SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

-
HANGİ GÖKSU
06 Ekim 2012 - 2688 okunma


Esenler’de kentsel dönüşüm sürecinde Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu çok değişik açıklamalar yaptı halen daha yapıyor. 1 Ekim tarihinde Yunus Emre Camisi’nin karşında kentsel dönüşüm kapsamında yapacakları projenin fotoğrafları sergiledi. Arsası olana daire yok sadece para ödemesi yapılacak dedi. Daireye metre karesi değişmeden daire vereceğini söyledi. Ama aynı konuşmada şu anda Havaalanı mahallesindeki dairelerin 50 bin TL olduğunu da söyledi.

Aynı Göksu Habertürk televizyonunda yayınlanan bir programda kentsel dönüşümle alakalı insanların 60–70 bin TL’lik dairelerini alarak 350 bin TL’lik daireler veremeyeceğini, aradaki farkın ödenmesini gerektiğini de söyledi.

3 Ekim tarihinde Yunus Emre Camisi’nde halkın kendi aralarında yaptıkları toplantıyı yerel medyadan duyuyor ve ertesi gün aynı mekâna gelip hesap soruyor, mahallelinin neden dedikodu yaptığını söylüyor. Daha sonra ise iki senelik kira yardımlarının yapılacağını hatta mahallelilerin kira olarak aldıkları gelirleri de ödeyeceklerini, bu tutarın her bir daire başına 500 TL olduğunu söyledi. İki senelik yapılacak olan kira yardımlarının 20 milyon TL tutacağını açıkladı.

Kentsel dönüşüm kapsamında enkaz kaldırma bedellerini ve kira yardımlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ödemektedir. Ama bugüne kadar bu ödemeler ile alakalı daire başına verilecek kira yardım tutarları ile herhangi bir açıklama yapılmadı.

Daha dün 15 milyon TL borçlanmak zorunda oldukları bir bütçeyi onaylayan Esenler Belediyesi’nin henüz ne kadar borcu olduğu belediye meclis üyeleri tarafından bile bilinemiyorken kentsel dönüşümün kaynağı nasıl sağlanacak, bunlarla alakalı tek bir açıklama yapılmıyor ya da yapılamıyor. Havaalanı mahallesindeki kentsel dönüşümü belediyenin ESKON isimli inşaat şirketine yaptırmayı hedefleyen belediye yetkilileri, hangi kaynaklar ile bu projeyi gerçekleştirecek ve Belediye Başkanı Göksu’nun verdiği sözler nasıl yerine getirilecek.

5 Ekim tarihinde yapılan kentsel dönüşüm töreninde sembolik olarak yıkılan binanın sahibine ne kadar ödeme yapıldı?

Başbakan, Göksu ile konuştuktan sonra neden Havaalanı mahallesinde yıkılacak 410 binanın sahiplerinin hepsi ile anlaştığını açıkladı? Oysa imza atan vatandaşların sayısının çok az olduğu biliniyor. Bu açıklamayı neye göre yaptığını izah etmeli.
 
Göksu bu durumu neden düzeltmedi? Ve en önemlisi törende neden hiçbir yetkili özellikle de Mehmet Tevfik Göksu halka verdiği vaatleri Başbakanın önünde ve halkın karşısında bir kez daha dile getirmedi?

Turgut Reis’te yapılan kentsel dönüşümde halka daireye daire verildi mi? Verilecekse neden 2+1 dairelerin 350 bin, 3+1 dairelerin 650 bin TL’den satıldığı Göksu tarafından açıklanıyor?

Bakan Bayraktar törende isteyen kişilerin kendi binalarını farklı yollar kullanarak yenileyebileceklerini söyledi. Fakat Esenler Belediyesi özellikle imar izni vermeyerek insanları köşeye sıkıştırıp herkesi imza atmaya zorluyor. Aynı Göksu halkın imza attığı kâğıtlara imza atmıyor.

Kentsel dönüşüm konusunda insanlar Belediye Başkanı’nın çok farklı açıklamaları karşısında endişeli ve herhangi bir güvenceleri yok. Belediyeden sadece güvence bekliyorlar. Ama Esenler halkı Göksu’nun hangi sözünün doğru olduğunu aramaya devam ediyor.

Ne dersiniz sizce bulabilecekler mi?  

 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Diğer Yazıları

26 Aralık 2014 - En az üç çocuk?
17 Ekim 2014 - Esenlerli Olmak (2)
30 Eylül 2014 - Lozan (1)
14 Mayıs 2014 - Kömür Karası
14 Şubat 2014 - Demiryolları
24 Ocak 2014 - Biz ve Siz
12 Aralık 2013 - Beslemeler
25 Kasım 2013 - ELEŞTİRİSEL ELEŞTİRİ
30 Eylül 2013 - Ne iş?
20 Ağustos 2013 - Ne bekliyordunuz ki?
17 Temmuz 2013 - Esenlerli Olmak?
08 Mayıs 2012 - MARİFET
10 Ağustos 2011 - KALKINMA VE OKULLAR
27 Haziran 2011 - BU UÇAK UÇMAZ
26 Haziran 2011 - BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ YAZILARIYLA VE ÖZNEL YORUMLARIYLA YAKINDA ARAMIZDA…
https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH