SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

-
Beslemeler
12 Aralık 2013 - 1923 okunma


Beslemeler

Bab-ı Ali’ye doğru yokuş çıkan adam havanın durumuna göre pek uygun giyinmemiştir. Etraftaki gözler onun kış mevsiminde neden bir paltosunu olmadığını sorgularken içlerinde bir de acıma duygusunu yaşamışlardır. Ama o adam, etrafına bakmaya vakti olmaksızın, üşüse de, inatla ve azimle yokuşu emin adımlarla çıkmaktadır.

Kim mi bu adam? Neden mi bahsediyorum…

Bu anlattığım adam Orhan Veli’nin ta kendisidir. Bir dergi çıkartabilmek için paltosunu satan Bab-ı Ali’nin yollarına düşen bir adamın hikayesi...

Bu olay bana Türkiye’deki gazeteciliğin, yayıncılığın tarihini anlamak adına çok açıklayıcı geliyor.

Türkiye’de gazetecilik 

Özellikle 80’lerden önce gazetelerin sahipleri de gazeteciydi. Asıl işleri hatta her şeyleri gazeteleriydi. Yani, kalemleri ve düşünceleri… Patronu oldukları gazetelerinde patronluk değil gazetecilik yapıyorlardı. Sonraki yıllarda ne zamanki sermaye gazeteciliğe bulaştı orada baskı, özellikle aşırı bir şekilde taraflı gazetecilik, habercilik arttı. Patronun istemediği haber yayınlanmaz oldu. Önemli olaylar yeri geldiği zaman görünmez oluverdi, halktan saklandı. 12 Eylül’de patronların, sermayenin gazeteleri ve yazarları darbeyi överken, özgür fikirli gazeteciler darbeye karşı geldiler. Şimdilerde ise patronunu farketmeyip masasında haber yapan gazeteciler işlerinden atılır oldu. Patronun fikrine uygun yazmayan özgür fikirli insanlar işlerinden kovulur oldu. İktidarın hedef gösterdiği yazarlar, çizerler muhalif gazetelerin sayfalarında kendilerine yer aramak zorunda kalıyor. Böylece besleme basın ortaya çıkıyor.

Belediyeler ve yayımcılık

İlerleyen yıllarda… Özellikle 94 ve sonrası… Belediyecilik reklamcılığa döküldü. Almanya’da Berlin neredeyse yeniden inşa edilirken tek bir afiş veya reklam türü bir şey görülemezken, İstanbul’da ayda bir döşenen kaldırım taşlarının reklamı yapılır oldu, bu süreç devam ediyor. Döşenen su borularının, dökülen asfaltın, toplanan çöplerin reklamı halkın parasıyla halka yapılır oldu.

Sonra…

Önünü alamadılar. Kitaplar, dergiler, gazeteler çıkarmaya başladı sırası ile belediyeler. Şimdilerde ise televizyon… Birbiri ile yarıştılar. Gazetelerde koca koca gülen adamlar, hizmetin reklamı diye halka halkın parası ile reklam yapıyorlar. Fütursuzca yapılan haberler, çekilen resimler bir önünü alamazlığın hikâyesidir. Gerçek haber değerinin ne olduğu ise artık sorgulanmaz oldu. Çünkü parası olanın haber yapıldığı, yapılacağı devre çoktan girilmiştir.

Bu ülkede gazetecilik her zaman baskı altında olmuştur. Evet, ama sermayenin gazeteciliğe tecavüz etmesi ne gazetecilik ahlakı bıraktı ne de görev aşkı. Bir internet sitesi kurularak belediyenin reklamının yapılması fazlasıyla yeterli 2013 yılında ülkemizde. Zaten maddi destek ele alınmış oluyor. Sonra oldun gazeteci… Sonrası mı? Konuşmaktan haberin yokken, düşünmeye bilgin yokken başla yazmaya, durmak kabahat; gelsin paralar. İşte bu ülkenin başına gelmiş en büyük kötülüklerden birisi de budur.

Halktan bir şey saklamaya gerek yok. Halka yalan atmaya hiç gerek yok. Bir olayı işine göre anlatmaya da gerek; neyse odur. Yalancılığa gerek hiç yok. Seneler önce bir bildiride şöyle bir cümle okumuştum: “paranın saltanatı insanlığa tecavüz ederken…” İşte tam o noktadayız. Satılmışlığa gerek yok.
 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Diğer Yazıları

26 Aralık 2014 - En az üç çocuk?
17 Ekim 2014 - Esenlerli Olmak (2)
30 Eylül 2014 - Lozan (1)
14 Mayıs 2014 - Kömür Karası
14 Şubat 2014 - Demiryolları
24 Ocak 2014 - Biz ve Siz
25 Kasım 2013 - ELEŞTİRİSEL ELEŞTİRİ
30 Eylül 2013 - Ne iş?
20 Ağustos 2013 - Ne bekliyordunuz ki?
17 Temmuz 2013 - Esenlerli Olmak?
06 Ekim 2012 - HANGİ GÖKSU
08 Mayıs 2012 - MARİFET
10 Ağustos 2011 - KALKINMA VE OKULLAR
27 Haziran 2011 - BU UÇAK UÇMAZ
26 Haziran 2011 - BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ YAZILARIYLA VE ÖZNEL YORUMLARIYLA YAKINDA ARAMIZDA…
https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH