SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > GÜNCEL

Yiğit Aksakoğlu hakkında tahliye kararı verildi.
25 Haziran 2019
Gezi Parkı davasında yargılanan Yiğit Aksakoğlu hakkında tahliye kararaı verildi. Davanın kilit isimlerinden İş insanı Osman Kavala içinse mahkeme, tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Gezi Davası'nın ilk duruşmasında tutuklu sanıklar Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu ile tutuksuz sanıklar Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Hakan Altınay savunma yaptı.

30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden yargılamanın ikinci gününde ise Taksim Dayanışması’ndan avukat Can Atalay ve Şehir Plancısı Tayfun Kahraman, savunma yaptı. 

İddianamenin esas olarak toplumun en önemli olaylarını karalama örneklerinden biri olduğunu söyleyen Atalay, "Böylesine bir iddianame de savcılık bizile ilgili müebbet istiyor" dedi.

'SAVCILIĞIN ANAYASAL DÜZENDEN NE ANLADIĞINI BİZ ANLAYAMADIK'

Taksim Dayanışması'ndan Can Atalay, savunmasına şöyle devam etti:

"Sizin (heyet) dünkü yumuşak tavrınız, bu iddianamenin ağırlığını ortadan kaldırmıyor. Burada toplumsal hayata müdahale için yargının araçlaştırılmasını izliyoruz. Bunu Fethullahçı çetenin AKP ile nasıl yaptığını biliyorum. Karşı karşıya kaldığımız tehlikenin farkındayım.

İddianame esas olarak en onurlu toplumsal olaylarını karalama örneklerinden biridir. Bence bu, suç işleyen AKP-FETÖ suçunun en önemli kanıtlarından biridir. İddianame yamalı bohçadır. Savcılığın anayasal düzenden ne anladığını biz anlayamadık. 

Anayasanın 8. Maddesi o tarih itibariyle son derece maharetli yazılmış bir madde. İddianame, anayasal düzenin diğer unsurlarıyla ilgilenmediği gibi hükümetin yükümlülükleriyle de ilgilenmemiş ve hiçbir şey dememiştir. Anayasal düzenden bahsederken 25. maddeyi, 28. maddeyi 33. maddeyi konuşmayacak mıyız? Anayasanın 2. ve 5. Maddesini konuşmayacak mıyız? Anayasanın maddesinin 26. Maddesini konuşmayacak mıyız? Anayasanın 33. maddesini, 34. Maddesini konuşmayacak mıyız? Anayasal düzenden bahsederken bu maddelerden konuşmayacak mıyız? Anayasanın 54. Maddenin bahsetmeyecek miyiz?

Anayasal düzenden bahsedeceksek, herkesin düşünce ve kanaatlerini yayma özgürlüğünü, örgütlenme özgürlüğünü konuşmayacak mıyız? Gezi direnişinin ortaya çıkmasına vesile olan en önemli bahislerden birisi olan sosyal güvence hakkından bahsetmeyecek miyiz? Anayasanın 60 maddesinden bahsetmeyecek miyiz? Mücella Yapıcı açısından kültür varlıklarını korumakla geçmiştir. Sendika kurma hakkı, sosyal haklar tamamıyla tavsiye edilmiştir. Sıradan vatandaşın hakkından bahsetmeden anayasal haklardan bahsetmek mümkün değildir."

'ORADA BULUNAN İNSANLARA TAARUZ EDEN POLİSLERDEN BAHSEDEN YOK'

Böylesine bir iddianame de savcılık bizile ilgili müebbet istiyor. Kendi tezinde cebir ve şiddet o kadar az ki türkiyenin dört bir tarafında kırılan camın öldürülen hayvanların cezasını bize kesmeye çalışıyor. 312. Maddeden beraat etsek bile bu nedenlerle 30-40 yıl ceza almamız isteniyor. 

27 Mayıs 2013’te 2911 sayılı yasanın unsurları oluşmamıştır. Neden biliyor musunuz, çünkü yapmak istedikleri inşaat kaçak. Bizim itiraz ettiğimiz proje kaçaktır. İmar planı iptal edilmiştir. Yayalaştırma projesi dedikleri projede şirketin çalışanlarını memur haline getirip ağaçları kökünden söktüler. Mücella Yapıcı’ya saldıran o polis kimdi? O polisler kimdi? O polisler bugün nerede? Kimliği belli olmayan 50 erkek kimdi? İnsanlar buna itiraz etti. Kimlikleri belli değildi. Orada bulunan insanlara taaruz eden polisler ortada yok. Bunlardan bahseden yok. 

Kusuruma bakmayın ama bana biri kıymetlendirme diye bir ifade gösterin. Savcılığın kıymetlendirme hakkı yoktur. Savcı bugün isterse ara kararda bunu açıklayabilir. Yeniden kıymetlendirme kabul edilebilir bir usul değildir. Ağırlaştırılmış müebbet isteyen bir savcı, hukuk fakültesi mezunuysa TMK7/2'nin unsurları oluşmamışken bize, Taksim Dayanışma'na ağırlaştırılmış müebbet isteyemez.İddianamede bir tane TMK7/e oluşmuştur diyebilir misiniz? Diyemezsiniz. Tek bir örnek gösteremezsiniz.

Bu kadar önemli bir toplumsal olayda onurla görevini yapmış olan, kuvvetle sözlerini söylemiş insanlara sizinle ilgili soruşturma 2013 yılında başladı diyor. 27 Mayıs gecesi başlayan ve başka bir krize dönüşen o mesele bizimle ilgili başka bir soruşturma açılmadığını kimse bize söyleyemez. Bize 15 Haziran’a kadar soruşturma açılmadığını kimse inandıramaz. Bu soruşturmada bir acayiplik var. Gezi öyle bir şey ki altı yıl geçti, eşitliğe özgürlüğe adalete olan özlemini ifade eder. İnsanların aşağıda barışma istediğinin bir göstergesi. Bu iddianame altı yıldır hiç bir şekilde karalanamamış bir toplumsal hareketi uluslararası bir komplo olarak göstermek isteyen AKP-Fethullahçı ortaklığının bir ürünüdür. Karalama çabasıdır. Kavala üzerinden bizi karalamaya çalışıyor. Bu rapor kim tarafından kim tarafından hazırlanıyor? Altında imza yok. 

'İDDİANAME FETULAHÇI ÇETE İLE AKP İŞBİRLİĞİYLE HAZIRLANMIŞ BİR RAPORDUR'

Bu dosyadaki ilk işlem İstanbul'da başlamıyor. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı 1. Sınıf Emniyet Müdürü Mehmet Yeşilkaya’nın İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yazdığı 15 Haziran 2013’te “Gezi Parkı Olayları” konulu bir yazı yazıyor.  Yazı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Nazmi Ardıç tarafından karşılanıyor. Bu Fethullahçı çetenin en örgütlü olduğu iki yerden biri. İddianamenin özeti, imzasız Fethullahçı çete ve AKP işbirliği ile hazırlanmış bir rapordur.

Gezi direnişini anlayamadığınız, anlamazdan geldiğiniz gibi, tıpkı AKP ve Fethullahçı çete gibi Taksim Dayanışması'nı da anlayamazdınız.

Taksim Dayanışması bir bütündür. Ben anayasal düzeni beğenmeyebilirim, eşitlikçi özgürlükçü bir anayasal düzen isteyebilirim. Ama mevcut anayasal düzen, Şehir Plancıları Odası neyse Beyoğlu Belediyesi de odur, diyor. Bu anayasal kuruluşların itirazları, devlet yönetimine katılma biçimleri suçlulaştırılamaz.

Taksim Dayanışması, afet toplanma alanını savunmuştur. Taksim Dayanışması budur. Savcılık bizimle değil Gezi direnişiyle ilgileniyor. Savcılık bağlı olduğu bakanlığın kullandığı fonu suç haline getiriyor, söyleyelim fon almak ve vermek suç değildir. Bunun üzerinden Gezi’yi karalamaya çalışıyor ve emperyalizmle alakalıdır demeye getiriyor. Söylüyorum bu fondan tek bir kuruş Taksim Dayanışması’na geçmedi. Ne benim ne Mücella Yapıcı ve ne de Tayfun Kahraman’ın cebine girdi. 

Mimarlar Odası fon almaz ve kullanamaz. Adalet Bakanlığı fon alırken, buradaki insanlara fon kullandığı iddiasıyla suçlamada bulunuyor. Neden bunları araştırmıyor? Gezi direnişinde sokağa çıkan milyonlarca insanı dışarıdan fonlanan, finanse edilen garibanlar olarak göstermek kimsenin haddine değildir. Gezi’nin böyle kirletilmesini reddediyoruz. 

'GEZİYİ FİNANSE ETMEK NE KAVALA'NIN NE TAYFUN'UN, NE MÜCELLA'NU-IN NE DE BENİM HADDİM DEĞİL'

Kuzey Ormanları’na AKM’ye sahip çıkışımız suç mudur? AKM yıkılmaya çalışılırken fotoğraf çekmemize izin vermediler. Sonra Gezi direnişi sırasında içine girip insanların çektiği fotoğraflarla suç duyurusunda bulunduk, tek birinden mi sonuç çıkmaz?  İmza toplayarak itiraz ederek dilekçeyle devlet yönetimine katılmaya çalışıyoruz. Ben yediğim en güzel börekleri Gezi’de, en güzel dolmaları Gezi’de yedim. Savcılık Kavala’nın fon verdiğinden bahsetmezsin boşuna. Gezi’yi finanse etmek ne Tayfun’un ne de Mücella ne de benim haddim değildir. Kimse kusura bakmasın.

Savcılığa teşekkür ederim bizi bu kadar mahir gördüğü için. İştirakçısı olmaktan mutluyum. 28'inde taşeron işçi ve kollukla üzerimize saldıran, 30'undaki şafak baskınında, 31 Mayıs -31 Mayıs'tan ölü çıkmaması şanstır. 31 Mayıs akşamı itibariyle her bir kent yurttaşı kent meydanına itiraza geldi. Türkiye tarihinde bu kadar farklı toplumsal kesimin yan yana gelip kardeşleştiği başka bir örnek yoktur.

Taksim Gezi'si, kent merkezindeki son yeşil kamusal alan, afet sonrası toplanma alanı, tek boş alan, kent merkezinde farklı sınıfların karşılaşmasını mümkün kılan, evsizlere ev alan, canınız sıkıldığında para harcamaksızın vakit geçirebileceğiniz bir alan. Bu meta dışındaki alanın betonlaşmasına, sermaye düzenine tabi kırılmasına bir reddiyedir Gezi. Gezi direnişi, bu ağacı kesmek isteyenlere No Pasaran' (Geçit yok) çizgisi çekmiştir.

'GEZİ FAYININ KIRILMASINA BİZ DEĞİL SEBEP OLANLAR BELLİDİR'

Hükümet istifa demek suç mudur? Hükümet istifa sloganı meşru mudur? Diye sorarsanız, bir yurttaşın anayasal hakkı kadar, anasının sütü gibi helaldir.

1999 depreminde deprem dayanışması kurduğumuzda kimse bize anayasal düzeni yıkıyorsunuz diye bir suçlama yöneltmedi. Gezi fayın kırılmasına biz değil, sebep olanlar bellidir. Toplumsal bir fay hattı kırılmış, biz dayanışma gösteriyoruz. Buna ağırlaştırılmış müebbet mi istiyorsunuz? 

Çok isim not aldım. Türkiye'de avukatlık böyle bir şey.

Türkiye'deki avukatlık geleneğimiz, Türkiye'nin yüz aklarından biridir. Tahir Elçi, 4 ayaklı minareye zarar vermeyin derken bir kurşunla öldürülmüştür. Türkiye'de tüm toplumsal mücadelelerde avukatlığın özel bir konumu olmuştur. Benim kendime ait gördüğüm avukatlık geleneği budur.

Biz para kazanmak için değil doğru bildiğimizi yapmak, toplumsal mücadelelere katkıda bulunmak için avukatlık yapıyoruz. 1908’in o sloganı gibi, istibdatın karşısına dikilen milyonlar gibi: eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve adalet.

 Mimarlar Odası avukatı olarak yaptığım işlerin bir bölümünü almış savcı. Ben sayayım:

2004'te 'NATO hukuka karşıdır, biz de NATO'ya karşı avukatlarız' dedik. Duruşma kapısında linç edilen aydınlarımızın, üstlerine gaz boşaltılan halkın yanında olmaya çalıştık.

2009'da IMF'nin toplantısının İstanbul'da yapılmasını istemedik. Emperyalizm suçlaması var ya, ondan diyorum. O dönemde tüm hakları ihlal edilen vatandaşların avukatlığını yaptık.Meselenin muhatabı olmamasına rağmen, kendisini muhatap haline getirmiş bir hükümete, seçilmiş olması hukuka aykırı, anayasaya aykırı davranma, hukuku bir araç haline getirme, insanlığın yüzyıllar içinde elde ettiği kazanımları çiğneme hakkı vermez. Hukuk konserve açacağı değildir! Gezi direnişini Taksim Dayanışması'na sıkıştırmak mümkün mü? Değil! Taksim Dayanışması hiçbir şiddet çağrısı yapmadan tercümanlık vazifesi yaptı. Fakat milyonlarca insanın sokağa çıktığı hali Taksim Dayanışması'na sıkıştıramayız, Taksim Dayanışması'nın gerçekliği bu değil.

'FETULAHÇILARLA DA EMPERYALİSTLERLE DE İŞ TUTANLAR BELLİDİR'

Ben Ocak 2014'ten beri bizim hakkımızda gözaltı kararı çıkarma planları olduğunu biliyorum. 16 Temmuz'da İBB'nin kararın durdurulduğuna dair bize tebliğ yok dediği yazısı var. Kadir Topbaş neden görevden alınmadı bilmem ama Fethullahçılarla da emperyalistlerle de iş tutanlar bellidir ve bizimle bunun bir alakası yoktur. Yiğit Aksakoğlu'nun fotoğrafını görmeden kim olduğunu hatırlamadık mesela. Ben Kavala'yı tanırım. Herkes gibi basından tanırım. Konuşmamızda bir tek para pul meselesi yok ki mahkeme kararıyla dinlenmiş bir sürü telefon görüşmesi var. Ben 2013 haziranı itibariyle Mısır'da şeriatçı Mursi ile darbeci Sisi arasında tercih yapmak zorunda mıyım? Mısır'da da Tunus'ta da ne şeriatçılardan ne darbecilerden yana değiliz. 

 'GEZİ BU MEMLEKETİN EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE ADALET UMUDUDUR'

Biz üçüncü tarafız: demokrasiden, eşitlikten tarafız. Parktaki pankartta yazdığı gibi, mahalleme, meydanıma, ağacıma, suyuma, toprağıma, evime, tohumuma, ormanıma, köyüme, kentime, bedenime dokunma. Ben sıradan bir vatandaş olarak, emeği ile geçinen bir yurttaş olarak kendi kaderime karar vermek istiyorum. Haklardan bahsetmeden kurallardan bahseden hukuk düzenine itiraz ediyorum. Türkiye'de hangi dili konuşuyor konuşsunlar, hangi inancı yaşıyor olsalar da, hangi görüşten olasalar da bu kadar kardeşleştiği başka bir pratik yaşamadık. Gezi'nin bu kadar güzel anımsanmasının sebebi budur. Gezi, insanın kendi kaderini eline alma iradesi, kararlılığıdır. Gezi, bu ülkenin Ortadoğu'nun karanlıktan çıkacağını ihtimalidir. Gezi, bu memleketin eşitlik, özgürlük ve adalet umududur.

TAYFUN KAHRAMAN: EYLEMLERDEN SONRA ÇALIŞTIĞIM KÜLTÜR BAKANLIĞI İLE ARAMIZA KARA KEDİ GİRDİ

Taksim Dayanışması'ndan Can Atalay'ın savunmasının ardından savunmasını yapan Şehir Plancısı Tayfun Kahraman, Gezi eylemlerinden önce Kültür Bakanlığı'nda çalıştığını hatırlatarak 'Eylemlerden sonra aramıza kara kedi girdi' dedi.

Savunmasına mesleki kariyeri ve kent için mücadelesini anlatarak başlayan Tayfun Kahraman, şöyle devam etti:

Ben 2000'li yıllarda şehir plancısı olarak göreve başladım. İlk yaptığım iş meslek odasına kayıt olmaktı. Meslek etiğini korumak adına iş  yapacaksam meslek odasına üye olmalıydım. 2010 yılında Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı seçildim. Görevime devam ediyorum.

İddianamede yer alan Kültür ve Tabiat Kanunu'nu en iyi bilenlerdenim. Gezi eylemlerinden önce Kültür Bakanlığı'nda çalışıyordum. Eylemlerden sonra aramıza kara kedi girdi. Şimdi Mimar Sinan Üniversitesi’ndeyim. Bugün iddianamede yer alan Kültür ve Tabiat Varlıkları kanuna muhalefet suçunu en iyi bilenlerden biriyim. Çünkü Kültür ve Turizm Uzmanı olarak 5 yıl boyunca Kültür Bakanlığı'nda çalıştım.

Gezi nedeniyle Kültür Bakanlığı ile aramıza kara kedi girince ayrılmak zorunda kaldım. Mimar Sinan'da öğretim görevlisi olarak göreve başladım. Kent yönetimi ve şehir planlama tekniği üzerine öğrenci arkadaşlara birikimimi aktarmaya çalışıyorum. Öğrenci arkadaşlarımın bir kısmı burada ama hocaları meslek nedeniyle bu kürsü olduğundan onların nasıl bir cesaretle mesleğe atılacağını herkese sormak istiyorum.

'GEZİ ASLINDA TOPLUMUN VİCDANININ HAREKETİDİR'

İddianamede konu Gezi Parkı projesinin hukuki talebiyle başlayan ve bir araya gelen kurumların oluşturduğu, Taksim Dayanışması’ndaki TMMOB ve Şehir Plancıları Şubesi'ndeki görevlerimde bu süreçte yer aldım. Bir meslek insanı olarak Gezi Parkı ve Taksim Dayanışması nedir? Meslek odası yöneticisi olarak kent merkezinin son yeşil alanlarından birindeki ortaya çıkması muhtemel tahribata karşı süreç başlattık. Son yeşil alanlardan birinin yapılaşmaya karşı çabamız İBB tarafından gözardı edildi. Bu projeden vazgeçmeyip imar planları askıya çıkarıldı.

İdarenin nasıl katılımcı yöntem izlemediğini, bu nedenle bizlerin sadece hukuk yollarını ve davayı kullanarak katılım mekanizmasını çalıştırabildiğimiz alanda bizi görmezden gelmeye devam ettiği için de Gezi oldu. Gezi’de öngöremediğimiz bir şey oldu. Gezi toplumun vicdanı haline geldi. Toplumun vicdanı bazı yerlerde kabarıyordu, 1 Mayıs, Tekel, Emek Sineması, kürtaj gibi...

Fakat bizlerin orada gördüğü şiddet ve Taksim'in özellikle siyasal simge olma özelliğini de eklerseniz polis şiddetiyle birleşince Gezi ortaya çıktı.

Gezi aslında toplumun vicdanının hareketidir! Gezi, orada parkını yeşilini korumak isteyen, kent mücadelesi vermek isteyenlerin gördüğü ve Gezi, FETÖ’cülerin yaptığı kesin olan polis şiddetine karşı bir direniştir.

Bu süreçte pek çok dava açıldı. Semt sakinlerinden meslek uzamanları sivil toplumla beraber Taksim ve Gezi Parkı'na sahip çıkılmaya çalışıldı. Taksim Dayanışmasıyla birlikte Haydarpaşa gibi dayanışmalarla bu projelere karşı tutumumuz devam etti.

Kuzey Ormanları gibi bizler dışında semt sakinlerinin de katılımıyla pek çok dayanışma kuruldu.

Taksim Dayanışması 29.02.2012 de deklerasyonla kuruldu.Taksim Dayanışması'nın o dönemki bileşenleriyle birlikte bir dayanışma ve halkı bilgilendirme faaliyeti başlatılıyor. İddianamenin komikliği 50 kişi sadece çadırlarda kalıyordu ve 50 kişi üzerinden hükümeti devirmeye varacak kadar büyük bir organizasyon halinde olduğumuzu söylüyor.

Toplum vicdanını birden bire harekete geçirmek kolay değil ama böylesi 5 benzemezi bir araya getirip organize edebilecek bir yapı da dünyada yok. 5-6 kişiyle yapılan itirazlar 10 milyon insanı sokağa dökebilecek duruma 1 ayda mı gelmiştir? Savcılığın bizi bu kadar mahir görmesini anlamak mümkün değil.

Bizler, anayasayla tanımlanan TMMOB meslek örgütü olan şehir plancısı odası ve diğer meslek odalarıyla kamu adına takip ettiğimiz hukuki süreçlerden bir tanesini o gün gerçekleştirdik. O da 1/5000 koruma amaçlı uygulama alanının tadilatına karşı olmaktı. İtiraz konusu planlara karşı kamu adına hukuki mücadele sürdürüp kamu yararına kentleşmenin mümkün olduğunun altı çizilmeye çalışıldı. Taksim Dayanışması da bu amaçla oluşmuş yapılardan biridir.

'GEZİ, YAŞANAN OLAYLARLA BİRLİKTE KENDİLİĞİNDEN OLUŞMUŞTUR'

Gezi'yi büyüten unsur destek çağrıları değil, dönemin hükümetin gerilimi yatıştırmaktan uzak açıklamaları olmuştur. Gezi Parkı yaşanan olaylarla birlikte kendiliğinden oluşmuştur. 

Bilinçli bir kurgu değildir. 10 milyon insana ne para yeter ne de organizasyon, iddianame başarısız bir senaryodur. Kusura bakmayın ama hiçbir senarist böyle bir protesto yazamaz. Taksim Dayanışması aracılığıyla hükümete yönelik altı talep vardır. Bu talepler son derece barışçı, makul ve olayları sonlandırıcı niteliktedir. Ancak kabul edilmemiştir. 

O dönem siyasilerin açıklamasının ardından sonradan FETÖ üyesi olduğunu öğreneceğimiz polisin olayları tırmandırması hükümet tarafından soruşturulmak yerine kahramanlık destanı olarak adlandırılmıştır. Taksim Dayanışması tarafından yapılan açıklamalar demokratik hak talepleri, toplumsal sağ duyuya sahip açıklamalardır. Bu taleplerle ilgili darbeye teşebbüs suçlaması geliştirmek akıl dışıdır.

Bu süreçte Taksim Dayanışması bileşenleri olarak kamu malına zarar verilmesinde bir dahlimiz olmamıştır. Kimlerin gerçekleştirdiği de bulunmamıştır. Polisin müdahale etmesi Türkiye Barolar Birliği'nin o dönemde hazırladığı raporda bu provokasyon anlatılmıştır.

'KENDİNİ DÖVDÜREREK HÜKÜMET DEVİRMEYE ÇALIŞANLARIN DÜNYADAKİ TEK ÖRNEĞİ BİZİZ'

11 sayfalık analiz raporunda ne Taksim Dayanışma'nın ne de benim bahsim geçiyor. Hiçbir somut delile dayanmayan suçlamaları reddediyorum. İddianamede öne sürüldüğü gibi FETÖ mensuplarının orantısız güç kullanarak olayları büyüttüğü söylüyor ancak emri ben verdim diyen siyasilerden bahsetmiyor. Sadece kendi kendini dövdürerek hükümet devirmeye çalışanların dünyadaki tek örneği sanırım biziz.

İddianamenin ne kadar özensiz ve ciddiyetsiz olduğunu, Gezi parkını korumuya çalıştığımızı anlatmaya çalıştım. Bu iddianame Gezi'yi anlatmamaktadır. Gezi anti-emperyalisttir. Gezi, temsil eksikliği hissedenlerin tepkisidir. Gezi barışma, kucaklaşmadır. Gezi’den korkmayın. Geziden korkulacak bir şey yoktur."

MİNE ÖZERDEN: BÜTÜN SUÇLAMALARI REDDEDİYOR, BERAATİMİ TALEP EDİYORUM

Taksim Dayanışması'ndan Şehir Plancısı Tayfun kahraman'ın savunmasının ardından söz alan akademisyen Mine Özerden savunmasına başladı:

"Biz de hak temelli çalışan Taksim Dayanışması’nın paydaşlarından biriydik. Yayalaştırma projesine karşı gönüllü bir hak savunucusu olarak yapabileceğim her işe koşmaya başladım. 'Daha iyi bir Taksim, daha iyi bir proje, daha iyi bir gelecek istiyoruz' diye yola çıktık. 'Otoriter bir anlayışla tepeden bir proje istemiyoruz' diye devam ettik."

"Rant uğruna şehir betona dönmesin diye sürdürdük mücadelemizi. Taksim’in her kesimden insanın ifade alanı olmaya devam etmesi için çalıştım. Taksim birkaç rantçının değil, en çok emekçinin taraftarın, çocuğun, gencin, marjinalin, kedinin köpeğin, kuşun meydanı. Her kesimden insanın birbirine değmese de yaşayabildiği bir mekân Taksim. Bu nedenle topçu kışlasının yapılmasını elbette istemiyorduk.

Gezi onurlu ve toplumsal bir olaydır. Buradaki 16 kişinin omuzuna yüklenemeyecek kadar büyük bir harekettir. İddianamedeki diğer tapelere bakıldığında kentsel dönüşümle ilgili panel olduğu açıktır. Örneğin Yiğit Ekmekçi ile yaptığım konuşma Gezi ile ilgili değildir. Ancak o konuşmada sırf kaos sözcüğü geçtiği için bu kelime sanki Gezi ile ilgiliymiş iddianameye böyle girmiştir" diyen Mine Özerden, İddianamedeki suçlamaları reddederek beraatini talep etti.

YİĞİT ALİ EKMEKÇİ: GEZİ GİBİ KARIŞIK TOPLUMSAL BİR OLAYI ORGANİZE ETMEDİM

Akademisyen Mine Özerden'in ardından savunmasını yapan Aziz Nesin Vakfı yöneticisi ve Anadolu Kültür A.Ş.’nin yönetim kurulu üyesi Yiğit Ali Ekmekçi, Gezi eylemlerinde gençlere yapılan şiddete karşı çıktığını ama Gezi gibi karışık toplumsal bir olayı organize etmediğini söyledi. Anayasanın ve Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara aykırı olmayan ve hiçbir suç içermeyen görüşemelerin suç olarak kabul edilmesini reddeden Ekmekçi, yöneltilen suçlamaları reddederek beraatini talep etti.

"12 Eylül’de üniversitelerden uzaklaştırılan akademisyenleri yeniden akademiye çağıranlardan biriyim. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanamadığı ülkemizde imam hatiplere dönük kat sayısı uygulamasına karşı çıktım. Aziz Nesin Vakfı yönetiminde görev yapıyorum. Anadolu Kültür A.Ş.’nin 2012 yılından beri yönetim kurulu üyesiyim. Gezi Parkı her zaman hayatımın bir parçası olmuştur. Gençlere yapılan şiddete karşı çıktım. Yanlış buldum. Gezi gibi karışık toplumsal bir olayı organize etmedim, finanse etmedim. Onunla ilgili hiçbir toplantıya katılmadım. Bu iddianamede yer alan 12 kişiyle hiç tanışmadım. Çiğdem Mater ile iki kez konuştum. Mine Özerden ile 85 kez görüştüm. 37 yıllık arkadaşım ile Osman Kavala ile birçok kez görüştüm. Bu görüşmelerden nasıl bir sonuç çıkarıldığını ve bunların iddianameye nasıl girdiğine anlam veremedim. İddianamede yer alan görüşmelerden bir tanesi yönetim kurulusu olduğum Aziz Nesin Vakfı’na yapılacak bağışla ilgili Ali Nesin ile yaptığım görüşmedir. Anayasanın ve Türkiye’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara aykırı olmayan ve hiçbir suç içermeyen görüşemelerin suç olarak kabul edilmesini reddediyor, bana yöneltilen suçlamaları kendime zul sayıyor, bütün suçlamaları reddediyor ve beraatimi talep ediyorum."

BAYRAKTAR: CEBİR VE ŞİDDET YOK

Duruşma savunmaların ardından tutuklu yargılanan Osman Kavala'nın avukatı Köksal Bayraktar'ın beyanlarıyla devam etti.

İlk kez söz Dr. Köksal Bayraktar şunları söyledi:

"Biz burada iddianame ve TCK'daki hükümeti karşı suçlarlar ilgili yargılanıyoruz. TCK'nın 312. maddesinde düzenlenen bu suçta önemli bir unsur vardır. Bu unsur Gezi eylemlerinde yoktur. Bu unsur cebir ve şiddet unsurudur. Önemli olan maddi cebirdir. Maddi cebirle ilgili Bakanlar Kurulu'nun üyelerinden birini rehin almak, Bakanlar Kurulu toplantısını cebir ve şiddetle engellemek gibi eylemleri sıralayabiliriz. Yani hükümetin görevini ifa edemeyeceğini belirten somut örneklerdir bunlar. 

İddianameyi düzenleyen savcı 198 adet Gezi olaylarında meydana gelen olayları şiddetsiz eylem olarak niteliyor. Yani savcılık, gezi olaylarında meydana gelen olayları şiddetsiz olay olarak nitelemektedir. Madem böyle nasıl oluyor da 198 eylemde cebir ve şiddeti nasıl çıkarıyor. İddianame, "şiddet yok" diyor. O zaman TCK'nin 312. maddesinin içine nasıl gireceğiz?  İstifa çağrısı, hükümeti eleştirme, hükümet aleyhine yayın ve gösteri yapmak TCK'nin 312. maddesine girmez. İddia makamı "bu eylemlerin bir aşamaya kadar başarılı olduğu, eylemlerin amacının AKP hükümetini ve Erdoğan'ı yıpratmak olduğu anlaşılıyor" diyor. Bu tamamen yanlıştır. Hiçbir zaman iddianamede 312. maddeyi ihlal edici bir fiil yoktur. Eğer 21. yüzyıldaki bir ceza yargılamasından bahsediyorsak sebebi ortaya koymak zorundayız, delilleri ortaya koymak zorundayız. Bu iddianamede bir plan yok, şiddeti meydana getirecek bir belge yok. Olmayan bir şeyi nasıl suç  olarak ortaya koyarız?

Herhangi bir hareketin bir icra hareketi olarak lütfen derslerden hatırlayın kronolojik bir sıralama olmalı. Kronolojik yakınlık nerede? Olmayan şeyden nasıl suça gideriz? Bu iddianameyi başından sonuna kadar okuyun. Silah, dinamit, silahlı topluluk, manevra gibi tabirler var mı yok mu bakın, olmadığını göreceksiniz. O zaman nasıl 312. maddeden suçlama yaparsınız? Biri Silivri meydanında bu hükümeti devireceğim derse yargılanmaz, akıl hastanesine yollanır.

Gezi olaylarıyla mı Türkiye'de hükümet yıkılacak. Düşünürseniz bu fobi olur. İnsanlar rahat konuşamazsa, parklarda diledikleri gibi gezemez, gösteri yapamazsa hakları gece gündüz ihlal ediliyor demektir. Eğer Gezi olayları hükümeti düşürmeye elverişli olsaydı, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bizzat parka gelip, parktakilerle konuşup "mesaj alınmıştır" der miydi? Cebir olan ortamda bu olur muydu? Eğer öyle olsaydı dönemin başbakanı Kuzey Afrika'da seyahate çıkar mıydı? İddia makamı diyor ki "suç işleme iradeleri ortaya çıkmıştır.” 

Lütfen suç işleme iradesini Gezi’de dolaşmak, poğaça götürmek ya da alkış tutmak olarak anlamayın. Buradaki irade Ankara'daki bakanlar kurulunu zorla devirme iradesidir. Öyleyse neden bu insanlar 7 sene sonra yargılanıyor. İçimizde düşünce özgürlüğüne emek vermiş üstatlarımız var. Sınırlılıktan sınırsızlığa geçilmiştir. Lütfen kavramlar soyut olarak ele almayın. Düşünce özgürlüğü sınırsızsa, TR'de dernek kurmak özgürlüğü de sınırsızdır. Toplanma özgürlüğü de sınırsızdır. Toplanma özgürlüğü düşünce özgürlüğünün devamıdır. Düşünce özgürlüğü sınırsız olup toplanma sınırlı olmaz. maddeyle ilgili cebir ve şiddetin olmadığı, hareketlerin elverişlilik ilkesine dahil olmadığına beyan ettik İddia makamı diyor ki, 312/2 de "bu suça bağlı olarak işlenen suçlardan dolayı bu iddianameye dahil olan sanıklar…"  kedinin köpeğin öldürülmesi, otomobilin camının kırılması... Okurken mizah yazısı mı okuyorum dedim. Tüm bunlar 312/1 i işlemek için meydana getirilen suçlar mı?

Hükümet ortadan kalkmadı. Görevini yapamaz hale gelmedi. O halde biz tarihe karışan bir olayı 7 yıl sonra yargılıyoruz. 7 yıl sonra 7 yıl önce işlenmiş bir fiilden yargılanmaya kalkmak teknik hukuk açısından farz edilen suçu yargılamak demektir. 

Müvekkilim Kavala 18 Ekim 2017'de gözaltına alındı. İddianamede var. Ama iddianamede olmayan şey 16 iddianamenin yazılmasını bekledi. 16 ay boyunca "benim suçum nedir" diye parmaklıklar ardında bekledi. Bu kişilerin adil yargılanma, belgelere ulaşma, masumiyet hakkını ihlal eden bir durumdur. 1 yıl 4 ay boyunca müdafiileri olarak 20 defa müracat ettik ama taleplerimiz reddedildi. Sonra nihayet 4 ay sonra huzurunuz çıkabildik. Yani Kavala gözatına alındıktan 20 ay sonra AİHM'in son kararı çıktı. TR'deki örgütlerden biriyle ilgili olarak bize çok benzeyen bir olay var. İlgili olayla ilgili şahıs 15 ay iddianamenin yazılmasını beklemiş. Biz 16 ay bekledik. İlgili kararda AİHM'de ilgili kişiler 18 ay sonra mahkemeye çıkabilmişler, biz 20 ay sonra çıkabildik. Bu AİHM ve AİHS'i ihlaldir. Bu durumdaki kişinin artık özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz. Bu nedenle müvekkilimin tahliyesini arz ve talep ediyorum."

SAVCI 'TUTUKLULUK'  İSTEDİ

Avukat Bayraktar'ın ardından Yiğit Aksakoğlu'nun avukatı Turgut Kazan beyanda bulundu. Avukatların beyanlarının ardından savcı mütalaasını vererek Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu'nun "üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti" dikkate alınarak tutuklu hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. 

Mahkeme heyeti karar vermek için duruşmaya yarım saat ara verdi.

KAVALA'YA TAHLİYE YOK

Aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, yakalama kararı bulunan sanıklar hakkında yakalama kararlarının devamına, tutuklu Yiğit Aksakoğlu'nun ise tahliyesine hükmetti. Aksakoğlu için yurtdışı yasağı konuldu ve adli kontrol şartı getirildi. Karar oy çokluğu ile alındı.

Osman Kavala'nın ise tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, hakkında yakalama kararı bulunan sanıklar için çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine hükmetti.

Tutuksuz sanıklar Çiğdem Mater ve Mine Özerden hakkındaki adli kontrolün devamına da karar verildi. 

Bir sonraki duruşma 18-19 Temmuz 2019 tarihine ertelendi.

OSMAN KAVALA VE YİĞİT AKSAKLIOĞLU TUTUKLU14 KİŞİ TUTUKSUZ YARGILANIYOR

Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu'nun tutuklu yargılandığı davada Memet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz Handan, Meltem Arıkan Hanzade ve Hikmet Germiyanoğlu hakkında yakalama kararı var.

 1. Osman Kavala
 2. Ali Hakan Altınay
 3. Ayşe Mücella Yapıcı
 4. Ayşe Pınar Alabora
 5. Can Dündar
 6. Çiğdem Mater Utku
 7. Gökçe Yılmaz
 8. Handan Meltem Arıkan
 9. Hanzade Hikmet Germiyanoğlu  
 10. İnanç Ekmekci  
 11. Memet Ali Alabora
 12. Mine Özerden
 13. Şerafettin Can Atalay
 14. Tayfun Kahraman
 15. Yiğit Aksakoğlu
 16. Yiğit Ali Ekmekçi


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
İstanbul’da su faturasındaki bir detay dikkatleri çekti.15 Eylül 2019
Maçoğlu, "Biz Sosyalistiz, CHP ise Sosyalist Değil..."14 Eylül 2019
Avukatı açıkladı: Selahattin Demirtaş her an özgür olabilir, şu anda bir engel kalmadı13 Eylül 2019
Yargıtay’dan, 7 eski Cumhuriyet çalışanı için salıverilme kararı12 Eylül 2019
Ekrem İmamoğlu'ndan Süleyman Soylu'ya jet kayyum ve Atatürk portresi yanıtı08 Eylül 2019
İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut'tan Yenikapı'daki israf sergisi hakkında açıklama08 Eylül 2019
"İstanbul ve Ankara için kayyım söz konusu değildir" 08 Eylül 2019
"Maden Ocakları Bizim Cehennem Çukurumuz" 07 Eylül 2019
İmamoğlu: En fazla susadığımız duygu, adalet duygusu04 Eylül 2019
İBB bir istifa daha: İETT müdürü istifa etti04 Eylül 2019
”BİZ YAZMIŞTIK…” Esenlere Faydası Olmayacak...29 Ağustos 2019
Mersin Kadın Platformu: “Emine Bulut’u öldüren düzen artık yerle bir olacaktır”24 Ağustos 2019
Mutlaka kayyum atanan belediyelerin geri alınacaktır dedi...24 Ağustos 2019
Mağdur Yıldırım’ın şirketleri - Çok Fakirmiş… 17 Ağustos 2019
Feyzioğlu Adli Yılı Atasının Değil Reisinin Huzurunda Karşılayacak 17 Ağustos 2019
Saray’da yapılacak adli yıl açılışı için İzmir Barosu’ndan flaş karar16 Ağustos 2019
TOKİ, Eli ile Atatürk Orman Çiftiliği Yağmalanıyor! 16 Ağustos 2019
Saraylı Bingöl Çok Marifetiymiş Yahu…14 Ağustos 2019
Kadıoğlu: İklim Değişikliği Tüm Dünyanın Meselesidir09 Ağustos 2019
Meral Akşener Kaz Dağları'ndan Erdoğan'a seslendi!08 Ağustos 2019
Maden Yağmasına Devam...08 Ağustos 2019
Binlerce Kişi Kaz Dağları'nda Yapılan Doğa Katliamına Tepki Gösterdi05 Ağustos 2019
Suruç Aileleri İnisiyatifi, ”AKP faşizmi yıkacağız. 33 düş yolcusu olup onları haykıracağız”04 Ağustos 2019
Devlet Bahçeli Erdoğan ile görüştü. Meral Akşener’den bomba yanıt01 Ağustos 2019
Burhan Kuzu ‘Lozan’ konusunda Çark Etti 31 Temmuz 2019
KESK, TİS için 4 koldan Ankara’ya yürüyecek27 Temmuz 2019
Fiziksel engelliler parkına cami planı iptal edildi!26 Temmuz 2019
“Onurlu barış için demokratik çözüm” diyen binler Diyarbakır’daydı23 Temmuz 2019
Unutulmaz İşçi Önderi Kemal Türkler’i Unutmadık… 22 Temmuz 2019
İBB iştiraklerinde beklenen istifalar geldi!18 Temmuz 2019
'Suruç katliamı'nın yıl dönümü öncesi Şanlıurfa Valiliği'nden etkinlik yasağı18 Temmuz 2019
Demirtaş: Beni Yunanistan'a bıraksanız yine gelirim, çünkü hesap sormam gerekiyor17 Temmuz 2019
KKTC'nin önerisine Rum tarafından ret- Bir Ecevit aranıyor!14 Temmuz 2019
Çanakkale Kirazlı’da çevre katliamı! 13 Temmuz 2019
İBB Meclisi İmamoğlu'nun borç yetkisini kısıtladı12 Temmuz 2019
KADEM, AKP kurumuymuş...12 Temmuz 2019
Srebrenitsa Katliamı'nın 24.Yıl Dönümü Bugün Anıldı!11 Temmuz 2019
İsmail Korkmaz Anıldı - Anne Emel Korkmaz'dan Yürek Dağlayan Ağıt10 Temmuz 2019
CHP’li Oran: Ne vaat ettiler, ne oldu? Tüm hedefler karavana çıktı!10 Temmuz 2019
İBB Meclis toplantısından sonra Deniz Zeyrek sordu: 10 Temmuz 2019
İBB Başkanı İmamoğlu’nu, Alaplı’lar Bağrına Bastı 07 Temmuz 2019
İYİ Partili Özdağ,DavutoğluTürkiye’ye En Büyük Zararı Vermiştir07 Temmuz 2019
Çiller, Demirel, Karamollaoğlu, Gazioğlu Sivas Katliamının Hesabını Vermedi...01 Temmuz 2019
Karadeniz’in devrimci çocuğu Kazım Koyuncu, 14 yıl önce bugün hayata veda etti...25 Haziran 2019
Derelerin Kardeşliği Platformu’ndan İmamoğlu’na destek açıklaması22 Haziran 2019
Bakan Pakdemirli, Trabzon Araklı'da yaşanan sel: Allah'ın işi 20 Haziran 2019
Al Birini Vur Ötekine15 Haziran 2019
"Has Parti'den AKP'ye geçerken hangi terör örgütüyle konuştun?" 15 Haziran 2019
​TRABZONDER “bu erdemliliği göstermeye tekrarından davet ediyoruz.”15 Haziran 2019
Çakıcı’dan AKP’lilere Ayar 11 Haziran 2019
AKP’nin ırkçı söylemi ters tepti: AKP’li başkan da isyan etti!07 Haziran 2019
İmamoğlu YSK'ya Trabzon’dan tepki koydu: "Bir avuç insan..."05 Haziran 2019
“Bize değil, bizi yerde sürükleyenlere ceza kesilmeliydi”04 Haziran 2019
Polis “İBB’de israf” eleştirisini Erdoğan’a hakaret saydı04 Haziran 2019
Nazım Hikmet ölümünün 56. yılında Moskova'da mezarı başında anıldı04 Haziran 2019
İlgezdi’nin İşçi Düşmanlığı- 01 Haziran 2019
....01 Haziran 2019
Gezi Umuttur, Umut Bitmez... KARANLIK GİDER GEZİ KALIR!31 Mayıs 2019
HDP’li Buldan: “İstanbul seçimi bizim için Şırnak, Muş, Bağlar seçimidir”28 Mayıs 2019
Optimar Araştırma Başkanı canlı yayında açıkladı… İşte İstanbul’da son durum!28 Mayıs 2019
Saldırganlar serbest bırakıldı, gazeteci Önkibar hakkında suç duyurusu!28 Mayıs 2019
16 milyonun iradesini gasp eden YSK üyesi AKP’li adayın eşi çıktı!25 Mayıs 2019
Saadet Partisi'nin İstanbul Adayından, Binali Yıldırım'a Yanıt: Hadi Oradan24 Mayıs 2019
Göksu: Halk Deyimi İle Bir Çuval İnciri Berbat Etti18 Mayıs 2019
Trabzon'da kahreden haber, 2 şehidimiz var! 18 Mayıs 2019
Şükrü Kuleyin'den sert tepki 'Tepki vermeyen Trabzonlulara yazıklar olsun'15 Mayıs 2019
Trabzon’lular dan Göksu’ya Özür Dile…14 Mayıs 2019
DKP Ulaş Bayraktaroğlu’nu Andı 11 Mayıs 2019
Ekrem İmamoğlu ve Muharrem İnce'den flaş açıklamalar10 Mayıs 2019
ODTÜ’lülerin Onur Yürüyüşü’ne polis saldırdı 10 Mayıs 2019
Üç fidan böyle anıldı06 Mayıs 2019
YSK'dan KHK'lı adaylarla ilgili karar!18 Nisan 2019
Esenler'de tırın çarptığı yaya hayatını kaybetti18 Nisan 2019
Belediyelerin imar yetkisine tırpan geliyor10 Nisan 2019
Saray ittifakının İBB Başkan adayı Binali Yıldırım seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı01 Nisan 2019
Kılıçdaroğlu, Muhsin Yazıcıoğlu’a Karşı Tarihi Görevini Yaptı 29 Mart 2019
Yavaş, Bala mitingi sonrası yurttaşlarla bir araya geldi19 Mart 2019
'Millet İttifakı' kararı: Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na oy vereceğiz...19 Mart 2019
Kılıçdaroğlu ve Akşener’in ortak mitinginde MAHŞERİ kalabalık! 06 Mart 2019
İmamoğlu: 30 Milyon Metrelik Yeşil Alan -İstanbul’un En Büyük Parkını Yapıyorum 06 Mart 2019
CHP Şişli’nin efsane ismi: Beni 10 Aralıkçılar eledi!05 Mart 2019
Alper Taş: Masa ve sandalye yasağını kaldıracağız16 Şubat 2019
Komünistler adaylarını açıkladı: Aynı gemide değiliz10 Şubat 2019
HDP'nin "Tecride son verin" çağrısı03 Şubat 2019
Hatayspor iktidar projesi Başakşehir’i yendi, tribünler seslendi: “Başakşehir paralar nereden?”25 Ocak 2019
Demirtaş: Kellemiz de gitse bu yoldan şaşmayacağız24 Ocak 2019
Avukatlar, 'Tehlikedeki Avukatlar Günü'nde cübbeleriyle yürüdü24 Ocak 2019
Mustafa Sarıgül, CHP’den istifa ederek adaylığını açıkladı23 Ocak 2019
Komünist Başkan HDP'lilerin hedefinde11 Ocak 2019
Mimarlar’dan İmamoğlu’na Kaçak Saray kitabı11 Ocak 2019
Komünist başkandan adaylık sürprizi07 Ocak 2019
Sol Hopa'da da Yok Sayıldı CHP-ÖDP Yine Anlaşamadı06 Ocak 2019
Bakırköy'de binlerce kişi, emeğin hakları için buluştu22 Aralık 2018
CHP Önce Sosyalistleri Sonra İmzacıları Bitirdi14 Aralık 2018
CHP Balıkesir ve Trabzon'da geri adım atmasıyla kriz çözüldü13 Aralık 2018
Komünistlerden iş cinayetlerine tepki: Düzeniniz batsın!02 Aralık 2018
Emeklilikte yaşa takılanlar eylem örgütledi: 02 Aralık 2018
Yeni ve zamlı pasaport ücretleri 940 TL...30 Kasım 2018
Meral Akşener: Öğretmenlerime söz veriyorum...24 Kasım 2018
Maçka’da kahreden ölüm!20 Kasım 2018
Özdağ Türk Telekom’daki zararı Meclis'e taşıdı13 Kasım 2018
“Ben Türküm ama Türkçü değilim”03 Kasım 2018
Cihangir "iki batılın çatışmasını seyrettik" 02 Kasım 2018
“Aldığın Her Kuruş Haram, Zehir Zıkkım Olsun”30 Ekim 2018
İmar barışında son başvuru tarihi uzatıldı27 Ekim 2018
“Komünist” Başkanın ve halkının ürünleri ABD ve İngiltere yolunda26 Ekim 2018
Gözaltına alınan 6 ÖDP’liye tutuklama talebi26 Ekim 2018
Erdoğan maaşı “ MAŞALLAH” 74 bin 500 lira oluyor24 Ekim 2018
“İYİ”lerin Emeklilikle ilgili önergesi kabul edildi24 Ekim 2018
Akşener, Andımız'ı okudu20 Ekim 2018
Cumartesi Anneleri, polis ablukası altında basın açıklaması yaptı20 Ekim 2018
İşte İYİ Parti'nin yerel seçim planı09 Ekim 2018
TİP 53 yıl sonra Meclis’te07 Ekim 2018
Erdoğan Trump'ı Yerden Yere Vurdu 25 Eylül 2018
Taylan Özgür hep 21 yaşında 23 Eylül 2018
CHP Senden Kurtulursa Türkiye Kurtulur05 Eylül 2018
ELEKTRİK VE DOĞALGAZA BÜYÜK ZAM01 Eylül 2018
E-devlet planı: Artık her işlem oradan yapılacak01 Eylül 2018
Vatansever Suriyeliler Adam Kaçırdı29 Ağustos 2018
Cengiz’in Küfür’üne Ballı Kıyak26 Ağustos 2018
Sivas İkinci Kez Yanıyor25 Ağustos 2018
CHP: İstanbul Dizayn Ekibi23 Ağustos 2018
Bay Ütebay Bak Koç Yine Haklı Çıktı23 Ağustos 2018
CHP’li Erdem’i CHP’li Tezcan Yaktı16 Ağustos 2018
ABD Emperyalizmine Kafa Tutan Devrimci Yiğit15 Ağustos 2018
​Çanakkale'ye Hiçbir İktidar Bu Kadar Kötülük Yapmadı09 Ağustos 2018
İYİ Parti’den Erdoğan’a Dik Dur Mesajı!08 Ağustos 2018
Bakan Çavuşoğlu: Rahip Brunson'un tutuklandığını bilmiyorduk05 Ağustos 2018
Ağustos Ayında Erken Yerel Seçim Sinyali02 Ağustos 2018
Meclis'teki 4 partiden ABD yaptırımlarına karşı ortak açıklama02 Ağustos 2018
Kılıçdaroğlu Yardımcılarını Görevden Alacak Mı?25 Temmuz 2018
CHP'li Tüzün: Kurultay için yeterli imzayı topladık24 Temmuz 2018
Anayasası Çalınan Milletvekili kimseyle görüşmeyecek!21 Temmuz 2018
“İmar Barışı'nın İçinde Tek Güzel Bir Söz Var ‘Barış”21 Temmuz 2018
Kılıçdaroğlu şunları kaydetti;17 Temmuz 2018
Sendikalar vesayet altına alınıyor17 Temmuz 2018
Tegmen Çelebi'den Onursal Adıgüzel'e istifa cağrısı!15 Temmuz 2018
'Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye A.Ş.'ye çevrildi'11 Temmuz 2018
Faşizmin ilk icraatları: ODTÜ gözaltıları devam ediyor: ÖTK Başkanı gözaltına alındı 08 Temmuz 2018
Son KHK faturası: Barış Akademisyenleri de ihraç edildi soruşturan da08 Temmuz 2018
"Bu parti, bu kadroyla asla iktidar olamaz"29 Haziran 2018
Eren Erdem'in gözaltı gerekçesi belli oldu!29 Haziran 2018
Erdoğan başkanlığını ilan etti!25 Haziran 2018
İnce'den Erdoğan'a; 'Bu son çırpınışların, bitmişsin, bitmiş...'23 Haziran 2018
İnce: Benim korkum yok!17 Haziran 2018
Akşener: Artık yolun sonu görünüyor17 Haziran 2018
Akşener’e Çöp kamyonu ile Barikat03 Haziran 2018
Ünlü AVM için şok iddia29 Mayıs 2018
27 Mayıs bize düşünce özgürlüğünü, sol açılımını getirdi28 Mayıs 2018
'Erdoğan'ı bu ülkede başkan yapmadan bize eşimiz, ailemiz haramdır'28 Mayıs 2018
Perinçek seçim vaatlerini açıkladı: 'Silahla çözeceğiz'26 Mayıs 2018
İşte CHP'nin seçim bildirgesi26 Mayıs 2018
Maranki Adlı Tetikçi Savaş Çığırtkanlığı Yapıyor… 25 Mayıs 2018
Son ankette Erdoğan'a büyük şok!24 Mayıs 2018
Erdem Mit Tır'ları belgelerini Bülent Tezcan’dan Aldım23 Mayıs 2018
Cumhur İttifakı'nda isyan çıktı!22 Mayıs 2018
İttifakların oyları baş başa... İşte son anket15 Mayıs 2018
SP 9-10 Aralığında...“Millet ittifakı önde gidiyor”14 Mayıs 2018
6 Mayıs'ı Unutmadık: Devrimciler Ölür, Devrimler Sürer06 Mayıs 2018
‘O yüreklerimizde bir çınardı’: Fikri Sönmez yaşıyor!04 Mayıs 2018
İşte CHP'nin seçim vaatleri02 Mayıs 2018
Piar’a göre ikinci turda Akşener seçimden galip çıkıyor02 Mayıs 2018
Kılıçdaroğlu ile Akşener arasında kritik görüşme... Adaylığını açıkladı25 Nisan 2018
CHP'li 15 milletvekili İYİ Parti'ye geçti... İşte o isimler22 Nisan 2018
Vali Aksoy'un eşi kaza geçirdi!18 Nisan 2018
Cumartesi Anneleri, Nurettin Yedigöl’ün akıbetini sordu: ​’37 yıldır bir kemik, kemikleri koyacağımız bir mezar istiyoruz’14 Nisan 2018
Alpu’yu bekleyen ‘termik tehlike’: 3 bin 200 erken ölüm gerçekleşecek13 Nisan 2018
Karamollaoğlu kimlerle ittifak yapacaklarını açıkladı11 Nisan 2018
DİSK, 1 Mayıs'ı Maltepe'de kutlama kararı verdi10 Nisan 2018
TMMOB 46. Dönem Olağan Genel Kurulu Tamamlandı03 Nisan 2018
AKP kurucusundan Melih Gökçek'e sert sözler02 Nisan 2018
Ataköy’deki 60 dönümlük alandaki 7 blokluk dev inşaat projesi iptal edildi01 Nisan 2018
Devrimci Hareket’ten Mahir Çayan’ın mezarı başında Kızıldere anması30 Mart 2018
Gözaltındaki Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gözaltı süresi 1 hafta daha uzatıldı29 Mart 2018
'Torba yasa' Resmi Gazete'de yayımlandı28 Mart 2018
Dört yılda 430 bin esnaf iflas etti26 Mart 2018
Erdoğan’dan ‘Boğaziçi’ açıklaması: Komünist, vatan haini gençlere bu üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz24 Mart 2018
Bakırköy'de spor alanı imara açıldı21 Mart 2018
Eyidoğan: Çılgın Proje Aktif fay Üzerinde…19 Mart 2018
İBB borç batağında...18 Mart 2018
Gençlik 16 Mart'ı unutmadı16 Mart 2018
'İSPARK 1 TL olsun' teklifine AKP'den ret!13 Mart 2018
Berkin’in Hesabını Sorana Dek Mücadeleye Devam11 Mart 2018
Kılıçdaroğlu’ndan İlçe Başkanlarına ve Kumarcı Siyasilere Uyarı 09 Mart 2018
Densiz Lavuk Hakkında Soruşturma08 Mart 2018
Cumhuriyetin Yılmaz Bekçisi Uğurlandı 06 Mart 2018
Tozkoparan Dönüşümle Yağmalanıyor 04 Mart 2018
Meral Akşener'den 2 parti için 'ittifak'a 'yeşil ışık'01 Mart 2018
"Karadeniz'in Efsanesi Hamsi Geri Geldi" 28 Şubat 2018
Aleviler protesto için sokağa çıkacaklar25 Şubat 2018
CHP: Maçka Parkı'nı betona kurban etmeyeceğiz!21 Şubat 2018
Meral Akşener'den, anket açıklaması... 20 Şubat 2018
İstanbul için korkutan deprem ve tsunami uyarısı! 19 Şubat 2018
6. Filo’yu kıble yapanlar katliamla anılıyor: Kanlı Pazar16 Şubat 2018
İşte Kılıçdaroğlu'nun güçlü A Takımı12 Şubat 2018
“AKP diktasına boyun eğmeyeceğiz!”10 Şubat 2018
‘HDP ile Erdoğan anlaşacak’10 Şubat 2018
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Anıtkabir'e ziyaret10 Şubat 2018
Tekin: Binlerce İnsanın Gazı Ve Suyu Kesildi07 Şubat 2018
İŞTE CHP PM’NİN YENİ YÜZLERİ06 Şubat 2018
“Erdoğan'ı defalarca uyardık, yine kandırıldı”30 Ocak 2018
Atatürk’ün Hangi Koşullarda Cumhuriyet’i Kurduğunu Hepimizin Bilmesi Lazım28 Ocak 2018
Akşener: Mehmetçik üzerine düşeni yapıyor!27 Ocak 2018
TMMOB’dan Erdoğan tarafından hedef gösterilen TTB’ye destek 26 Ocak 2018
Uğur Mumcu anıldı24 Ocak 2018
Rakamlarla AKP22 Ocak 2018
İstanbul'daki skandalı ortaya çıkaran hastane personeli: Yılda 450-500 hamile çocuk geliyor19 Ocak 2018
‘Demokratik ülke demokratik üniversite’ pankartı asan üniversitelilere hapis cezası17 Ocak 2018
Kaftancıoğlu'ndan Erdoğan'a yanıt17 Ocak 2018
Halk TV fitili ateşledi Kaftancıoğlu'na soruşturma açıldı14 Ocak 2018
AKP'li başkandan skandal sözler!13 Ocak 2018
AKP’li grupların silahlı eğitim kamplarına ilişkin görüntüler ortaya çıktı13 Ocak 2018
Artvin’de 5 gündür grevde olan Eti Bakır işçileri: Biz yenilirsek buraya siyanür de gelir12 Ocak 2018
CHP’de kurultay kulisleri: Muharrem İnce genel başkan adayı mı olacak?11 Ocak 2018
Gürsel Tekin: Buradaki insanlar yeraltına mı gidecekler?11 Ocak 2018
Beşiktaş Belediyesi yeni Başkanı belli oldu 11 Ocak 2018
Açık faşizm: ‘Kamu düzenini bozma’ tutuklama kriteri oldu!11 Ocak 2018
AKP, gözünü Patara, Taşdibi ve Fırnaz Koyu’na dikti: İmara açılacaklar!10 Ocak 2018
Beşiktaş Belediyesi hakkında 13 iddia06 Ocak 2018
Meral Akşener’den Abdullah Gül açıklaması03 Ocak 2018
Diyanet: 9 yaşına giren kızla evlenilebilir!03 Ocak 2018
CHP İSTANBUL’DA ‘KADIN’ DEVRİMİ29 Aralık 2017
SON ANKETTE BEKLENEN SONUÇ!26 Aralık 2017
HİLAFET İLAN ETTİ! 26 Aralık 2017
HAZİRAN: 696 sayılı KHK memlekete ihanettir, halk düşmanlığıdır25 Aralık 2017
Politico'dan Akşener sürprizi21 Aralık 2017
MİT TIR'ları davasında savcının talebi belli oldu20 Aralık 2017
Erdoğan'ın anketçisinden flaş açıklama: AKP geriliyor, MHP baraj altı20 Aralık 2017
BEN BEYAZ SARAYLARDA AĞIRLANMADIM, ABD'YE GİDİP İCAZET İSTEMEDİM18 Aralık 2017
Maraş katliamı tanığı: Bize saldırmak için Sivas’tan, Erzurum’dan geldiler18 Aralık 2017
Erdoğan’ı şikayet ettiği için gözaltına alınan Gezi yaralısı: 2 gün boyunca işkence gördüm16 Aralık 2017
Kent yağmasının yeni adı: 5+115 Aralık 2017
Haziran'dan Kudüs açıklaması08 Aralık 2017
“Ben Senin Boynuna Neyi Takacağımı Çok İyi Biliyorum”05 Aralık 2017
CHP'li İnce: IMF’ye borç verecek kadar çalmışlar03 Aralık 2017
HDP, ‘Milletin aklıyla alay ediyorlar’29 Kasım 2017
Yüksel’de 386. gün saldırısı: Eyleme, Devrimci Gençlik Dernekleri de destek verdi29 Kasım 2017
Kılıçdaroğlu, beklenen belgeleri açıkladı!28 Kasım 2017
MHP'de istifalar sürüyor: Belediye başkanı istifa etti24 Kasım 2017
Tekin'den "Aday Olacak Mısınız?" Sorusuna Yanıt Geldi22 Kasım 2017
İKİ BAKANLIK ARASINDA İHTİLAF... 22 Kasım 2017
Kılıçdaroğlu: Demokrasi askıda 21 Kasım 2017
‘Maddi durumu iyi olanlara burs, kötü olanlara kredi’19 Kasım 2017
Bahçeli geleceği AKP’de görüyor15 Kasım 2017
Kılıçdaroğlu: Gazeteciliğe Üç Koldan Saldırı Var04 Kasım 2017
AKP'nin 'parsel parsel' FETÖ'ye peşkeş çektiği yerler26 Ekim 2017
ERDOĞAN'A REKOR ZAM!..26 Ekim 2017
Akşener'den Önce Davrandı25 Ekim 2017
MHP'den toplu istifa haberi 23 Ekim 2017
Prof. Dr. Eyidoğan: Son kalan yeşil alanı nasıl yağmalarız mantığı var23 Ekim 2017

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH

www.7-24 ESENLER HABER haber.com - www7-24 esenler esenler.com ESENLER HABER haber esenler esenler haber