SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Ali Kazan - kopra_hk@hotmail.com
ÜLKEMDE AYDIN OLMAK ZOR ZANAAT
27 Ocak 2016 - 188 okunma

ÜLKEMDE AYDIN OLMAK ZOR ZANAAT

Geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerin sosyolojik yapısını irdelediğinizde,o toplumlarda aydınların çok güç şartlarda mücadele ettiğine tanık olursunuz.Özellikle bu tür toplumlarda aydınlar,yaşamlarının odak noktasında,toplumsal sorunları yerleştirir,çözümsel projeler ortaya koyarlar.

Doğal olarak bu çözümsel projeler de, bulundukları toplumların sosyo-kültürel yapısıyla ilgili olur. Yani; mevcut sisteme alternatif bilgi üretip, sosyal kitleler oluştururlar. Bu yapı doğaldır ki,mevcut iktidarı zaman içerisinde rahatsız eder.Rahatsız ettiği içindir ki,bu süreci oluşturanlara karşı da yönetim gizli hesaplar içerisine girer ve sonuçta ya onu bir bahaneyle tutsak eder,ya da faili meçhul bir cinayetle ortadan kaldırır.

A.Taner KIŞLALI uzun süre Yankı Dergisinde (1971–1977) siyasal içerikli yazılar yazdı. Doğal olarak o günün siyasi ortamında ses getirip, dikkatleri üzerine çekti. Onu yakından izleyenlerden biri de dönemin CHP Genel Başkanı Rahmetli Bülent ECEVİT’Tİ.1978 yılında iktidar olduğunda onu Kültür Bakanı yapmış, hak ettiği yere getirmişti.

A.Taner KIŞLALI, ülkemin aydınlık yüzü bir yurtseverdi. Özellikle konferanslarında Laik,Sosyal hukuk devleti,kavramları üzerinde konuşup,toplumu bu yönde duyarlı kılmaya çalışırdı.Emperyalizmin kültür yozlaşmasına karşı toplumu uyanık kılıp,Atatürk ilkelerine sıkı sıkıya sarılmamız konusunda uyarılar yapardı.Sürecin,Cumhuriyet değerlerini yok etmeye doğru gittiğini,gerici güçlerin,anayasanın vermiş olduğu hakları kendi çıkarları doğrultusunda kullandıklarını,bunu yaparken de ''demokrasi,özgürlük'' gibi terimleri sık sık gündeme getirdiklerini,din üzerinden toplumu kıskaca alarak,pasifize etmeye çalıştıklarını kamuya mesaj olarak verirdi.

Mevcut yönetimler bu durumdan hep rahatsız olmuştur.Çünkü;Cumhuriyet,sosyal devlet,Laiklik,Demokrasi,emperyalizmin ayağına bağ oluşturuyordu.Hla böyle olunca da,bu düşünceyi savunanlar da emperyalizmin ve onun yerli işbirlikçilerinin ayağına ayak bağı oluyordu.Bir şeyler yapılmalıydı!Çözüm;bombayla imha,ya da faili meçhul bir cinayete kurban etme....

Evet, bugün ülkemin aydınlık yüzü A.Taner KIŞLALI'nın katledilişinin 15.yılı. Onu da diğer aydınlarımız gibi faili ''meçhul'' bir cinayete kurban verdik. Yüreğimiz yanıyor. Canımız yanıyor.

Bir gün tarih bunun hesabını mutlaka soracak. Tarih onları yad ederken BİLİM ADAMLARI diye not düşecek. Adlarına, ödüller verilecek. Katillerine ise; KATİL diyecek. Mekanın cenne

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Ali Kazan Diğer Yazıları

27 Ocak 2016 - Kan Denizi…
27 Ocak 2016 - Esenler CHP Kongre İzlenimleri
27 Ocak 2016 - YEREL PADİŞAH
27 Ocak 2016 - SİVAS KATLİAMININ 21. YILI
27 Ocak 2016 - Halkların Umut Adresi
27 Ocak 2016 - Esenlerde yerel seçim arifesi...‏
27 Ocak 2016 - Beslemeler
27 Ocak 2016 - Lole
25 Ocak 2016 - Kadınların Çaresizliği...
https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH