini söylemiş insanlara sizinle ilgili soruşturma 2013 yılında başladı diyor. 27 Mayıs gecesi başlayan ve başka bir krize dönüşen o mesele bizimle ilgili başka bir soruşturma açılmadığını kimse bize söyleyemez. Bize 15 Haziran’a kadar soruşturma açılmadığını kimse inandıramaz. Bu soruşturmada bir acayiplik var. Gezi öyle bir şey ki altı yıl geçti, eşitliğe özgürlüğe adalete olan özlemini ifade eder. İnsanların aşağıda barışma istediğinin bir göstergesi. Bu iddianame altı yıldır hiç bir şekilde karalanamamış bir toplumsal hareketi uluslararası bir komplo olarak göstermek isteyen AKP-Fethullahçı ortaklığının bir ürünüdür. Karalama çabasıdır. Kavala üzerinden bizi karalamaya çalışıyor. Bu rapor kim tarafından kim tarafından hazırlanıyor? Altında imza yok. 

'İDDİANAME FETULAHÇI ÇETE İLE AKP İŞBİRLİĞİYLE HAZIRLANMIŞ BİR RAPORDUR'

Bu dosyadaki ilk işlem İstanbul'da başlamıyor. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Mehmet Yeşilkaya’nın İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yazdığı 15 Haziran 2013’te “Gezi Parkı Olayları” konulu bir yazı yazıyor.  Yazı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Nazmi Ardıç tarafından karşılanıyor. Bu Fethullahçı çetenin en örgütlü olduğu iki yerden biri. İddianamenin özeti, imzasız Fethullahçı çete ve AKP işbirliği ile hazırlanmış bir rapordur.

Gezi direnişini anlayamadığınız, anlamazdan geldiğiniz gibi, tıpkı AKP ve Fethullahçı çete gibi Taksim Dayanışması'nı da anlayamazdınız.

Taksim Dayanışması bir bütündür. Ben anayasal düzeni beğenmeyebilirim, eşitlikçi özgürlükçü bir anayasal düzen isteyebilirim. Ama mevcut anayasal düzen, Şehir Plancıları Odası neyse Beyoğlu Belediyesi de odur, diyor. Bu anayasal kuruluşların itirazları, devlet yönetimine katılma biçimleri suçlulaştırılamaz.

Taksim Dayanışması, afet toplanma alanını savunmuştur. Taksim Dayanışması budur. Savcılık bizimle değil Gezi direnişiyle ilgileniyor. Savcılık bağlı olduğu bakanlığın kullandığı fonu suç haline getiriyor, söyleyelim fon almak ve vermek suç değildir. Bunun üzerinden Gezi’yi karalamaya çalışıyor ve emperyalizmle alakalıdır demeye getiriyor. Söylüyorum bu fondan tek bir kuruş Taksim Dayanışması’na geçmedi. Ne benim ne Mücella Yapıcı ve ne de Tayfun Kahraman’ın cebine girdi. 

Mimarlar Odası fon almaz ve kullanamaz. Adalet Bakanlığı fon alırken, buradaki insanlara fon kullandığı iddiasıyla suçlamada bulunuyor. Neden bunları araştırmıyor? Gezi direnişinde sokağa çıkan milyonlarca insanı dışarıdan fonlanan, finanse edilen garibanlar olarak göstermek kimsenin haddine değildir. Gezi’nin böyle kirletilmesini reddediyoruz. 

'GEZİYİ FİNANSE ETMEK NE KAVALA'NIN NE TAYFUN'UN, NE MÜCELLA'NU-IN NE DE BENİM HADDİM DEĞİL'

Kuzey Ormanları’na AKM’ye sahip çıkışımız suç mudur? AKM yıkılmaya çalışılırken fotoğraf çekmemize izin vermediler. Sonra Gezi direnişi sırasında içine girip insanların çektiği fotoğraflarla suç duyurusunda bulunduk, tek birinden mi sonuç çıkmaz?  İmza toplayarak itiraz ederek dilekçeyle devlet yönetimine katılmaya çalışıyoruz. Ben yediğim en güzel börekleri Gezi’de, en güzel dolmaları Gezi’de yedim. Savcılık Kavala’nın fon verdiğinden bahsetmezsin boşuna. Gezi’yi finanse etmek ne Tayfun’un ne de Mücella ne de benim haddim değildir. Kimse kusura bakmasın.

Savcılığa teşekkür ederim bizi bu kadar mahir gördüğü için. İştirakçısı olmaktan mutluyum. 28'inde taşeron işçi ve kollukla üzerimize saldıran, 30'undaki şafak baskınında, 31 Mayıs -31 Mayıs'tan ölü çıkmaması şanstır. 31 Mayıs akşamı itibariyle her bir kent yurttaşı kent meydanına itiraza geldi. Türkiye tarihinde bu kadar farklı toplumsal kesimin yan yana gelip kardeşleştiği başka bir örnek yoktur.

Taksim Gezi'si, kent merkezindeki son yeşil kamusal alan, afet sonrası toplanma alanı, tek boş alan, kent merkezinde farklı sınıfların karşılaşmasını mümkün kılan, evsizlere ev alan, canınız sıkıldığında para harcamaksızın vakit geçirebileceğiniz bir alan. Bu meta dışındaki alanın betonlaşmasına, sermaye düzenine tabi kırılmasına bir reddiyedir Gezi. Gezi direnişi, bu ağacı kesmek isteyenlere No Pasaran' (Geçit yok) çizgisi çekmiştir.

'GEZİ FAYININ KIRILMASINA BİZ DEĞİL SEBEP OLANLAR BELLİDİR'

Hükümet istifa demek suç mudur? Hükümet istifa sloganı meşru mudur? Diye sorarsanız, bir yurttaşın anayasal hakkı kadar, anasının sütü gibi helaldir.

1999 depreminde deprem dayanışması kurduğumuzda kimse bize anayasal düzeni yıkıyorsunuz diye bir suçlama yöneltmedi. Gezi fayın kırılmasına biz değil, sebep olanlar bellidir. Toplumsal bir fay hattı kırılmış, biz dayanışma gösteriyoruz. Buna ağırlaştırılmış müebbet mi istiyorsunuz? 

Çok isim not aldım. Türkiye'de avukatlık böyle bir şey.

Türkiye'deki avukatlık geleneğimiz, Türkiye'nin yüz aklarından biridir. Tahir Elçi, 4 ayaklı minareye zarar vermeyin derken bir kurşunla öldürülmüştür. Türkiye'de tüm toplumsal mücadelelerde avukatlığın özel bir konumu olmuştur. Benim kendime ait gördüğüm avukatlık geleneği budur.

Biz para kazanmak için değil doğru bildiğimizi yapmak, toplumsal mücadelelere katkıda bulunmak için avukatlık yapıyoruz. 1908’in o sloganı gibi, istibdatın karşısına dikilen milyonlar gibi: eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve adalet.

 Mimarlar Odası avukatı olarak yaptığım işlerin bir bölümünü almış savcı. Ben sayayım:

2004'te 'NATO hukuka karşıdır, biz de NATO'ya karşı avukatlarız' dedik. Duruşma kapısında linç edilen aydınlarımızın, üstlerine gaz boşaltılan halkın yanında olmaya çalıştık.

2009'da IMF'nin toplantısının İstanbul'da yapılmasını istemedik. Emperyalizm suçlaması var ya, ondan diyorum. O dönemde tüm hakları ihlal edilen vatandaşların avukatlığını yaptık.Meselenin muhatabı olmamasına rağmen, kendisini muhatap haline getirmiş bir hükümete, seçilmiş olması hukuka aykırı, anayasaya aykırı davranma, hukuku bir araç haline getirme, insanlığın yüzyıllar içinde elde ettiği kazanımları çiğneme hakkı vermez. Hukuk konserve açacağı değildir! Gezi direnişini Taksim Dayanışması'na sıkıştırmak mümkün mü? Değil! Taksim Dayanışması hiçbir şiddet çağrısı yapmadan tercümanlık vazifesi yaptı. Fakat milyonlarca insanın sokağa çıktığı hali Taksim Dayanışması'na sıkıştıramayız, Taksim Dayanışması'nın gerçekliği bu değil.

'FETULAHÇILARLA DA EMPERYALİSTLERLE DE İŞ TUTANLAR BELLİDİR'

Ben Ocak 2014'ten beri bizim hakkımızda gözaltı kararı çıkarma planları olduğunu biliyorum. 16 Temmuz'da İBB'nin kararın durdurulduğuna dair bize tebliğ yok dediği yazısı var. Kadir Topbaş neden görevden alınmadı bilmem ama Fethullahçılarla da emperyalistlerle de iş tutanlar bellidir ve bizimle bunun bir alakası yoktur. Yiğit Aksakoğlu'nun fotoğrafını görmeden kim olduğunu hatırlamadık mesela. Ben Kavala'yı tanırım. Herkes gibi basından tanırım. Konuşmamızda bir tek para pul meselesi yok ki mahkeme kararıyla dinlenmiş bir sürü telefon görüşmesi var. Ben 2013 haziranı itibariyle Mısır'da şeriatçı Mursi ile darbeci Sisi arasında tercih yapmak zorunda mıyım? Mısır'da da Tunus'ta da ne şeriatçılardan ne darbecilerden yana değiliz. 

 'GEZİ BU MEMLEKETİN EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE ADALET UMUDUDUR'

Biz üçüncü tarafız: demokrasiden, eşitlikten tarafız. Parktaki pankartta yazdığı gibi, mahalleme, meydanıma, ağacıma, suyuma, toprağıma, evime, tohumuma, ormanıma, köyüme, kentime, bedenime dokunma. Ben sıradan bir vatandaş olarak, emeği ile geçinen bir yurttaş olarak kendi kaderime karar vermek istiyorum. Haklardan bahsetmeden kurallardan bahseden hukuk düzenine itiraz ediyorum. Türkiye'de hangi dili konuşuyor konuşsunlar, hangi inancı yaşıyor olsalar da, hangi görüşten olasalar da bu kadar kardeşleştiği başka bir pratik yaşamadık. Gezi'nin bu kadar güzel anımsanmasının sebebi budur. Gezi, insanın kendi kaderini eline alma iradesi, kararlılığıdır. Gezi, bu ülkenin Ortadoğu'nun karanlıktan çıkacağını ihtimalidir. Gezi, bu memleketin eşitlik, özgürlük ve adalet umududur.

TAYFUN KAHRAMAN: EYLEMLERDEN SONRA ÇALIŞTIĞIM KÜLTÜR BAKANLIĞI İLE ARAMIZA KARA KEDİ GİRDİ

Taksim Dayanışması'ndan Can Atalay'ın savunmasının ardından savunmasını yapan Şehir Plancısı Tayfun Kahraman, Gezi eylemlerinden önce Kültür Bakanlığı'nda çalıştığını hatırlatarak 'Eylemlerden sonra aramıza kara kedi girdi' dedi.

Savunmasına mesleki kariyeri ve kent için mücadelesini anlatarak başlayan Tayfun Kahraman, şöyle devam etti:

Ben 2000'li yıllarda şehir plancısı olarak göreve başladım. İlk yaptığım iş meslek odasına kayıt olmaktı. Meslek etiğini korumak adına iş  yapacaksam meslek odasına üye olmalıydım. 2010 yılında Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı seçildim. Görevime devam ediyorum.

İddianamede yer alan Kültür ve Tabiat Kanunu'nu en iyi bilenlerdenim. Gezi eylemlerinden önce Kültür Bakanlığı'nda çalışıyordum. Eylemlerden sonra aramıza kara kedi girdi. Şimdi Mimar Sinan Üniversitesi’ndeyim. Bugün iddianamede yer alan Kültür ve Tabiat Varlıkları kanuna muhalefet suçunu en iyi bilenlerden biriyim. Çünkü Kültür ve Turizm Uzmanı olarak 5 yıl boyunca Kültür Bakanlığı'nda çalıştım.

Gezi nedeniyle Kültür Bakanlığı ile aramıza kara kedi girince ayrılmak zorunda kaldım. Mimar Sinan'da öğretim görevlisi olarak göreve başladım. Kent yönetimi ve şehir planlama tekniği üzerine öğrenci arkadaşlara birikimimi aktarmaya çalışıyorum. Öğrenci arkadaşlarımın bir kısmı burada ama hocaları meslek nedeniyle bu kürsü olduğundan onların nasıl bir cesaretle mesleğe atılacağını herkese sormak istiyorum.

'GEZİ ASLINDA TOPLUMUN VİCDANININ HAREKETİDİR'

İddianamede konu Gezi Parkı projesinin hukuki talebiyle başlayan ve bir araya gelen kurumların oluşturduğu, Taksim Dayanışması’ndaki TMMOB ve Şehir Plancıları Şubesi'ndeki görevlerimde bu süreçte yer aldım. Bir meslek insanı olarak Gezi Parkı ve Taksim Dayanışması nedir? Meslek odası yöneticisi olarak kent merkezinin son yeşil alanlarından birindeki ortaya çıkması muhtemel tahribata karşı süreç başlattık. Son yeşil alanlardan birinin yapılaşmaya karşı çabamız İBB tarafından gözardı edildi. Bu projeden vazgeçmeyip imar planları askıya çıkarıldı.

İdarenin nasıl katılımcı yöntem izlemediğini, bu nedenle bizlerin sadece hukuk yollarını ve davayı kullanarak katılım mekanizmasını çalıştırabildiğimiz alanda bizi görmezden gelmeye devam ettiği için de Gezi oldu. Gezi’de öngöremediğimiz bir şey oldu. Gezi toplumun vicdanı haline geldi. Toplumun vicdanı bazı yerlerde kabarıyordu, 1 Mayıs, Tekel, Emek Sineması, kürtaj gibi...

Fakat bizlerin orada gördüğü şiddet ve Taksim'in özellikle siyasal simge olma özelliğini de eklerseniz polis şiddetiyle birleşince Gezi ortaya çıktı.

Gezi aslında toplumun vicdanının hareketidir! Gezi, orada parkını yeşilini korumak isteyen, kent mücadelesi vermek isteyenlerin gördüğü ve Gezi, FETÖ’cülerin yaptığı kesin olan polis şiddetine karşı bir direniştir.

Bu süreçte pek çok dava açıldı. Semt sakinlerinden meslek uzamanları sivil toplumla beraber Taksim ve Gezi Parkı'na sahip çıkılmaya çalışıldı. Taksim Dayanışmasıyla birlikte Haydarpaşa gibi dayanışmalarla bu projelere karşı tutumumuz devam etti.

Kuzey Ormanları gibi bizler dışında semt sakinlerinin de katılımıyla pek çok dayanışma kuruldu.

Taksim Dayanışması 29.02.2012 de deklerasyonla kuruldu.Taksim Dayanışması'nın o dönemki bileşenleriyle birlikte bir dayanışma ve halkı bilgilendirme faaliyeti başlatılıyor. İddianamenin komikliği 50 kişi sadece çadırlarda kalıyordu ve 50 kişi üzerinden hükümeti devirmeye varacak kadar büyük bir organizasyon halinde olduğumuzu söylüyor.

Toplum vicdanını birden bire harekete geçirmek kolay değil ama böylesi 5 benzemezi bir araya getirip organize edebilecek bir yapı da dünyada yok. 5-6 kişiyle yapılan itirazlar 10 milyon insanı sokağa dökebilecek duruma 1 ayda mı gelmiştir? Savcılığın bizi bu kadar mahir görmesini anlamak mümkün değil.

Bizler, anayasayla tanımlanan TMMOB meslek örgütü olan şehir plancısı odası ve diğer meslek odalarıyla kamu adına takip ettiğimiz hukuki süreçlerden bir tanesini o gün gerçekleştirdik. O da 1/5000 koruma amaçlı uygulama alanının tadilatına karşı olmaktı. İtiraz konusu planlara karşı kamu adına hukuki mücadele sürdürüp kamu yararına kentleşmenin mümkün olduğunun altı çizilmeye çalışıldı. Taksim Dayanışması da bu amaçla oluşmuş yapılardan biridir.

'GEZİ, YAŞANAN OLAYLARLA BİRLİKTE KENDİLİĞİNDEN OLUŞMUŞTUR'

Gezi'yi büyüten unsur destek çağrıları değil, dönemin hükümetin gerilimi yatıştırmaktan uzak açıklamaları olmuştur. Gezi Parkı yaşanan olaylarla birlikte kendiliğinden oluşmuştur. 

Bilinçli bir kurgu değildir. 10 milyon insana ne para yeter ne de organizasyon, iddianame başarısız bir senaryodur. Kusura bakmayın ama hiçbir senarist böyle bir protesto yazamaz. Taksim Dayanışması aracılığıyla hükümete yönelik altı talep vardır. Bu talepler son derece barışçı, makul ve olayları sonlandırıcı niteliktedir. Ancak kabul edilmemiştir. 

O dönem siyasilerin açıklamasının ardından sonradan FETÖ üyesi olduğunu öğreneceğimiz polisin olayları tırmandırması hükümet tarafından soruşturulmak yerine kahramanlık destanı olarak adlandırılmıştır. Taksim Dayanışması tarafından yapılan açıklamalar demokratik hak talepleri, toplumsal sağ duyuya sahip açıklamalardır. Bu taleplerle ilgili darbeye teşebbüs suçlaması geliştirmek akıl dışıdır.

Bu süreçte Taksim Dayanışması bileşenleri olarak kamu malına zarar verilmesinde bir dahlimiz olmamıştır. Kimlerin gerçekleştirdiği de bulunmamıştır. Polisin müdahale etmesi Türkiye Barolar Birliği'nin o dönemde hazırladığı raporda bu provokasyon anlatılmıştır.

'KENDİNİ DÖVDÜREREK HÜKÜMET DEVİRMEYE ÇALIŞANLARIN DÜNYADAKİ TEK ÖRNEĞİ BİZİZ'

11 sayfalık analiz raporunda ne Taksim Dayanışma'nın ne de benim bahsim geçiyor. Hiçbir somut delile dayanmayan suçlamaları reddediyorum. İddianamede öne sürüldüğü gibi FETÖ mensuplarının orantısız güç kullanarak olayları büyüttüğü söylüyor ancak emri ben verdim diyen siyasilerden bahsetmiyor. Sadece kendi kendini dövdürerek hükümet devirmeye çalışanların dünyadaki tek örneği sanırım biziz.

İddianamenin ne kadar özensiz ve ciddiyetsiz olduğunu, Gezi parkını korumuya çalıştığımızı anlatmaya çalıştım. Bu iddianame Gezi'yi anlatmamaktadır. Gezi anti-emperyalisttir. Gezi, temsil eksikliği hissedenlerin tepkisidir. Gezi barışma, kucaklaşmadır. Gezi’den korkmayın. Geziden korkulacak bir şey yoktur."

MİNE ÖZERDEN: BÜTÜN SUÇLAMALARI REDDEDİYOR, BERAATİMİ TALEP EDİYORUM

Taksim Dayanışması'ndan Şehir Plancısı Tayfun kahraman'ın savunmasının ardından söz alan akademisyen Mine Özerden savunmasına başladı:

"Biz de hak temelli çalışan Taksim Dayanışması’nın paydaşlarından biriydik. Yayalaştırma projesine karşı gönüllü bir hak savunucusu olarak yapabileceğim her işe koşmaya başladım. 'Daha iyi bir Taksim, daha iyi bir proje, daha iyi bir gelecek istiyoruz' diye yola çıktık. 'Otoriter bir anlayışla tepeden bir proje istemiyoruz' diye devam ettik."

"Rant uğruna şehir betona dönmesin diye sürdürdük mücadelemizi. Taksim’in her kesimden insanın ifade alanı olmaya devam etmesi için çalıştım. Taksim birkaç rantçının değil, en çok emekçinin taraftarın, çocuğun, gencin, marjinalin, kedinin köpeğin, kuşun meydanı. Her kesimden insanın birbirine değmese de yaşayabildiği bir mekân Taksim. Bu nedenle topçu kışlasının yapılmasını elbette istemiyorduk.

Gezi onurlu ve toplumsal bir olaydır. Buradaki 16 kişinin omuzuna yüklenemeyecek kadar büyük bir harekettir. İddianamedeki diğer tapelere bakıldığında kentsel dönüşümle ilgili panel olduğu açıktır. Örneğin Yiğit Ekmekçi ile yaptığım konuşma Gezi ile ilgili değildir. Ancak o konuşmada sırf kaos sözcüğü geçtiği için bu kelime sanki Gezi ile ilgiliymiş iddianameye böyle girmiştir" diyen Mine Özerden, İddianamedeki suçlamaları reddederek beraatini talep etti.

YİĞİT ALİ EKMEKÇİ: GEZİ GİBİ KARIŞIK TOPLUMSAL BİR OLAYI ORGANİZE ETMEDİM

Akademisyen Mine Özerden'in ardından savunmasını yapan Aziz Nesin Vakfı yöneticisi ve Anadolu Kültür A.Ş.’nin yönetim kurulu üyesi Yiğit Ali Ekmekçi, Gezi eylemlerinde gençlere yapılan şiddete karşı çıktığını ama Gezi gibi karışık toplumsal bir olayı organize etmediğini söyledi. Anayasanın ve Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara aykırı olmayan ve hiçbir suç içermeyen görüşemelerin suç olarak kabul edilmesini reddeden Ekmekçi, yöneltilen suçlamaları reddederek beraatini talep etti.

"12 Eylül’de üniversitelerden uzaklaştırılan akademisyenleri yeniden akademiye çağıranlardan biriyim. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanamadığı ülkemizde imam hatiplere dönük kat sayısı uygulamasına karşı çıktım. Aziz Nesin Vakfı yönetiminde görev yapıyorum. Anadolu Kültür A.Ş.’nin 2012 yılından beri yönetim kurulu üyesiyim. Gezi Parkı her zaman hayatımın bir parçası olmuştur. Gençlere yapılan şiddete karşı çıktım. Yanlış buldum. Gezi gibi karışık toplumsal bir olayı organize etmedim, finanse etmedim. Onunla ilgili hiçbir toplantıya katılmadım. Bu iddianamede yer alan 12 kişiyle hiç tanışmadım. Çiğdem Mater ile iki kez konuştum. Mine Özerden ile 85 kez görüştüm. 37 yıllık arkadaşım ile Osman Kavala ile birçok kez görüştüm. Bu görüşmelerden nasıl bir sonuç çıkarıldığını ve bunların iddianameye nasıl girdiğine anlam veremedim. İddianamede yer alan görüşmelerden bir tanesi yönetim kurulusu olduğum Aziz Nesin Vakfı’na yapılacak bağışla ilgili Ali Nesin ile yaptığım görüşmedir. Anayasanın ve Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara aykırı olmayan ve hiçbir suç içermeyen görüşemelerin suç olarak kabul edilmesini reddediyor, bana yöneltilen suçlamaları kendime zul sayıyor, bütün suçlamaları reddediyor ve beraatimi talep ediyorum."

BAYRAKTAR: CEBİR VE ŞİDDET YOK

Duruşma savunmaların ardından tutuklu yargılanan Osman Kavala'nın avukatı Köksal Bayraktar'ın beyanlarıyla devam etti.

İlk kez söz Dr. Köksal Bayraktar şunları söyledi:

"Biz burada iddianame ve TCK'daki hükümeti karşı suçlarlar ilgili yargılanıyoruz. TCK'nın 312. maddesinde düzenlenen bu suçta önemli bir unsur vardır. Bu unsur Gezi eylemlerinde yoktur. Bu unsur cebir ve şiddet unsurudur. Önemli olan maddi cebirdir. Maddi cebirle ilgili Bakanlar Kurulu'nun üyelerinden birini rehin almak, Bakanlar Kurulu toplantısını cebir ve şiddetle engellemek gibi eylemleri sıralayabiliriz. Yani hükümetin görevini ifa edemeyeceğini belirten somut örneklerdir bunlar. 

İddianameyi düzenleyen savcı 198 adet Gezi olaylarında meydana gelen olayları şiddetsiz eylem olarak niteliyor. Yani savcılık, gezi olaylarında meydana gelen olayları şiddetsiz olay olarak nitelemektedir. Madem böyle nasıl oluyor da 198 eylemde cebir ve şiddeti nasıl çıkarıyor. İddianame, "şiddet yok" diyor. O zaman TCK'nin 312. maddesinin içine nasıl gireceğiz?  İstifa çağrısı, hükümeti eleştirme, hükümet aleyhine yayın ve gösteri yapmak TCK'nin 312. maddesine girmez. İddia makamı "bu eylemlerin bir aşamaya kadar başarılı olduğu, eylemlerin amacının AKP hükümetini ve Erdoğan'ı yıpratmak olduğu anlaşılıyor" diyor. Bu tamamen yanlıştır. Hiçbir zaman iddianamede 312. maddeyi ihlal edici bir fiil yoktur. Eğer 21. yüzyıldaki bir ceza yargılamasından bahsediyorsak sebebi ortaya koymak zorundayız, delilleri ortaya koymak zorundayız. Bu iddianamede bir plan yok, şiddeti meydana getirecek bir belge yok. Olmayan bir şeyi nasıl suç  olarak ortaya koyarız?

Herhangi bir hareketin bir icra hareketi olarak lütfen derslerden hatırlayın kronolojik bir sıralama olmalı. Kronolojik yakınlık nerede? Olmayan şeyden nasıl suça gideriz? Bu iddianameyi başından sonuna kadar okuyun. Silah, dinamit, silahlı topluluk, manevra gibi tabirler var mı yok mu bakın, olmadığını göreceksiniz. O zaman nasıl 312. maddeden suçlama yaparsınız? Biri Silivri meydanında bu hükümeti devireceğim derse yargılanmaz, akıl hastanesine yollanır.

Gezi olaylarıyla mı Türkiye'de hükümet yıkılacak. Düşünürseniz bu fobi olur. İnsanlar rahat konuşamazsa, parklarda diledikleri gibi gezemez, gösteri yapamazsa hakları gece gündüz ihlal ediliyor demektir. Eğer Gezi olayları hükümeti düşürmeye elverişli olsaydı, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bizzat parka gelip, parktakilerle konuşup "mesaj alınmıştır" der miydi? Cebir olan ortamda bu olur muydu? Eğer öyle olsaydı dönemin başbakanı Kuzey Afrika'da seyahate çıkar mıydı? İddia makamı diyor ki "suç işleme iradeleri ortaya çıkmıştır.” 

Lütfen suç işleme iradesini Gezi’de dolaşmak, poğaça götürmek ya da alkış tutmak olarak anlamayın. Buradaki irade Ankara'daki bakanlar kurulunu zorla devirme iradesidir. Öyleyse neden bu insanlar 7 sene sonra yargılanıyor. İçimizde düşünce özgürlüğüne emek vermiş üstatlarımız var. Sınırlılıktan sınırsızlığa geçilmiştir. Lütfen kavramlar soyut olarak ele almayın. Düşünce özgürlüğü sınırsızsa, TR'de dernek kurmak özgürlüğü de sınırsızdır. Toplanma özgürlüğü de sınırsızdır. Toplanma özgürlüğü düşünce özgürlüğünün devamıdır. Düşünce özgürlüğü sınırsız olup toplanma sınırlı olmaz. maddeyle ilgili cebir ve şiddetin olmadığı, hareketlerin elverişlilik ilkesine dahil olmadığına beyan ettik İddia makamı diyor ki, 312/2 de "bu suça bağlı olarak işlenen suçlardan dolayı bu iddianameye dahil olan sanıklar…"  kedinin köpeğin öldürülmesi, otomobilin camının kırılması... Okurken mizah yazısı mı okuyorum dedim. Tüm bunlar 312/1 i işlemek için meydana getirilen suçlar mı?

Hükümet ortadan kalkmadı. Görevini yapamaz hale gelmedi. O halde biz tarihe karışan bir olayı 7 yıl sonra yargılıyoruz. 7 yıl sonra 7 yıl önce işlenmiş bir fiilden yargılanmaya kalkmak teknik hukuk açısından farz edilen suçu yargılamak demektir. 

Müvekkilim Kavala 18 Ekim 2017'de gözaltına alındı. İddianamede var. Ama iddianamede olmayan şey 16 iddianamenin yazılmasını bekledi. 16 ay boyunca "benim suçum nedir" diye parmaklıklar ardında bekledi. Bu kişilerin adil yargılanma, belgelere ulaşma, masumiyet hakkını ihlal eden bir durumdur. 1 yıl 4 ay boyunca müdafiileri olarak 20 defa müracat ettik ama taleplerimiz reddedildi. Sonra nihayet 4 ay sonra huzurunuz çıkabildik. Yani Kavala gözatına alındıktan 20 ay sonra AİHM'in son kararı çıktı. TR'deki örgütlerden biriyle ilgili olarak bize çok benzeyen bir olay var. İlgili olayla ilgili şahıs 15 ay iddianamenin yazılmasını beklemiş. Biz 16 ay bekledik. İlgili kararda AİHM'de ilgili kişiler 18 ay sonra mahkemeye çıkabilmişler, biz 20 ay sonra çıkabildik. Bu AİHM ve AİHS'i ihlaldir. Bu durumdaki kişinin artık özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz. Bu nedenle müvekkilimin tahliyesini arz ve talep ediyorum."

SAVCI 'TUTUKLULUK'  İSTEDİ

Avukat Bayraktar'ın ardından Yiğit Aksakoğlu'nun avukatı Turgut Kazan beyanda bulundu. Avukatların beyanlarının ardından savcı mütalaasını vererek Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu'nun "üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti" dikkate alınarak tutuklu hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. 

Mahkeme heyeti karar vermek için duruşmaya yarım saat ara verdi.

KAVALA'YA TAHLİYE YOK

Aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, yakalama kararı bulunan sanıklar hakkında yakalama kararlarının devamına, tutuklu Yiğit Aksakoğlu'nun ise tahliyesine hükmetti. Aksakoğlu için yurtdışı yasağı konuldu ve adli kontrol şartı getirildi. Karar oy çokluğu ile alındı.

Osman Kavala'nın ise tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, hakkında yakalama kararı bulunan sanıklar için çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine hükmetti.

Tutuksuz sanıklar Çiğdem Mater ve Mine Özerden hakkındaki adli kontrolün devamına da karar verildi. 

Bir sonraki duruşma 18-19 Temmuz 2019 tarihine ertelendi.

OSMAN KAVALA VE YİĞİT AKSAKLIOĞLU TUTUKLU14 KİŞİ TUTUKSUZ YARGILANIYOR

Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu'nun tutuklu yargılandığı davada Memet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz Handan, Meltem Arıkan Hanzade ve Hikmet Germiyanoğlu hakkında yakalama kararı var.

 1. Osman Kavala
 2. Ali Hakan Altınay
 3. Ayşe Mücella Yapıcı
 4. Ayşe Pınar Alabora
 5. Can Dündar
 6. Çiğdem Mater Utku
 7. Gökçe Yılmaz
 8. Handan Meltem Arıkan
 9. Hanzade Hikmet Germiyanoğlu  
 10. İnanç Ekmekci  
 11. Memet Ali Alabora
 12. Mine Özerden
 13. Şerafettin Can Atalay
 14. Tayfun Kahraman
 15. Yiğit Aksakoğlu
 16. Yiğit Ali Ekmekçi


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
Baş'tan AKP'lilere: Sadece eli Fethullah'ın eline değmeyenler el kaldırsın 11 Temmuz 2020
Savunma Kuğulu Park nöbetinde polis ablukasına direniyor…10 Temmuz 2020
İnce'den çok sert çıkış: Fabrikası var, nasıl taşınabileceğini bilen yok mu?09 Temmuz 2020
İstanbul’un 4 ilçesi çok riskli: Vaka sayısı korkutuyor...09 Temmuz 2020
Gelibolu'da yüreğimiz yandı…06 Temmuz 2020
Chp’li Zeybek Akp’nin Çankırı’da Temelini Attığı DEVREZ Barajını Bulamadı…04 Temmuz 2020
ESNAF DARDA, AYAKTA ZOR DURUYOR03 Temmuz 2020
Of'ta Pittbul Vahşeti01 Temmuz 2020
İşçiler Tek Yürek: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!30 Haziran 2020
Mehmet Metiner, Arınç'ı düelloya çağırdı: Sözünün eriysen bekliyorum27 Haziran 2020
Kolektifler ÖSYM önünde: Hayatlarımızla oynayan asıl virüs sizsiniz 26 Haziran 2020
İmamoğlu'nun taksi teklifi! UKOME kararıyla reddedildi26 Haziran 2020
Hasan Akgün İstanbul depremi için korkuttu !22 Haziran 2020
Meral Akşener: Her gün bir arkadaş kıyma makinesine atılıyor20 Haziran 2020
İstanbul’da maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı18 Haziran 2020
Ellinci Yılında 15-16 Haziran 1970 Direnişi ve Günümüz İşçi Sınıfı-116 Haziran 2020
Sabahattin Ali: ''Dağlarda Kartal Gibiydi Kanatlarından Vuruldu''16 Haziran 2020
TİP Milletvekili Barış Atay'a suikast girişimi14 Haziran 2020
İmamoğlu Karagül'e çaktı12 Haziran 2020
DİSK işsiz sayısını açıkladı: TÜİK verileri gerçeği yansıtmıyor!11 Haziran 2020
Perinçek’in partisi de saraya girdi, İttifak resmileşti..11 Haziran 2020
SES: ‘Hükümet ek ödemeni al başına çal’ 10 Haziran 2020
Erkan Baş’tan Dükel ve Yıldız’ın gözaltına alınmasına tepki10 Haziran 2020
Akşener’den Ayasofya çıkışı: Hayırdır Sayın Erdoğan?09 Haziran 2020
Pervin Buldan: “Kapımız bütün muhalefet partilerine açıktır”08 Haziran 2020
“Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”07 Haziran 2020
Koronavirüs Türkiye’de ırkçılığı tetikledi07 Haziran 2020
Dünya COVID-19 ile AKP demokrasi ile mücadele ediyor!06 Haziran 2020
Kanal İstanbul değil Talan İstanbul!05 Haziran 2020
CHP ve HDP'li 3 ismin milletvekilliği düşürüldü...04 Haziran 2020
​Demirtaş’la “Yüz yüze görüş kaldırıldı: “Sırada ne var?”04 Haziran 2020
Hopa Darda Türkiye Metin ve Gezi İçin İsyanda… 01 Haziran 2020
HDP'de yeni dönem: 9 maddede birlik çağrısı01 Haziran 2020
İmamoğlu: Göksu doğruları konuşmuyor…29 Mayıs 2020
Muharrem İnce canlı yayını terk etti: Ben gururumla oynatmam29 Mayıs 2020
27 Mayıs bize düşünce özgürlüğünü, sol açılımını getirdi29 Mayıs 2020
'AKP'de siyaset yaparken çocuklarımın yüzlerine bakamıyordum'25 Mayıs 2020
AKP'li Göksu ve MHP - İBB yardımlarına karşı: İBB artık başvuru alamayacak25 Mayıs 2020
Bakın Camileri Seçim Ofisi, Minareleri Pankart Direği, Hoparlörleri Parti Hoparlörü Yapan Kimler?24 Mayıs 2020
Bu Bölgeler Aman Dikkat! Tehlike Devam Ediyor24 Mayıs 2020
Atatürkçü ilahiyatçıya ölüm tehdidi22 Mayıs 2020
Trabzonlu ruh hastası doktora suç duyurusu…21 Mayıs 2020
Sağlık Bakanlığı verdiği sözü tutmadı…21 Mayıs 2020
İş bulamayan gazeteci intihar etti21 Mayıs 2020
Zeybek: Kanımızı Teslim Ettiğimiz Kızılay’da Bile Yolsuzluk Yapan İktidara Yurttaşlarımız Güvenmiyor20 Mayıs 2020
"AKP’YE LAF YETİŞTİRMEK CHP’Yİ İKTİDAR YAPMAZ"18 Mayıs 2020
ATATÜRK’Ü DEĞİL VAHDETTİN’İ ANDI18 Mayıs 2020
‘Bu çelik aldığı suyu unutmayacak’18 Mayıs 2020
"Kayyım en büyük darbe pratiğidir..." 16 Mayıs 2020
Yarkadaş, AKP'ye "Batırdığınız ekonomiyi İş Bankasına çökerek kurtaramazsınız" 14 Mayıs 2020
‘AKP’li Tevfik Göksu’nun uğruna belediyeden vatandaş kovdurduğu müteahhit kim?’13 Mayıs 2020
Göksu’yu Namaz Değil İmamoğlu Çarptı 12 Mayıs 2020
“CUMHURBAŞKANLIĞI DA BENİM, İBB BAŞKANLIĞI DA BENİM”11 Mayıs 2020
100 bin TL’ye kadar maaş aldığı iddia edilen AKP’lilerin kazandıkları “sır” miş11 Mayıs 2020
İmamoğlu İBB Meclisini olağanüstü topladı11 Mayıs 2020
Yargıtay Başsavcılığı, Selahattin Demirtaş'ın cezasının bozulmasını istedi10 Mayıs 2020
Meral Akşener'den Erdoğan'a 'Memleket Masası' çağrısı10 Mayıs 2020
İmamoğlu'na müptezelin birinden hakaret ve tehdit!..10 Mayıs 2020
Bilgen: HDP’nin yapısal sorunları var;09 Mayıs 2020
Çilingiroğlu “İktidarı Eleştirdi” İlk yüzde üniversitemiz yok!08 Mayıs 2020
İmamoğlu’nun kampanyasına büyük destek08 Mayıs 2020
Portakal'dan Darbe ve Maske Yorumu !07 Mayıs 2020
İBB'nin 'Askıda Fatura' Uygulamasına Siber Saldırı07 Mayıs 2020
TMMOB: “Antidemokratik uygulamalara karşı duracağımızın bilinmesini isteriz”07 Mayıs 2020
Tek Adamdan ilan edilen yeni corona kararı!06 Mayıs 2020
Grup Yorum: Siyasi bir zafer kazandık, dünya sesimizi duydu05 Mayıs 2020
İBB’nin araç ihalesi damada gitti – YOK BUNLARDAN KURTULUŞ…04 Mayıs 2020
”Yoksul dostu- Yoksulun babası” Prof. Dr. Dilmener yaşamını yitirdi03 Mayıs 2020
Faşist Muhtardan Barış Atay ve Arzu Çerkezoğlu’na ölüm tehdidi01 Mayıs 2020
İmamoğlu’ndan İstanbul’daki ölüm oranlarıyla ilgili dikkat çeken açıklama!29 Nisan 2020
Akşener ''Ekrem İmamoğlu Şeytan taşlamaktan Namaz kılmaya vakit ayıramıyor"29 Nisan 2020
İngiltere'deki korkunç ihmalin rakamları sızdı!28 Nisan 2020
Haluk Pekşen'den kurultay için adaylık mesajı: Biz hazırız!28 Nisan 2020
Komünist Başkan’dan, Belediyelere koronavirüs Önerisi28 Nisan 2020
İbrahim’in Çok Zamanı Yok. Gelin El Ele Verelim ve İbrahim’i Yaşatalım25 Nisan 2020
İmamoğlu'na kumpas videosu AKP'li ismin bahçesinde çekilmiş!25 Nisan 2020
Mustafa Koçak: Ölüm orucunun 297. gününde hayatını kaybetti24 Nisan 2020
Erdoğan’dan Osmanlıca 23 Nisan mesajı…23 Nisan 2020
Ovalı’dan Büyük İddia “Kötü Sonuçları Engellenebilir" 23 Nisan 2020
Hane başına 1000'er lira destek için başvurular alınıyor21 Nisan 2020
Vali Bey, Hayat eve sığar ama bu ayıp Zonguldak'a sığmaz!21 Nisan 2020
Saray ittifakı karıştı… MHP’den Süleyman Soylu’ya tepki: ‘Devlet kaos önler yaratmaz’11 Nisan 2020
CHP’li belediyelerin değil halkın ekmeğine yasak koydular! 11 Nisan 2020
RTÜK’ün TELE1’e verdiği cezaya Yargı’dan durdurma kararı! 07 Nisan 2020
‘Atatürk Havalimanı hastane olsun’ önerisi kabul gören İmamoğlu’ndan bir teklif daha!07 Nisan 2020
İmamoğlu: İBB devletin ta kendisidir…03 Nisan 2020
SHP eski milletvekili devrimci / yurtsever Yusuf Kenan Sönmez hayatını kaybetti03 Nisan 2020
Üç isime CHP’den ihraç! Özgür düşünceye pranga…03 Nisan 2020
Grup Yorum Helin’ini kaybetti03 Nisan 2020
17 yıllık hazırlık 12 günde tükendi mi? IBAN paylaşan Erdoğan daha önce ne demişti?31 Mart 2020
Ölüm yıl dönümünde anılan devrimci Mahir Çayan kimdir? İşte Mahir Çayan’ın ünlü sözleri…30 Mart 2020
İmamoğlu: Görüntüleri izlerken kanım dondu!30 Mart 2020
Test kiti ticareti! AKP’li vekilin şanslı oğlundan karaborsa satış: 30 dolar29 Mart 2020
İmamoğlu’ndan İstanbul için hayati kararlar27 Mart 2020
Maskeli ihale! Halk can, AKP Kanal İstanbul derdinde26 Mart 2020
İstanbul'da 24 aile hekimi ve hemşirede koronavirüs çıktı25 Mart 2020
Test yapmayı bıraktılar dualı önleme geçtiler23 Mart 2020
65 yaş üstü vatandaşlar bu gece yarısından itibaren sokağa çıkamayacak21 Mart 2020
TKP'den Newroz açıklaması: Halkların bayramı kutlu olsun21 Mart 2020
İmamoğlu duyurdu: Yangında yaralanan itfaiye personeli şehit oldu 19 Mart 2020
Atatürk, CHP’nin temellerine demokrasiyi yerleştirdi;19 Mart 2020
Karantinaya da torpil işledi: Havacılık Dairesi Müdürünün kızı 'kaçırıldı!'18 Mart 2020
Kuzu Zindaşti’yi tahliye eden hâkimi aradığını itiraf etti18 Mart 2020
Yavuz Dizdar açıkladı: Korona virüsün aşısı bulundu! 15 Mart 2020
TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman’ın 14 Mart Mesajı14 Mart 2020
CHP İstanbul'da kurultay için güç savaşı! 13 Mart 2020
İBB’nin iştiraki İGDAŞ’ta 4 yeni atama yapıldı13 Mart 2020
​‘YAZIKLAR OLSUN SİZİN ADALETİNİZE’! ‘ Murat Ağırel tutuklandı08 Mart 2020
Askerlik yapmayan, çürük raporu alan veya parası ile gemisini yürüten AKP'lilerin tam listesi03 Mart 2020
Annelere ücretsiz ulaşım kartı için son karar Sayıştay’ın03 Mart 2020
İnce, İnce İsyan… ‘Kıvırmadan, mertçe cevap istiyorum’02 Mart 2020
Emekli Amiral Türker Ertürk: İktidar da bu işin içinde29 Şubat 2020
Suriye'den gelen acı haber yüreğimizi yaktı...28 Şubat 2020
Kılıçdaroğlu: Artık Hakimler ve Savcılar Alçak Kurulu diyebiliriz! 25 Şubat 2020
SGK'dan emekli maaşları hakkında açıklama yaptı25 Şubat 2020
Kılıçdaroğlu'nun avukatı "yer yerinden oynayacak" demişti...24 Şubat 2020
HDP’nin Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar24 Şubat 2020
Demirağ, “Tank Palet’ten sonra sıra ASELSAN da mı?”21 Şubat 2020
Osman Kavala’nın tahliyesini Silivri Cezaevi gerçekleştirmedi18 Şubat 2020
Gezi Parkı Davası'nda Karar; Kavala'ya Beraat 18 Şubat 2020
Kuzu Kuzu FETÖ'CÜ...? 17 Şubat 2020
Bayramiç madene karşı ayaklandı!16 Şubat 2020
Ata’mızın vasiyetine dokundurmayacağız...16 Şubat 2020
AKP’li Kurtulmuş vatan haini İskilipliyi övdü, Atatürk’ü hedef aldı!16 Şubat 2020
Koronavirüs Tanı Kiti Yurt Dışına da Satılacak 14 Şubat 2020
Bakalım Kuzu koşa koşa gidecek mi?13 Şubat 2020
Kuzu'nun Zindaşti'nin serbest bırakılması için harcadığı takdire şayan çaba13 Şubat 2020
(YTÜ) çocuk evliliğini savunan yobaza öğrencilerden tepki11 Şubat 2020
Kuzu’nun “FETÖ üyesi” Zindaşti’nin tahliyesinde parmağımı var!?10 Şubat 2020
‘Kötü kayarım bak’ dedi canlı yayın buz kesti! Yüzü Kızarmadı...01 Şubat 2020
Kızılay’da bu kez de cinsel istismar patlak verdi!01 Şubat 2020
Kızılay Başkanının Oğlu Kızılay’da Başkan Yardımcısı31 Ocak 2020
Kızılay Katakulli Yapmış, Müslüman işadamlarına para aktarmış29 Ocak 2020
KILIÇDAROĞLU’NDAN İSTANBUL ÜLTİMATOMU26 Ocak 2020
HDP: 'Acılar Hepimizin Acılarıdır'26 Ocak 2020
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Komünist Başkanı Ziyaret Etti 26 Ocak 2020
Belediyelerin Bazı Yetkilerinin TOKİ’ye Devredilmesine Şerh…23 Ocak 2020
İBB’ye Ulaşım Daire Başkanı Dayanmıyor, Gürsoy istifa etti!23 Ocak 2020
Rahşan Ecevit hayatını kaybetti17 Ocak 2020
İmamoğlu'ndan ÇED kararına tepki -"Hukuki yolları kullanacağım"17 Ocak 2020
Temelli’den, Soylu’ya "Sanat Senin Neyine, Sanata Laf Etmek Senin Ne Haddine"14 Ocak 2020
‘İBB’nin mülkleri yangından mal kaçırır gibi AKP’li belediyelere tahsis ediliyor’14 Ocak 2020
AKP'yi bitiren anket! İmamoğlu, Erdoğan'a fark attı13 Ocak 2020
Bir kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 408 liraya yükseldi13 Ocak 2020
İl Sağlık Müdürlüğünden Gericileşme Genelgesi05 Ocak 2020
İstanbul Havalimanı'nda rüzgar iniş ve kalkışlara izin vermiyor30 Aralık 2019
Süleymancılar tarikatına ait yurtta tecavüz26 Aralık 2019
DİSK: Kanal İstanbul’a 110 Milyar TL, İşçiye Günlük 10 TL Zam!26 Aralık 2019
İBB protokolden çekildi, 1 milyar liralık 37 arazisini kurtardı26 Aralık 2019
Doğal dengeleri bozacak Kanal İstanbul derhal iptal edilsin25 Aralık 2019
Kanal İstanbul bir ihanet projesi değil, bir cinayet projesidir25 Aralık 2019
Kanal İstanbul” İçin 10 Günlük Seferberlik 24 Aralık 2019
Kasım Ayı Asgari Geçim Sonuçları Açıklandı19 Aralık 2019
Barış Atay, "Kanal İstanbul için milyonlarca ağaç daha kesilecek" 19 Aralık 2019
EMEP: Metal işçilerine kölelik dayatılıyor17 Aralık 2019
Şeyha Moza Kanal İstanbul güzergahında arazi toplamış14 Aralık 2019
HDP'li 65 BELEDİYEDEN 28'İNE KAYYIM08 Aralık 2019
İmamoğlu: Benim Göksu'ya cevap vermeme gerek yok06 Aralık 2019
CHP'den kurultay genelgesi... Akrabalar aynı yönetime giremeyecek06 Aralık 2019
Selahattin Demirtaş'ın hapishanede bilinci kapandı!02 Aralık 2019
Kaftancıoğlu, “Gidici değil Geziciyim” 02 Aralık 2019
Kocaeli- HDP yöneticilerine operasyon düzenlendi26 Kasım 2019
Muharrem İnce: Saray’a buradan ekmek çıkmayacaktır26 Kasım 2019
Teslim Töre tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi26 Kasım 2019
İmamoğlu’ndan 'Saray’a giden CHP’li' iddiasıyla ilgili ilk açıklama24 Kasım 2019
Bizim mücadelemiz öğrencilerimiz, çocuklarımız içindir”24 Kasım 2019
İBB’nin yeni imar müdürü Ramazan Gülten oldu23 Kasım 2019
Rahmi Turan kaynağını Odatv'ye açıkladı23 Kasım 2019
Rahmi Turan'ın iddiası sonrası Muharrem İnce'den ilk tweet23 Kasım 2019
Erken seçim talebi gelirse, 'Hay hay' deriz21 Kasım 2019
Saray kapılarında CHP Genel Başkanlığı kovalayan Kim...?20 Kasım 2019
yıllık 3 bin 200 TL eğitim yardımı20 Kasım 2019
İmamoğlu’ndan, Bakana Devlet Adamı Terbiyesi Göndermesi16 Kasım 2019
Yerine kayyum atanan HDP'li belediye başkanı tutuklandı11 Kasım 2019
“Ahmet Özel. Beni Tehdit Etti…”06 Kasım 2019
Nuriye Gülmen Yeniden Gözaltına Alındı06 Kasım 2019
Eğitim Hakkı İçin Ataması Yapılmayan Öğretmenler 23 Kasım’da ANKARA’DA02 Kasım 2019
Ensar ve TÜRGEV, İBB’nin protokolleri iptal etmesini mahkemeye taşıdı01 Kasım 2019
Haydarpaşa ve Sirkeci ihalesini alan Avni Önder, bankamatik çalışanı çıktı...27 Ekim 2019
HDP’nin tutuklu başkanları Kayseri’ye sevk edildi27 Ekim 2019
Menzil şeyhi konuştu: Sağlık Bakanlığı’nı ele geçirdik27 Ekim 2019
İBB’den 29 Ekim sürprizi: 24 saat sınırsız internet!27 Ekim 2019
Temelli: Bu İktidardan Bu Ülke Kurtulmalıdır26 Ekim 2019
İnsanca Ücret, Vergide Adalet!25 Ekim 2019
Laik Türkiye’nin geldiği nokta: Cumhuriyet Bayramı resepsiyonlarında içki servisini yasakladı iddiası!25 Ekim 2019
Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden Garbis Altınoğlu, yaşamını yitirdi14 Ekim 2019
DSİP: Kuzey Suriye ve Türkiye’de barış hemen şimdi!10 Ekim 2019
İmamoğlu: Askerimizin yanındayım ama kafam rahat değil10 Ekim 2019
“Biz hala 10 Ekim’i yaşıyoruz”10 Ekim 2019
Tekin, Türkiye'yi zor günler bekliyor09 Ekim 2019
KESK. DİSK.TTB. TMMOB. DİSK EMEKLİ SEN zamları protesto etti...06 Ekim 2019
İBB'den İstanbul uyarısı:05 Ekim 2019
Hopalılardan elektrik zammı protestosu: “Maliyet artışı değil, şirket kurtarma zammıdır”04 Ekim 2019
Sırrı Süreyya Önder özgür04 Ekim 2019
"470 Toplanma Alan Belirlenmiş Kalan Alan Sayısı 7727 Eylül 2019
‘Ben Seni Uyarıyorum. Daha Büyük Bir Depremi Yapacağım.'27 Eylül 2019
Saray ödeneği ikiye katladı25 Eylül 2019
Son dakika… İstanbul’da korkutan deprem24 Eylül 2019
İstanbul’da su faturasındaki bir detay dikkatleri çekti.15 Eylül 2019
Maçoğlu, "Biz Sosyalistiz, CHP ise Sosyalist Değil..."14 Eylül 2019
Avukatı açıkladı: Selahattin Demirtaş her an özgür olabilir, şu anda bir engel kalmadı13 Eylül 2019
Yargıtay’dan, 7 eski Cumhuriyet çalışanı için salıverilme kararı12 Eylül 2019
Ekrem İmamoğlu'ndan Süleyman Soylu'ya jet kayyum ve Atatürk portresi yanıtı08 Eylül 2019
İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut'tan Yenikapı'daki israf sergisi hakkında açıklama08 Eylül 2019
"İstanbul ve Ankara için kayyım söz konusu değildir" 08 Eylül 2019
"Maden Ocakları Bizim Cehennem Çukurumuz" 07 Eylül 2019
İmamoğlu: En fazla susadığımız duygu, adalet duygusu04 Eylül 2019
İBB bir istifa daha: İETT müdürü istifa etti04 Eylül 2019
”BİZ YAZMIŞTIK…” Esenlere Faydası Olmayacak...29 Ağustos 2019
Mersin Kadın Platformu: “Emine Bulut’u öldüren düzen artık yerle bir olacaktır”24 Ağustos 2019
Mutlaka kayyum atanan belediyelerin geri alınacaktır dedi...24 Ağustos 2019
Mağdur Yıldırım’ın şirketleri - Çok Fakirmiş… 17 Ağustos 2019
Feyzioğlu Adli Yılı Atasının Değil Reisinin Huzurunda Karşılayacak 17 Ağustos 2019
Saray’da yapılacak adli yıl açılışı için İzmir Barosu’ndan flaş karar16 Ağustos 2019
TOKİ, Eli ile Atatürk Orman Çiftiliği Yağmalanıyor! 16 Ağustos 2019
Saraylı Bingöl Çok Marifetiymiş Yahu…14 Ağustos 2019
Kadıoğlu: İklim Değişikliği Tüm Dünyanın Meselesidir09 Ağustos 2019
Meral Akşener Kaz Dağları'ndan Erdoğan'a seslendi!08 Ağustos 2019
Maden Yağmasına Devam...08 Ağustos 2019
Binlerce Kişi Kaz Dağları'nda Yapılan Doğa Katliamına Tepki Gösterdi05 Ağustos 2019
Suruç Aileleri İnisiyatifi, ”AKP faşizmi yıkacağız. 33 düş yolcusu olup onları haykıracağız”04 Ağustos 2019
Devlet Bahçeli Erdoğan ile görüştü. Meral Akşener’den bomba yanıt01 Ağustos 2019
Burhan Kuzu ‘Lozan’ konusunda Çark Etti 31 Temmuz 2019
KESK, TİS için 4 koldan Ankara’ya yürüyecek27 Temmuz 2019
Fiziksel engelliler parkına cami planı iptal edildi!26 Temmuz 2019
“Onurlu barış için demokratik çözüm” diyen binler Diyarbakır’daydı23 Temmuz 2019
Unutulmaz İşçi Önderi Kemal Türkler’i Unutmadık… 22 Temmuz 2019
İBB iştiraklerinde beklenen istifalar geldi!18 Temmuz 2019
'Suruç katliamı'nın yıl dönümü öncesi Şanlıurfa Valiliği'nden etkinlik yasağı18 Temmuz 2019
Demirtaş: Beni Yunanistan'a bıraksanız yine gelirim, çünkü hesap sormam gerekiyor17 Temmuz 2019
KKTC'nin önerisine Rum tarafından ret- Bir Ecevit aranıyor!14 Temmuz 2019
Çanakkale Kirazlı’da çevre katliamı! 13 Temmuz 2019
İBB Meclisi İmamoğlu'nun borç yetkisini kısıtladı12 Temmuz 2019
KADEM, AKP kurumuymuş...12 Temmuz 2019
Srebrenitsa Katliamı'nın 24.Yıl Dönümü Bugün Anıldı!11 Temmuz 2019
İsmail Korkmaz Anıldı - Anne Emel Korkmaz'dan Yürek Dağlayan Ağıt10 Temmuz 2019
CHP’li Oran: Ne vaat ettiler, ne oldu? Tüm hedefler karavana çıktı!10 Temmuz 2019
İBB Meclis toplantısından sonra Deniz Zeyrek sordu: 10 Temmuz 2019
İBB Başkanı İmamoğlu’nu, Alaplı’lar Bağrına Bastı 07 Temmuz 2019
İYİ Partili Özdağ,DavutoğluTürkiye’ye En Büyük Zararı Vermiştir07 Temmuz 2019
Çiller, Demirel, Karamollaoğlu, Gazioğlu Sivas Katliamının Hesabını Vermedi...01 Temmuz 2019
Karadeniz’in devrimci çocuğu Kazım Koyuncu, 14 yıl önce bugün hayata veda etti...25 Haziran 2019
Derelerin Kardeşliği Platformu’ndan İmamoğlu’na destek açıklaması22 Haziran 2019
Bakan Pakdemirli, Trabzon Araklı'da yaşanan sel: Allah'ın işi 20 Haziran 2019
Al Birini Vur Ötekine15 Haziran 2019
"Has Parti'den AKP'ye geçerken hangi terör örgütüyle konuştun?" 15 Haziran 2019
​TRABZONDER “bu erdemliliği göstermeye tekrarından davet ediyoruz.”15 Haziran 2019
Çakıcı’dan AKP’lilere Ayar 11 Haziran 2019
AKP’nin ırkçı söylemi ters tepti: AKP’li başkan da isyan etti!07 Haziran 2019
İmamoğlu YSK'ya Trabzon’dan tepki koydu: "Bir avuç insan..."05 Haziran 2019

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH

www.7-24 ESENLER HABER haber.com - www7-24 esenler esenler.com ESENLER HABER haber esenler esenler haber