SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

-
Lozan (1)
30 Eylül 2014 - 1414 okunma


Osmanlı Devleti kurulurken Anadolu değil Rumeli ana yurt olarak seçilmişti. Selanik, Edirne ve bu bölgedeki şehirler İzmir'den, Ankara'dan daha önemliydi; daha ön plandaydı. O kadar ki, Edirne senelerce başkent olarak kullanılmış, Selanik İstanbul'dan sonra imparatorluğun ikinci önemli şehriydi. Senelerce devlet bürokrasisinde görevli olacak insanlar bile bu bölgelerden seçiliyordu; Cumhuriyet'in büyük bir bölümünde de böyle olmuştu.

Toprak Kayıpları
Osmanlı Devleti Balkanlar'da topraklarını kaybetmeye başladı. Asıl acı olan topraklarını kaybetme şekliydi. Özellikle Yunanlar ve Bulgarlar her saldırılarında rahatlıkla istedikleri bölgeleri işgal edebiliyordu. İlerleyen yıllarda Bulgarlar Çatalca'ya kadar gelmişlerdi bile. Yunanlıların Selanik'i kuşatması tüm imparatorlukta korku meydana getirmişti. Ve maalesef tek bir kurşun bile atılmadan imparatorluğun en önemli liman şehri terk edilmişti. Bu olay öylesine büyük bir psikolojik etki bırakmıştı ki, tüm devlet çökmüştü. Yine Edirne ve tüm Balkanlar neredeyse hiçbir direniş olmadan terk edilecekti.

Lozan görüşmeleri
Lozan hakkında hala en büyük eleştiri Musul ve Kerkük'ün bırakılması olmuştu. Bugün bile  en büyük eleştiri bu konuda yapılıyor. Lozan'da en ateşli tartışmalar bu konularda çıkmış, görüşmeler kesilmişti.
Atatürk, Lozan görüşmelerinin İstanbul'da yapılmasını istemişti. Çünkü görüşmelere doğrudan etki edebilecek, hızlı karar verilmesini sağlayacaktır. Fakat bu kabul ettirilemedi. Bunun acısı Lozan'da çekildi.
Görüşmelere giden İsmet İnönü, sürekli olarak görüşmeler hakkında Ankara'ya telgraf çekiyor neler olduğunu anlatıp ne yapması gerektiğini soruyordu. O zamanlar Lozan-İstanbul'da hattında kullanılabilen iki tane telgraf hattı vardı. Lozan'daki Türk heyeti ilk olarak birinci hattı kullanmaya başladı. Fakat, İnönü ve Ankara hattında gerçekleşen bütün yazışmalardan İngiltere'nin haberi oluyordu! Nasıl mı? Telgraf hattını onlar kontrol ediyordu ve telgraf şifrelerini de hemen çözebiliyorlardı. Bu durum ortaya çıkınca ikinci hatta geçildi. Bu hatta gönderilen mesajlar gitmiyor, geç gidiyordu. Hızlı karar verilmesi gerekiyordu. Artık görüşmelerdeki tüm strateji telgraf hatları üzerinden yürüyordu.

Musul ve Kerkük'ün kaybedilmesinin altında bu neden yatar. Türk tarafının tüm yazışmalarını ve düşüncelerini bilen İngiltere buna uygun stratejilerle her zaman masaya oturmuştur.

Lozan herşeye rağmen Türkiye'nin tapu senedidir. Musul ve Kerkük'e ağlayanlar öncelikle dönüp Selanik'e bakmak zorundadırlar. 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Diğer Yazıları

26 Aralık 2014 - En az üç çocuk?
17 Ekim 2014 - Esenlerli Olmak (2)
14 Mayıs 2014 - Kömür Karası
14 Şubat 2014 - Demiryolları
24 Ocak 2014 - Biz ve Siz
12 Aralık 2013 - Beslemeler
25 Kasım 2013 - ELEŞTİRİSEL ELEŞTİRİ
30 Eylül 2013 - Ne iş?
20 Ağustos 2013 - Ne bekliyordunuz ki?
17 Temmuz 2013 - Esenlerli Olmak?
06 Ekim 2012 - HANGİ GÖKSU
08 Mayıs 2012 - MARİFET
10 Ağustos 2011 - KALKINMA VE OKULLAR
27 Haziran 2011 - BU UÇAK UÇMAZ
26 Haziran 2011 - BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ YAZILARIYLA VE ÖZNEL YORUMLARIYLA YAKINDA ARAMIZDA…
https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH